Odborník

I kočky mohou mít nemocné srdce. Jaká nemoc je ohrožuje na životě?
Najčastějším srdečním onemocněním koček je hypertrofická kardiomyopatie. Onemocnění srdečního svalu, které může postihnout téměř každou kočku a na které není lék.
ONLINE
PORADNA
7.12.2016
Hobby
Psí život je v Česku jediná organizace, která se zaměřuje na pomoc psům a kočkám, jejichž majitelé se dostali do tíživé životní situace. Jsou to lidé bez domova, lidé závislí na návykových látkách a lidé žijící v sociálně vyloučených lokalitách. Od roku 2015 je její patronkou paní Marta Kubišová. Jarmila Pávková je projektová manažerka a fundraiserka projektu.
Mám původně vystudovanou školu se sociálním zaměřením, ke zvířatům jsem ale měla vždy blízko, a když jsem jednoho dne hledala to, co by mě opravdu bavilo a naplňovalo, přišel tento nápad. Spolu ještě s dvěma kamarádkami jsme tak založily Psí život.
Především se snažíme psům a kočkám zpřístupnit veterinární péči. To je to nejpodstatnější, zvířata potřebují doktora, protože zpravidla jeho majitel nemá dostatek financí a možnost se o ně v tomto směru postarat. Nastupujeme tedy my a z finančních darů a jiných příspěvků hradíme zvířatům veterinární péči jako je očkování, odčervení, kastrace a jiné. Velmi zřídka se stává, že zvíře odebíráme. Uvědomujeme si, že je to většinou těch lidí jediný blízký tvor. Odebíráme jen v případech, kdy majitel opravdu není schopný o zvířátko pečovat. Zaměřujeme se na čtyři oblasti: sociální, ekologickou, zdravotní a environmentální.
To je opravdu různé. Pro mě bylo velmi překvapivé, a stále mě to nepřestává překvapovat, kolik v Praze žije divokých koček. Stahují se k bezdomovcům, protože tam vždycky najdou něco k jídlu a je o ně postaráno. Problém je v tom, že se velmi rychle a často rozmnožují, koťata se rodí slabá nebo mrtvá, za pár dnů je kočka zase březí, a tak pořád dokola. V tomto případě je rozhodně na místě kastrace. Stává se také, že majitel zvířete zemře nebo musí být hospitalizován, v těchto případech zvíře bereme pod svá křídla a jelikož spolupracujeme s dalšími organizacemi, například s útulkem Dogpoint, zvířátko má šanci najít nový domov. Dalším případem mohou být pejsci po autonehodě či jiném zranění, tam je potřeba jednat urgentně.
Ano, Brit je hodně smutný případ, ale teď už se mu daří dobře, místo zadních nožiček má invalidní vozík, díky kterému se může pohybovat a který mu dodal opět chuť do života. Důsledkem zranění je také neúplná kontrola nad vyměšováním, přestože se nám to pomalu ale jistě daří zlepšovat. Stále mu hledáme vhodného pána. Brit je jedním z mála pejsků, které máme k adopci přímo u nás, protože odebraná zvířata umísťujeme jinam, nejsme útulek, ale spíš terénní služba.
Skvěle plní svoji úlohu terénní pracovníci, kteří dohlíží na samotné lidi bez domova a uživatele návykových látek, takže ti nám spoustu případů nahlásí. Pak taky spolupracujeme s Armádou spásy, Nadějí a jinými. Tam je evidentní, když přijde člověk a s ním i nemocné zvíře. No a v neposlední řadě jsou to samotní bezdomovci, kteří většinou vědí, na koho se obrátit. V Praze fungují tamtamy velmi dobře.
Pokud se dozvíme, že je někde nemocné zvíře, pošleme pro něj terénního pracovníka a necháme jej vyšetřit veterinářem, buď na místě, nebo na spolupracující klinice. Pak zvíře vracíme zpátky majiteli. Veškerou péči platíme z darů a příspěvků od dárců. Dvakrát za rok také pořádáme akci, kde zvířata hromadně očkujeme, odčervujeme a podáváme přípravky proti vnějším parazitům. Majitelé přijdou se zvířetem a preventivně ho nechají prohlédnout naší veterinářkou, případně ošetřit. Zájemců jsou desítky.
