VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

6 druhů ovoce a zeleniny, které prospějí vašemu morčeti

25.1.2021   

Výživa má zásadní vliv na zdraví a život všech živočichů, tedy i morčat. Kromě semínkové stravy běžně dostupné v každém zverimexu ocení vaše morčátko také ovoce a zeleninu – jejich pravidelnou konzumací bude mít lesklou srst a pravděpodobně se dožije i vyššího věku.

Vitamín C

Morče si neumí vitamín C samo vytvořit, proto je důležité doplňovat ho ovocem a zeleninou párkrát týdně. Kde vitamín C najdete?  

Jahody

Jahody obsahují spoustu vitamínu C a morčátkům chutnají, protože kromě céčka jsou i sladké – obsahují hodně cukru. Proto to s jahodami nepřehánějte, když je příležitost, stačí 1–2krát týdně. 

Kiwi

Céčková bomba, která bude vašemu chlupáči určitě chutnat. Pozor však na zrníčka, před podáním je odstraňte a jelikož je to sladké ovoce, myslete na množství cukru.  

Paprika

Papriky mají spoustu vitamínu C a navíc jsou téměř bez cukru! Červenou, zelenou, žlutou nebo oranžovou, stačí si vybrat. A pokud máte nějakou oblíbenou, není nic jednoduššího než odkrojit také kousek pro vašeho hlodavce.  

Vitamín C a jiné vitamíny

Listový salát

Listy salátu jsou plné vitamínu C, draslíku a vlákniny. A čím zelenější, tím lepší. Salát by měl tvořit hlavní složku morčecí stravy – a můžete jej podávat denně. Pozor jen na ledový salát, který má nízký obsah živin, ale vysoké množství dusičnanů, po kterých může mít vase zvířátko průjem. 

Mrkev

Mrkev je bohatá na vitamín A, a to jak v samotném kořeni, tak v mrkvové nati. Opět však pozor na cukr. Cukr podporuje množení bakterií ve střevním traktu, což může vaše morče hodně potrápit.   

Petrželová nať

Petrželová nať je bohatá na vitamin C a je skvělým doplňkem jídelníčku. Opět pozor na dávkování, kromě vitamínu C obsahuje i hodně vápníku, který může vést k problému s močovým měchýřem, vápník se usazuje v močovém měchýři, kde se pak přeměňuje na močové a ledvinové kameny.  

Pokud váháte nad kombinacemi nebo si nejste jistí, jestli vašemu morčeti dáváte vše, co potřebuje, poraďte se s odborníkem. Veterinář vám jistě doporučí správné dávkování i stravovací režim.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 70% (hlasů: 20)

Témata

Autor článku

25.1.2021

Zdroje

Zdroj: petmd.com
Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?