CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Očkování psů: jaká jsou nepovinná očkování?

20.2.2019    1 933 přečtení    4 hodnocení     2 komentáře

Odborník

Očkování se v základu rozděluje na povinná, nepovinná, avšak vysoce doporučitelná, takzvaný "core", a nepovinná očkování. Které nemoci patří do třetí skupiny a co mohou vašemu psovi způsobit?

Psincový kašel

Vysoce nakažlivé onemocnění v kolektivech psů projevující se intenzivním kašlem. Příčinou je kombinace mnoha bakterií a virů, proti nejpodstatnějším – Bordetella bronchoseptica a virus parainfluenzy existuje vakcína, která se aplikuje kápnutím do nosu a navozuje tak rychlou a poměrně spolehlivou imunitu na vstupní bráně infekce. Očkování je doporučitelné pro psy v útulcích, pro psy často se pohybující na výstavách, závodech a jiných hromadných akcích. Imunita je navozena již za 72 hodin po aplikaci, lze tak podat očkování například před závody a podobně. Očkuje se již od 3 týdnů věku jednou dávkou, přeočkovává se po roce.

Borelióza

Klíšťaty přenášené onemocnění projevující se u psů nespecificky (únava, horečky,…), postihuje klouby, v některých případech dochází k selhání ledvin, popsány jsou i neurologické příznaky a postižení srdce. Onemocnění je obtížné diagnostikovat a je často diagnostikováno a léčeno falešně pozitivně, tedy i když přítomno není. Je doporučeno očkovat psy, kteří žijí v rizikových oblastech, dobrá prevence v podobě pravidelného aplikování preparátů proti klíšťatům je ale klíčová. Očkuje se od 3 měsíců, dvě aplikace po 3–4 týdnech a dále každoročně, přeočkování by vždy mělo proběhnout těsně před sezonou největšího výskytu klíšťat.

Tetanus

Onemocnění je způsobené bakteriálním toxinem, přenáší se hlubokým infikovaným poraněním a postihuje nervovou tkáň, vede ke křečovitému stažení svalstva včetně svalů dýchacích. Může končit smrtelně. Léčba je antibiotická a podpůrná vyžadující dlouhodobou intenzivní péči s hospitalizací. Psi jsou méně vnímaví než lidé, rutinní vakcinace proto není doporučená. Nakazit se mohou přes hlubokou ránu infikovanou materiálem z půdy, relativně častou vstupní branou infekce jsou i rány po vypadání mléčných zubů štěňat, pokud v té době štěňata například koušou znečištěné klacky. Bakterie se může běžně vyskytovat také v trusu některých zvířat, proto například psi pohybující se v koňských stájích mohou být ve větším riziku. Vakcína se aplikuje do svalu, očkují se psi od 3 měsíců dvěma dávkami v intervalu 3 týdnů a dvouletými intervaly přeočkování.

Herpesvirus

Psí herpesvirus infikuje pohlavní orgány dospělých psů bez klinických příznaků. Při infekci březí feny může způsobovat potrat nebo úmrtí štěňat záhy po porodu. Očkuje se fena v době hárání nebo po páření a poté 1–2 týdny před porodem.  

Kožní plísně

Na trhu se vyskytující a v některých kruzích hojně využívaná vakcína proti kožním plísním způsobuje imunitu a tedy neprojevení se klinických příznaků onemocnění kůže plísní. Nezabraňuje však plísním v šíření, nijak je nelikviduje, maskuje přenašeče, kteří jsou pak víceméně bez příznaků a je proto odborníky NEDOPORUČENÁ.

Pro chovatele je důležitá informace, že očkovat bychom měli jen zvířata zdravá, v případě dlouhodobých onemocněních a užívání léků až po zvážení rizik a přínosů. Feny by se neměly očkovat během hárání. Podrobné klinické vyšetření každého psa před provedením očkování by mělo být samozřejmostí. Dle zvyklostí a uvážení veterináře po domluvě s chovatelem se očkuje buď každá vakcína zvlášť, nebo v různých kombinacích. Veterinář může nabídnout různé možnosti, variabilní očkovací kalendář a volitelné vakcíny, informovaný chovatel mu pak bude dobrým spolupracujícím partnerem. Ať už se očkovací kalendář časem na základě vědeckých poznatků změní jakkoliv, každoroční veterinární prohlídka před vakcinací stále slouží jako ideální moment, kdy zachytit včas různé problémy a onemocnění a popovídat si o zdravotním stavu psa a o prevenci jako jsou přípravky proti parazitům, čištění zubů, péče o drápky, srst, uši a podobně.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 4)

