Hobby

Dělá na vás „psí oči“? Raději mu je zkontrolujte
I přesto, že se na ně váš čtyřnohý parťák spoléhá o něco méně než na svůj čumáček, je důležité péči o jeho oči nepodceňovat.
ONLINE
PORADNA
4.5.2020
Hobby
Nový chundelatý člen domácnosti je radost sama o sobě. Zároveň je péče o něj ale spojena s velkou zodpovědností. Jistě jste se důkladně připravili, nakoupili jste základní věci, tedy misku, jídlo, obojek, pelíšek a hračky. Přihlásili jste ho ale už k veterináři? Vašeho mazlíka byste rozhodně měli nechat vyšetřit co nejdříve, možné zdravotní problémy totiž mohou ovlivnit celou domácnost.
Některé problémy u štěňat jsou léčit poměrně snadno, třeba pupeční kýla, která se dá ve většině případů dobře operovat a problém se už nevrací. Jiné vady mohou mít významný dopad na délku a kvalitu života psa, třeba šelest na srdci. Váš veterinární lékař může tyto a mnohé další vrozené problémy identifikovat. To platí u štěňat i dospělých psů. Většina potíží a abnormalit bohužel sama od sebe nezmizí a je potřeba je léčit, ať už jste si psa koupili od zkušeného chovatele, nebo jste si vzali pejska z útulku.
Štěně má ještě nezralý imunitní systém, je proto náchylné chytnout kde co. Riziku infenčních chorob je ale vystaven i dospělý pes nalezenec a v některých případech i pes z útulku. Zkrátka a dobře návštěva veterináře odhalí, jestli pejsek netrpí nějakou infekční chorobou, například:
Pejsek může trpět parazity – blechami, škrkavkami nebo hlísty. Tito paraziti mohou být zvlášť pro štěňata velmi oslabující. Dospělí psi bývají odolnější, přesto je potřeba je vyšetřit, aby dál neohrožovali sebe a okolí. Škrkavka a hlísti, které se nacházejí ve střevech, jsou problém, protože larválními formami těchto parazitů se mohou nakazit i lidé. Larvy škrkavek mohou při migraci tělem poškodit oči nebo vnitřní orgány člověka. Blechy se rychle rozmnožují a pokud si je zavlečete domů, budete se jich těžko zbavovat.
Veterinární lékař po základním vyšetření doporučí nejen možnou léčbu onemocnění, ale také preventivní přístup, který psovi pomůže zůstat zdravý. Znáte pejskovu zdravotní historii? Výborně! Pokud máte jakékoliv jeho zdravotní záznamy, vezměte si je k první návštěve s sebou. S veterinářem pak můžete diskutovat o životním stylu pejska a určit ideální harmonogram očkování, odčervení, prevence proti blechám, klíšťatům, jak čistit zuby, ořezávat drápky a jiné. Správná výživa a pravidelný pohyb je pro zdraví zásadní.
Problémy s chováním jsou jedny z prvních důvodů, proč lidé umísťují zvíře do útulku. Řádná socializace a základní výcvik jsou cestou k dobrému vztahu s vaším psím parťákem. Investovaný čas se vám stokrát vrátí. Pokud tápete, veterinář vám může doporučit socializační techniky nebo nasměrovat k odborníkovi na výchovu psů.
Návštěva na veterině může být pro psa celkem stresující. Je skvělé, pokud je první pejskova návštěva spojena s pozitivní zkušeností. Další návštěva pak nebude psa tolik stresovat a kdoví, třeba bude zrovna ten váš pohodář, kterému setkávání v ordinaci nebude vadit. Vybírejte si svého doktora pečlivě. Zeptejte se svých kamarádů nebo známých, jaké mají zkušenosti, zda by vám někoho doporučili. Na internetu najdete spoustu informací a recenzí, které vám jistě pomohou, vybrat si správného zvířecího doktora. Je to totiž partnerství na dlouhou dobu, které by mělo dobře sloužit vám i pejskovi.
Hobby
I přesto, že se na ně váš čtyřnohý parťák spoléhá o něco méně než na svůj čumáček, je důležité péči o jeho oči nepodceňovat.
Mít řasy v akváriu nutně neznamená, že je s vaším malým ekosystémem něco špatně. Výskyt řas je do určité míry přirozený jev, nesmí však přesáhnout únosnou mez. Poradíme vím, co máte dělat, aby řasy neovládly vaše akvárium.
Občas od někoho slyšíte, že pes nesmí kosti. Pravda je ale taková, že pes kosti jíst nejen může - dokonce jsou důležitou součástí jeho jídelníčku. Má to ale svá pravidla.
Pořízení domácího zvířete je vždy složitým rozhodnutím a měli byste tak učinit pouze tehdy, jestliže jste si vědomi nejen všech radostí, ale především povinností. Musíte zvážit, jaký druh želvy je pro vás nejvhodnější, kde ji seženete a vaše finanční a časové možnosti.
Odborník
Máte zkušenosti s kašlem u svého psa nebo kočky? Příčin může být hned několik a je rozhodně užitečné vědět, na co se zaměřit, tak abyste nemoc odhalili včas.
© 2016 - 2023 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!