VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: syndrom mrtvého ocasu

17.11.2020   

První pomoc

Syndrom mrtvého ocasu je neinfekční zánět měkkých tkání a nervů v oblasti kořene ocasu, který se vyskytuje zpravidla u psů při prochladnutí po koupeli, pobytu ve vodě nebo dešti.

Příčina

Nejčatější příčinou je prochladnutí po pobytu ve vodě nebo po promoknutí deštěm. Může se zdát, že pejsek po koupeli usne rychle, opak je ale pravdou. Zvlášť dlouhosrstá plemena s hustou srstí mohou schnout i několik hodin.

Příznaky

Pes má najednou svěšený ocas, není schopen s ním vůbec pohybovat, anebo jen omezeně. Ocas vypadá jako mrtvý, odtud také pochází název problému. Pro psa je tento stav velmi bolestivý. 

První pomoc

Zapomeňte na jakoukoliv manipulaci s ocasem! Nejhorší, co pro svého mazlíka můžete udělat, je zkusit problém rozmasírovat. Syndrom mrtvého ocasu do několika dní sám odezní. Během tohoto času s ocasem nehýbejte, nemanipulujte a omezte fyzickou aktivitu. Nepouštějte psa do vody a nenechte ho znovu prochladnout nebo zmoknout. Přidejte psovi do žrádla vitamín B (pangamin, B-komplex), který je prospěšný pro jeho nervovou soustavu. Držte psa v suchu a v teple, nenechte ho ležet na dlažbě nebo v průvanu.

Prevence

Po koupaní psa vždy vysušte ručníkem, pročešte mu srst, aby se k podsadě dostal teplý vzduch, zplihlá srst se načechrala a běžte se s ním projít.

Syndrom odezní zpravidla během několika dní a ocas pejska se vrátí do normálu. Pokud máte dojem, že stav trvá příliš dlouho, určitě zkontaktujte veterináře.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 8)

Témata

Autor článku

17.11.2020

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

Odborník

Jak na domácí čištění uší vašeho pejska?

Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.

Jak správně koupat a kartáčovat domácí mazlíčky?

Možná si myslíte, že o koupání a kartáčování srsti svého čtyřnohého přítele už víte všechno. S následujícími snadnými tipy ale bude hygiena vašeho mazlíčka ještě efektivnější a příjemnější pro obě strany.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?