Témata

Autor článku

20.2.2019

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Monika Deda

10.2.2020 09:36

DOKONČENĚ ZÍSKÁ OD HERPES SIMPLEX VIRUS. Chtěl bych srdečně poděkovat bylinkáři za změnu mého života zničením viru Herpes Simplex zcela z mého těla pomocí jeho léků vyrobených z bylinných kořenů a bylin. Jednou jsem žil s virem Herpes Simplex po dobu 5 let, můj stav pak byl tak zřejmý kvůli neustálým symptomům typu Horečka a chřipka, pocit mravenčení, pocity nebo svědění v oblasti, kde se objeví puchýře. Začal jsem používat antivirové léky, dokud jsem v denních zprávách neviděl, že existuje bylinkář, který se specializuje na léčbu Herpesu! všichni na webu mluvili o něm, tak jsem se připojil k bylinkáři a ujistil mě, že se zbavím viru úplně do 11 dnů. Věřil jsem mu a věřil v něj, protože jsem opravdu potřeboval jeho pomoc. Bylinkový lék mi poslal prostřednictvím doručovací služby DHL. Lék jsem používal dva týdny, pociťoval jsem změny v našem těle, způsoboval celou bolest, bolesti svalů byly pryč a teď jsem se dostal zpět bylinnými prostředky a poradím ti to samé udělejte kontaktováním bylinkáře E-mail: (vikraft.sambo@gmail.com,) Web: https://vikraftsambo.wixsite.com/vikraftsamboherbs zavolej mu / WhatsApp (+2348037824249). ZABEZPEČIL MŮŽE VYMAZAT ALS, HEPATITISA B, RAKOVINA, HIV / AIDS, HPV, e.t.c.

john wilson

23.3.2019 23:28

PRAVDA ŽIVOTNÍ TESTIMONIE JAK DR.ALABI CURED MY HERPES VIRUS PO NÁSLEDUJÍCÍCH TŘETÍCH LET ...... Moje jméno je John Wilson z New Jersey, byl jsem diagnostikován s Herpes na 3 roky jsem žil v bolesti s vědomím, že jsem se nikdy nebude dobře znovu jsem kontaktoval tolik lékařů na tento problém a plýtvání obrovskou sumu peněz, ale můj stav nikdy lepší Byl jsem odhodlán dostat svůj život zpět, takže jsem jednoho dne viděl post pana Browna jak ho doktor Alabi vyléčil z viru s kontaktem s bylinnou medicínou Dr. Alabi na jeho e-mailové adrese dralabim5@gmail.com dralabim5@gmail.com mluvili jsme o této otázce, řekl jsem mu všechno, co jsem prošel a on mi řekl, abych se nebála, že všechno bude zase v pořádku tak připravil lék a poslal mi ho prostřednictvím kurýrní služby UPS a řekl mi, jak ho používat, po 14 dnech používání jsem šel navštívit lékaře test, pak výsledek byl 100percent negativní, jsem nejšťastnější muž na Zemi nyní. to vše díky této skvělé Dr.Alabi za to, že mě zachránil před herpesem svědectví je velmi reálné. Díky Dr. Alabimu vám Bůh žehnej za mě .... můžete také se dostat na jeho whatsApp číslo +23 48155011610       On také má léčbu bylinné pro následující nemoci, 1 léčba rakoviny 2 léčba diabetu 3 vytržení lotosu 4 vyléčení herpesu 5 vyléčení bradavic 6 HPV vytvrzování 7 dostat své ex zpět 8 těhotenství bylinné medicíny 9 Hiv / podpora Přeji vám všechno nejlepší, obraťte se na Dr. Alabi Mohammedovou o pomoc a vy budete sdílet svědectví jako já.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Nepodceňujte péči o zuby vašeho čtyřnohého parťáka!

Možná si říkáte, jaká péče o zuby psů a koček? Tolik let se jim o zuby nikdo nestaral a teď najednou by se mělo začít? Mezi chovateli stále panuje přesvědčení, že zvířecí chrup má dobrou samočistící schopnost a není tedy potřeba o něj dále pečovat. Ale nezapomínejme, že složení a struktura potravy psů a koček se za posledních 50 let výrazně změnila.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?