CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Zachraňte svému psovi život! Co když mu hrozí epilepsie?

3.2.2017    104 835 přečtení    256 hodnocení     6 komentáře

Odborník

Až 3 procenta psů trpí epilepsií. Proto se toto onemocnění stává stále častěji předmětem diskusí mezi chovateli. Jak se epilepsie u psa projevuje a jak se léčí?

Co je idiopatická epilepsie

Pojem idiopatická epilepsie používáme pro záchvaty neznámého původu, kdy dochází k abnormální elektrické aktivitě buněk v mozku. Je nutno říci, že ne každý epileptický záchvat je epilepsie v pravém slova smyslu. Spousta onemocnění či postižení mozku mají za následek záchvaty a křeče, jedná se například o nádory, infarkty, krvácení, infekční onemocnění, traumata, různé anomálie, jako je hydrocefalus (hromadění mozkomíšního moku), onemocnění jiných orgánů než je mozek, metabolické poruchy, onemocnění ledvin a jater, otravy a jiné.

K prvnímu záchvatu dochází zpravidla ve věku 1–3 roky, poté jsou zvířata delší dobu (řádově několik měsíců až rok) bez záchvatů. Další záchvaty jsou zpravidla stejné až slabší intenzity, ale intervaly se postupně zkracují, z měsíců až na týdny. U mnohých plemen má toto onemocnění genetický původ. Nejčastěji postižená plemena jsou německý ovčák, labradorský retrívr, bígl, zlatý retrívr, kolie, pudl, kokršpaněl, irský setr, bernardýn, foxteriér.

Epileptický záchvat má několik fází:

  1. Prodromální – je to období před záchvatem, kdy může být zvíře nervózní a ustrašené (trvá hodiny až dny).
  2. Aura – je to doba těsně před záchvatem, kdy příznaky neklidu a nervozity jsou intenzivnější (vá sekundy až hodiny).
  3. Iktus – záchvat. Může mít různé podoby. Fokální záchvaty jsou charakteristické ohraničenou aktivitou určitých neuronů nebo nervových skupin. Ve výsledku se záchvaty prezentují záškuby určitých svalových partií. Generalizované záchvaty zahrnují většinu svalových skupin těla, jsou typické zvýšeným napětím všech kosterních svalů, zvířata nejčastěji leží v boční poloze s hlavou zvrácenou dozadu. Přidávají se postupné rytmické pohyby končetin, žvýkací svaloviny, mimických svalů a pohyby očí. Zvíře slintá a může dojít ke spontánnímu močení a kálení.
  4. Postiktální – zvířata jsou většinou unavená, dezorientovaná, hladová a žíznivá.

Jak se epilepsie u psa léčí

Veterinární lékař s vámi obvykle sepíše důkladnou anamnézu, kdy se vás vyptá na to, jak záchvaty vypadají, jak často se vyskytují, jak zvíře vypadá bezprostředně po záchvatu. Velmi nápomocný je i videozáznam záchvatu.

Idiopatická epilepsie je diagnóza vylučovací. Při její diagnostice vycházejí veškerá vyšetření a testy normálně, tedy jedná se většinou o jinak zdravého psa, u kterého se opakovaně objevují záchvaty.
V případě, že se záchvaty objevují častěji než jednou do měsíce nebo jde-li o status epilepticus (tzn. stav, kdy křeče trvají déle než 30 minut, popř. mezi jednotlivými záchvaty nedojde k navrácení vědomí zvířete), je nutné dlouhodobé podávání léčiv.

Základ léčby představuje především podávání vhodných léků. Léčba epilepsie je doživotní a je důležité udržovat stálou hladinu medikamentu v krvi jedince. Toho lze dosáhnout pouze pravidelným podáváním léků.

  • Lékem první volby je fenobarbital. Jedná se o barbiturát, poměrně dobře snášený. Podává se zpravidla dvakrát denně, je vylučován játry a hladina fenobarbitalu v krvi by se měla pravidelně kontrolovat, aby byla účinná.
  • Bromid draselný je nejstarším antiepileptikem. V humánní medicíně byl zcela eliminován a nahrazen modernějšími léky. Používá se v kombinaci s fenobarbitalem.
  • Benzodiazepimy (např. diazepam) se pro dlouhodobé podávání u psů nepoužívají. Slouží v terapii akutních stavů (např. status epilepticus).

Jak můžete psovi pomoci v době záchvatu

  • Můžete se naučit rozpoznat změny chování psa ještě před nástupem vlastního záchvatu a zvíře se pokusit zklidnit.
  • Během samotného záchvatu dávejte pozor, aby se zvíře neporanilo. Místo, kde leží vypolstrujte, aby se pes neporanil o okolní předměty.
  • Pokud se záchvaty opakují rychle za sebou, je nutné je zastavit pomocí léků (řešením je podání diazepamu do konečníku – ve speciální rektální tubě nebo přivolání veterinárního lékaře, který podá léčivo přímo do žíly).

