CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Jak psa nadobro zbavit blech? Poznejte jejich životní cyklus

17.3.2017    34 598 přečtení    34 hodnocení     7 komentáře

Než se pustíte do likvidace blech na vašem mazlíčkovi a ve vašem domově, měli byste vědět několik věcí. Především je zásadní poznat životní cyklus blech. Dokud mu neporozumíte, nemusí se vám podařit blech se zcela zbavit

Vajíčka blech

Životní cyklus blechy se skládá ze čtyř stádií: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec. V závislosti na okolní teplotě a vlhkosti trvá celý cyklus od několika týdnů až po několik měsíců. Optimální podmínky pro blechy jsou teplota 21 až 29 °C a vlhkost 70 %.

Životní cyklus blechy začíná, když dospělá samička naklade vejce poté, co se nakrmí krví hostitele (tedy vašeho mazlíčka). Blechy potřebují krev k tomu, aby se mohly rozmnožovat. Nakladená vajíčka jsou drobná (o něco menší než zrnko písku), bílé barvy a jsou kladená v srsti hostitele ve snůškách přibližně po dvaceti. Jediná dospělá samička blechy dokáže naklást asi čtyřicet vajíček denně.

Vajíčka odpadávají ze zvířete při pohybu a rozptylují se tak v prostředí, kde váš mazlíček tráví čas. Vajíčka představují průměrně asi polovinu (50 %) z celkové populace blech v domácnosti.

Vajíčka se vyvíjejí dva dny až dva týdny a vylíhnou se ve chvíli, kdy jsou pro ně okolní podmínky příznivé. Pokud je chladno a sucho, vajíčka se budou vyvíjet déle; pokud je naopak vyšší teplota i vlhkost, vajíčka se vylíhnou rychleji. Další fází životního cyklu blechy jsou larvy.

Larvy blech

Vylíhnuté larvy jsou slepé a vyhýbají se kontaktu se světlem. Vyvíjejí se po několik týdnů a krmí se natrávenou krví (té se říká „bleší špína“), kterou vylučují dospělé blechy, a dalšími organickými částečkami v okolí.

Larvy blech jsou dlouhé až 6 mm, jsou bílé (téměř průhledné) a nemají končetiny. Larvy tvoří průměrně asi 35 % populace blech v domácnosti. Za příznivých podmínek larva začne vytvářet kokon za pět až dvacet dnů od vylíhnutí z vajíčka. To vede k dalšímu stádiu životního cyklu blechy, kterým je kokon nebo kukla.

Kukla blechy

Ve fázi kukly se nachází asi 10 % celkové populace blech v domácnosti. Jde o poslední stádium v životě blechy před vzniknutím dospělého jedince. Kokon chrání kuklu několik dnů či týdnů, než z něj vzejde dospělá blecha. Pokud okolní podmínky nejsou vhodné, kokon zůstane v této fázi po dobu několika měsíců, dokonce let.

Kokon je obalený lepkavou hmotou, díky které se dobře schová v koberci a není snadné ho odstranit běžným vysáváním nebo zametáním. Kokon také chrání vyvíjejícího se dospělého jedince před chemickými látkami.

Dospělá blecha vzejde z kokonu ve chvíli, kdy zaregistruje známky přítomnosti možného hostitele – těmi jsou vibrace, zvýšená hladina oxidu uhličitého a tělesné teplo. Tyto signály vysílá váš domácí mazlík nebo vy sami jednoduše tak, že se pohybujete v okolí kokonu, a tím upozorňujete blechu na to, že se může z kokonu vynořit a nakrmit se.

Dospělé blechy

Jakmile blecha opustí kokon, musí se do několika hodin začít krmit z těla hostitele. Krátce po prvním krmení se dospělé blechy rozmnoží a během pár dnů začnou klást vajíčka. Samičky nejsou schopny klást vajíčka, dokud se nenakrmí krví.

Mladé dospělé blechy mají ploché tělo, jsou drobné a tmavé barvy. Jakmile se začnou živit na hostiteli, zvětší se a zesvětlají, takže je snazší je poznat. Dospělé blechy tvoří méně než 5 % celkové populace blech v domácnosti. Život tráví z větší části na hostiteli, kde se krmí, rozmnožují a kladou vejce. Na hostiteli dospělá blecha žije od několika týdnů až po několik měsíců.

Likvidace blech

Využijte informace, které nyní máte o životním cyklu blech, k jejich likvidaci. Pečlivě se starejte o své okolí, po několik týdnů pravidelně vysávejte a důkladně vyperte pelíšky a hračky svého mazlíčka v horké mýdlové vodě, která odstraní vajíčka, larvy a kukly. Po každém vysávání sáček z vysavače uzavřete a vyhoďte. Můžete také urychlit vylíhnutí zbylých kukel tak, že zvýšíte vlhkost a teplotu v domě. Jakmile se všechny hibernující kukly vylíhnou, máte možnost je zlikvidovat. V domácnosti také můžete použít spreje či rozprašovače, ale buďte opatrní.

Živé blechy na vašem mazlíčkovi zlikvidujete pomocí šamponů, sprejů, koupelí nebo lokálních přípravků. Pokud máte otázky nebo obavy týkající se zdraví nebo věku vašeho zvířete, váš veterinář vám pomůže určit nejlepší způsob ošetření ve vašem případě.

Blech je někdy těžké se zbavit, ale pokud nepolevíte a použijete vhodné přípravky se zřetelem na bezpečí a efektivitu, pak blechy zlikvidujete. Nezapomeňte ošetřit všechna místa, kde se váš mazlíček pohybuje, včetně auta a dvoru.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 90% (hlasů: 34)

Témata

Autor článku

17.3.2017

Zdroje

petmd.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Honza

2.9.2018 14:39

My jsme skombinovali návštěvu vetereníře, který nám psíka ošetřil a domů jsme si pozvali firmu http://hubeniblech.eu . A bylo hej. :)

Ivana Her.

31.1.2018 22:39

U nás je to tak, že i když kočka je jen doma, stejně blechy občas chytne. Bohužel mezi dveřmi se pes s kočkou vidí. Takže pak začíná kolotoč mytí a odblešení psa, a to samé s kočkou. Není to jednoduché ani u jedné.

Radka

7.11.2017 09:38

Jsou i horší věci než blechy...i kdyby je měli, nikdy bych se jich nezbavila.

Ariana

19.10.2017 15:48

Jednou jsme měli blechy a stačilo koupit tenhle frontline - https://www.zooo.cz/frontline-sprej-100ml-P8982/ a máme pokoj. Samozřejmě jsme ještě psa kompletně vykoupali.

K

26.7.2017 21:23

Kočka je taky peklo

Eva

20.4.2017 21:10

Dobrý den, zkoušel jste někdo použít na likvidaci blech éterické oleje? Náš pes dostal blechy a jelikož máme dvě malé děti, šla bych raději nějakou přírodnější cestou. Našla jsem článek https://www.originalatok.cz/klistata-a-blechy/, kde právě namíchání olejů doporučují, tak mě zajímá, zda to někdo zkoušel a v jaké fázi je tedy nejlepší oleje použít?

pajda

17.3.2017 12:50

Nejlepe se blech zbavite, pokud si neporidite psa.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Onemocnění psů a koček přenášená klíšťaty v Česku a zahraničí

První věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?