Velkou část tvoří ti drobní, kteří přispívají v řádu stokorun. Letos jsme poprvé dostali dotaci od hl. m. Prahy, a pak nám přispívají také firmy, těch je ale málo. My každému dárci pak píšeme, na co byly jeho peníze využity. Chtěla bych také říct, že více informací se dárci dozvědí na našem webu Psí život.
Možnosti je několik a za každou jsme velmi rádi. Tou první je finanční příspěvek, který se dá jednoduše a bezpečně zaslat přímo přes platební bránu na našem webu. Na stránkách máme podrobně popsané, jak s příspěvkem dále pracujeme a kolik stojí jednotlivé veterinární úkony. Pak máme dobročinný e-shop s tričky a mikinami a jako třetí možnost je nákup benefičního kalendáře se stejnojmenným názvem Psí život 2017, jehož patronkou je Patricie Solaříková. Kalendáře se loni prodalo 1200 kusů, což považujeme za velký úspěch, takže letos jsme fotili znovu.
Coffeepark je první dogfriendly kavárna v Praze na Vinohradech. Spolupracujeme s nimi v duchu sloganu: Z každého kafíčka, 5 korun pro psíčka. :)
Ano, letos jsme byli na Slovensku čtyřikrát v rámci Československého programu. Tuto pomoc hradí z naprosté většiny slovenská strana, my jezdíme jako pomocníci a je to pro nás obrovská škola. Na Slovensku je situace v romských osadách, které u nás nemáme, zcela jiná. Je to hrozné, těžko se to popisuje. Tam jsem poprvé viděla naprosto nepochopitelné věci, jako například zarostlé obojky/řetězy do srsti a krku nebo umírající štěně, které se dusilo příliš utaženým obojkem za laxního přihlížení jeho majitelů. Těch zážitků je víc. Tamní situace se řeší kastrací zvířat. Možná to zní dost radikálně, ale je to nejlepší způsob, jak ta zvířata ochránit a zachránit, protože rozmnožování situaci jen zhoršuje. Hodně zkušeností z terénu pak přenášíme i k nám do Čech.
Určitě ano, dobrovolníky stále hledáme, nejvíce na dočasnou péči o zvířata. A to jak na kratší hlídání po zákrocích, než se vrátí majiteli, tak pro zvířata odebraná, než se jim najde nová vhodná rodina.
Snažím se si to nepřipouštět a brát to, jak to je, což je někdy těžké, protože zároveň nechci, aby se mě to přestalo dotýkat.
V roce 2017 bude samozřejmě dále pokračovat v tom, co děláme, jen bychom rádi mohli ještě více zvířatům. Vše ale záleží na dostatku financí, takže budeme s pomocí zvířatům ruku v ruce shánět prostředky na tuto pomoc.
Odborník
Najčastějším srdečním onemocněním koček je hypertrofická kardiomyopatie. Onemocnění srdečního svalu, které může postihnout téměř každou kočku a na které není lék.
Odborník
Zácpa může být pro vašeho psího, či kočičího mazlíčka velmi nebezpečná. Vždy záleží na její příčině i fázi. Veterinární zásah je často nezbytný.
Už pečete vánoční cukroví? A věděli jste, že existují také varianty pro psy? V kuchařce Neštěkej a jez! O chlup lepší kuchařka jich najdete hned několik desítek. Nechte se inspirovat zdravými recepty na vánoční cukroví, které si s pejskem můžete sníst společně!
První pomoc
Bodnutí hmyzem patří zejména v létě mezi nejčastější poranění. Dochází k němu zpravidla při zájmu zvířete o zmíněný hmyz, když ho chytá ho do tlamy a nebo strká hlavu do hnízda. Pokud dospělé zvíře netrpí alergií a dostane žihadlo jinam než na některé z citlivých míst, pocítí bolest, ale nic vážného to s velkou pravděpodobností nebude. Jindy je však potřeba mít se na pozoru.
Hobby
Morče domácí patří do řádu hlodavců. V zoologickém systému tvoří specificky vymezenou a na druhy bohatou skupinu s názvem morčatovití. Původně morčata pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, do Evropy se dostala v 16. století, kde byla velmi vzácná. Pro chov se vybírali klidní jedinci, z nichž lidé vychovali první domácí zvířata.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!