VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: syndrom mrtvého ocasu

17.11.2020   

První pomoc

Syndrom mrtvého ocasu je neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu, který se vyskytuje zpravidla u psů při prochladnutí po koupeli, pobytu ve vodě nebo dešti.

Příčina

Nejčatější příčinou je prochladnutí po pobytu ve vodě nebo po promoknutí deštěm. Může se zdát, že pejsek po koupeli usne rychle, opak je ale pravdou. Zvlášť dlouhosrstá plemena s hustou srstí mohou schnout i několik hodin.

Příznaky

Pes má najednou svěšený ocas, není schopen s ním vůbec pohybovat, anebo jen omezeně. Ocas vypadá jako mrtvý, odtud také pochází název problému. Pro psa je tento stav velmi bolestivý. 

První pomoc

Zapomeňte na jakoukoliv manipulaci s ocasem! Nejhorší, co pro svého mazlíka můžete udělat, je zkusit problém rozmasírovat. Syndrom mrtvého ocasu do několika dní sám odezní. Během tohoto času s ocasem nehýbejte, nemanipulujte a omezte fyzickou aktivitu. Nepouštějte psa do vody a nenechte ho znovu prochladnout nebo zmoknout. Přidejte psovi do žrádla vitamín B (pangamin, B-komplex), který je prospěšný pro jeho nervovou soustavu. Držte psa v suchu a v teple, nenechte ho ležet na dlažbě nebo v průvanu.

Prevence

Po koupaní psa vždy vysušte ručníkem, pročešte mu srst, aby se k podsadě dostal teplý vzduch, zplihlá srst se načechrala a běžte se s ním projít.

Syndrom odezní zpravidla během několika dní a ocas pejska se vrátí do normálu. Pokud máte dojem, že stav trvá příliš dlouho, určitě zkontaktujte veterináře.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 8)

Témata

Autor článku

17.11.2020

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Kočky a psi v zimě: pozor na podchlazení a omrzliny!

Letošní zima nás všechny pořádně překvapila. Zvířata jakoby to tušila a ta, která žijí převážně venku, si pořídila ochrannou tukovou vrstvu. Ovšem jsou tu ještě domácí mazlíčci a právě u nich hrozí při současných velmi nízkých teplotách podchlazení a omrzliny.

Hobby

Zoonózy útočí: 10 nepostradatelných hygienických návyků, když máte doma mazlíčka

Kdy jste naposledy vyměnili své kočce písek v toaletě a psovi pořádně umyli misku? Naše mazlíčky zbožňujeme, proto je také máme, jejich přítomnost s sebou ale přináší navíc bakterie a roztoče, a tedy i vyšší nároky na hygienu. A co teprve tehdy, když máte děti. Čistá domácnost je zdravá domácnost a o domovu se zvířátky to platí dvojnásob. Zoonózy totiž v nečistém prostředí číhají na každém kroku.

Jak se zbavit blech a klíšťat? Nebezpečí číhá hlavně za dveřmi

Pokud mají vaši mazlíčci blechy anebo klíšťata, určitě jste udělali vše proto, abyste je těchto parazitů zbavili. Nejspíš jste vyluxovali dům a auto odshora až dolů a vyprali veškeré textilie, abyste krvežíznivé blechy či klíšťaty zklikvidovali. Je tu ale ještě jeden krok, který byste měli podniknout, pokud vaše snaha nemá přijít nazmar.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?