Je důležité si uvědomit, že podáváním léků se epilepsie nevyléčí, pouze se kontrolují její příznaky – dokonce i u dobře kontrolovaného epileptika se záchvaty mohou občas objevit. Nicméně s epilepsií může žít váš pes dlouhý a plnohodnotný život.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 89% (hlasů: 256)

Témata

Autor článku

3.2.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Mabel

5.2.2017 23:25

Dobrý den, mám 10,5 let starého německého ovčáka, do prosince pohoda a pak 5 záchvatů za 1 den bez jakéholiv nezvyklého chování, zachráněn ve veter. nemocnici, CT mozku, sono, odebrání m.m.moku......teď 5 prášků ráno a večer, a nyní bez záchvatů, ale mohu ho nechat jako dřív 8-9 hod samotného na zahradě ? a vzít ho dovolenou ? mám doporučení na bylinkové kapky proti záchvatům - prý pomáhají ......

Jarka

5.2.2017 15:30

Dobrý den zdravím všechny pejskaře,moje TOY pudlička trpěla záchvaty od asi 3 let.Problémy nám začly po operaci asi po týdnu.Brala léky záchvaty měla nepravidelně,snášela je poměrně dobře,ke stáří je pak i bez léků neměla vůbec.Dva roky před smrtí byla slepá díky nemoci,ale stále čiperná.Měla hodnotný život,zemřela loni ve 13,5 letech.

Ria

4.2.2017 23:57

Zdravím milovníky pejsků,naše fenka(kříženec)epileptickými záchvaty taky trpěla...stalo se jí to poprve ve dvou letech,kdy ji napadl vlčák-se kterým si do té doby hrávala-léky moc nezabíraly(škoda,že jsme to o tom lepku nemohli vyzkoušet)dost se lékům bránila a veterinář si moc rady nevěděl...zemřela v osmi letech a bylo to zlý...:-(

Kučera Oldřich

4.2.2017 19:15

Dobrý den. A kde je těch 10 slíbených plemen ?

Dáša

3.2.2017 22:46

Máme fenku jezevčíka. Epilepsie se u ní projevila už od malička. Dnes je jí už téměř 9 let a vůbec na ně nevypadá - elánu má stále jako štěně. Záchvaty měla nepravidelné, někdy ale i několikrát za měsíc. Můj kamarád mi asi před 4 lety řekl, že se dočetl na internetu, že u lidí kteří mají epilepsii dochází k omezení záchvatů, někdy i k jejich úplnému vymizení v okamžiku, kdy přejdou na bezlepkovou stravu. A když prý to funguje u lidí, mohlo by to fungovat i u pejsků..? A pozor, funguje to!!! Zkusili jsme naší Katy podávat bezlepkovou stravu. Koupili jsme bezlepkové ( bez pšenice ) granule a přestali jí dávat žrát cokoliv co obsahuje lepek. Postupně jí začaly záchvaty slábnout a pauzy mezi záchvaty se začaly prodlužovat. Nyní měla poslední slabý záchvat v srpnu. Takže mé doporučení je - pokud máte pejska s epilepsií, zkuste změnit stravování na bezlepkové. Třeba to pomůže i jemu. Chci jen dodat, my lepek normálně jíme...Hezký večer

Hafaan

3.2.2017 21:09

Moje fenka měla epilepsii asi od jednoho roku.Nejdříve měla záchvat každý měsíc,pak dvakrát a začalo se to stupňovat.Někdy měla i čtyři za den,někdy i týden žádný.Přesto,že brala léky,její stav se hodně zhoršoval a nakonec jsem ji v pěti letech dala uspat.U těch posledních záchvatů se z nich špatně vzpamatovávala a dlouho byla dezorientovaná.Už bych to nechtěla zažít,bylo to velmi smutné se na ni dívat jak se třese,počurává,je v křeči.Znám poměrně dost psů,kteří touto nemocí trpí.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Kočky a blechy: Jak zvládnout alergickou reakci

Vysoká citlivost na bleší kousnutí nebo alergická dermatitida (zánět kůže) bývá u koček velmi častá. Vlastně jde o nejrozšířenější onemocnění domácích mazlíčků vůbec. Ačkoli se alergie obvykle projevují mezi prvním a pátým rokem života kočky, může se alergie na blechy projevit prakticky kdykoli. Za původce alergií nebo zvýšené citlivosti jsou pak považovány bleší sliny.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

10 nejzlatějších psích plemen, která si zamilujete

Že jsme objevili žebříček zlatosti pejsků? No, ne tak docela. Na fundovaný výzkum v tomto ohledu stále ještě čekáme, a tak jsme zatím žebříček sestavili sami. Tím samozřejmě netvrdíme, že váš chlupáč není ten nejkrásnější na světě a budeme velmi rádi, když nám do komentářů sdělíte své vlastní žebříčky! Pro inspiraci, tady je ten náš.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?