VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Přinesli jsme si domů pejska. Proč mu máme co nejdřív najít veterináře?

4.5.2020   

Hobby

Nový chundelatý člen domácnosti je radost sama o sobě. Zároveň je péče o něj ale spojena s velkou zodpovědností. Jistě jste se důkladně připravili, nakoupili jste základní věci, tedy misku, jídlo, obojek, pelíšek a hračky. Přihlásili jste ho ale už k veterináři? Vašeho mazlíka byste rozhodně měli nechat vyšetřit co nejdříve, možné zdravotní problémy totiž mohou ovlivnit celou domácnost.

1. Vrozené vady nebo problémy po narození

Některé problémy u štěňat jsou léčit poměrně snadno, třeba pupeční kýla, která se dá ve většině případů dobře operovat a problém se už nevrací. Jiné vady mohou mít významný dopad na délku a kvalitu života psa, třeba šelest na srdci. Váš veterinární lékař může tyto a mnohé další vrozené problémy identifikovat. To platí u štěňat i dospělých psů. Většina potíží a abnormalit bohužel sama od sebe nezmizí a je potřeba je léčit, ať už jste si psa koupili od zkušeného chovatele, nebo jste si vzali pejska z útulku.   

2. Nakažlivé nemoci 

Štěně má ještě nezralý imunitní systém, je proto náchylné chytnout kde co. Riziku infenčních chorob je ale vystaven i dospělý pes nalezenec a v některých případech i pes z útulku. Zkrátka a dobře návštěva veterináře odhalí, jestli pejsek netrpí nějakou infekční chorobou, například:

  • Parvoviróza - někdy fatální virová infekce gastrointestinálního traktu a kostní dřeně, která u psů způsobuje zvracení, průjem a imunosupresi, zejména pokud zvíře není řádně očkováno. 
  • Kožního onemocnění - plísňová infekce kůže, která je vysoce nakažlivá pro lidi a domácí zvířata. 
  • Psí infekční tracheobronchitida - nazývá se také psí kašel, jedná se o vysoce nakažlivé respirační onemocnění psů, které je způsobeno viry nebo bakteriemi.  
  • Vzteklina - smrtelné onemocnění všech savců, včetně lidí, které se přenáší expozicí infikovanými slinami.  

3. Paraziti 

Pejsek může trpět parazity – blechami, škrkavkami nebo hlísty. Tito paraziti mohou být zvlášť pro štěňata velmi oslabující. Dospělí psi bývají odolnější, přesto je potřeba je vyšetřit, aby dál neohrožovali sebe a okolí. Škrkavka a hlísti, které se nacházejí ve střevech, jsou problém, protože larválními formami těchto parazitů se mohou nakazit i lidé. Larvy škrkavek mohou při migraci tělem poškodit oči nebo vnitřní orgány člověka. Blechy se rychle rozmnožují a pokud si je zavlečete domů, budete se jich těžko zbavovat. 

4. Preventivní péče a výživa 

Veterinární lékař po základním vyšetření doporučí nejen možnou léčbu onemocnění, ale také preventivní přístup, který psovi pomůže zůstat zdravý. Znáte pejskovu zdravotní historii? Výborně! Pokud máte jakékoliv jeho zdravotní záznamy, vezměte si je k první návštěve s sebou. S veterinářem pak můžete diskutovat o životním stylu pejska a určit ideální harmonogram očkování, odčervení, prevence proti blechám, klíšťatům, jak čistit zuby, ořezávat drápky a jiné. Správná výživa a pravidelný pohyb je pro zdraví zásadní.   

5. Socializace a výcvik

Problémy s chováním jsou jedny z prvních důvodů, proč lidé umísťují zvíře do útulku. Řádná socializace a základní výcvik jsou cestou k dobrému vztahu s vaším psím parťákem. Investovaný čas se vám stokrát vrátí. Pokud tápete, veterinář vám může doporučit socializační techniky nebo nasměrovat k odborníkovi na výchovu psů.   

6. Najít toho nejlepšího veterináře právě pro vás 

Návštěva na veterině může být pro psa celkem stresující. Je skvělé, pokud je první pejskova návštěva spojena s pozitivní zkušeností. Další návštěva pak nebude psa tolik stresovat a kdoví, třeba bude zrovna ten váš pohodář, kterému setkávání v ordinaci nebude vadit. Vybírejte si svého doktora pečlivě. Zeptejte se svých kamarádů nebo známých, jaké mají zkušenosti, zda by vám někoho doporučili. Na internetu najdete spoustu informací a recenzí, které vám jistě pomohou, vybrat si správného zvířecího doktora. Je to totiž partnerství na dlouhou dobu, které by mělo dobře sloužit vám i pejskovi.  

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 3)

Témata

Autor článku

Zdroje

Zdroj obrázku: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Kokcidióza u králíků: základem proti onemocnění je hygiena

Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso. Bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Také má větší podíl bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Je lehce stravitelné a vhodné pro dietní režim. Ovšem, v poslední době se stali králíci častěji domácími mazlíčky než producenti masa. V obou případech chov králíků má své úskalí a setkáváme se zde s různorodými chorobami.

Odborník

Očkování psů a koček: vakcinace není jen injekce

„Dobrý den, jdeme na roční,“ zahlásí majitel ve dveřích a veterinář ho vzápětí zahrne lavinou otázek. „Má nějaký problém? Zvracení? Průjem?“ „Ale my jdeme jenom na injekci,“ protestuje majitel. Také si myslíte, že očkování je jen injekce?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?