CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Psí tlapky v zimě: 6 způsobů, jak je ochránit, když mrzne až praští

22.1.2017    27 803 přečtení    172 hodnocení     10 komentáře

Hobby

Pokud vám v tomto opravdu zimním počasí mrznou až na kost ruce, nohy, nos i uši, představte si, jak se asi cítí váš pes a co se děje s jeho tlapkami? Vy si nasadíte čepici a rukavice, pejsek ale kráčí naboso, a tak mu nezbývá nic jiného, než spoléhat se na vaši péči.

Jak se zima a mráz podepisují na psích tlapkách

Ne každá zima je tolik bohatá na sníh a mráz jako ta letošní, a tak i ve větších městech, kde se teplota venku pohybuje zpravidla kolem 0 °C, je letos i – 10 °C. A to je pro tlapičky vašeho čtyřnohého přítele celkem nápor. Kůže na tlapkách trpí kvůli soli, kamínkům, ledu a rozbředlému sněhu na chodníku.

Základní péče o tlapky v zimě

  1. Impregnujte. Před každou procházkou pejskovi namažte tlapky speciálním balzámem, který je ochrání před agresivní solí.
  2. Pravidelně promazávejte. Je rozhodně užitečné tlapky pravidelně mazat a předcházet tak zbytečnému vysušování, dobrý je například kokosový olej.
  3. Nasazujte ponožky. Pokud je na ně pejsek samozřejmě zvyklý a nevadí mu, tak je to ideální ochrana před všemi nepříznivými vlivy.
  4. Omývejte a důkladně vysušujte. Po každé procházce pejskovi omyjte tlapky teplou vodou a důkladně je vysušte. Packy můžete také namazat.
  5. Zastřihávejte chlupy v meziprstí. Zvlášť pak psům s dlouhou srstí a dlouhými chlupy na tlapkách – nedrží se na nich nečistoty, voda a sůl, snadněji se udržují.
  6. Tlapky pravidelně kontrolujte. Po každé procházce se podívejte, jestli psovi někde neuvíznul kamínek nebo se nepořezal na nějaké zledovatělé ploše.

Psí balzámy vs. krémy pro lidi

Pravidlo je jasné: nepoužívejte balzámy a krémy na ruce či nohy pro lidi. Pejskovi mohou způsobit alergie, nevolnosti či otravu, pokud si bude packy olizovat.

Speciální balzámy a přípravky pro psy jsou především netoxické a nemastí. Regenerace pokožky a hydratace jsou stejně účinné jako u přípravků pro lidi.Když packy popraskají nebo má pes úraz

První pomoc u popraskaných polštářků je jednoduchá: packy omyjte teplou vodou, důkladně vysušte a promažte něčím skutečně mastným, jako je třeba vepřové sádlo nebo lékařská vazelína. V následujících dnech pak o tlapky pečujte o to víc a pokud pejsek neprotestuje, můžete mu na tlapky nasadit ochranné ponožky.

Úraz na ledě o kamínek či cokoliv jiného, který má za následek krvácející ránu, vyžaduje návštěvu veterináře. Než pejska dopravíte, ovažte mu tlapky, jednak aby rána tolik nekrvácela, jednak aby je měl v teple.

Důležité je myslet na to, že i pes cítí chlad a mráz a udělat pro něj to, co byste udělali pro sebe. Packu na to!

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 82% (hlasů: 172)

Témata

Autor článku

22.1.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Naďa

3.2.2017 20:20

Franto Omáčko:Raději budu mít doma smečku pejsků,což taky mám,než jednoho ubohého primitiva jako jsi ty.To že se pes vykálí je úplně normální,samozřejmě si to pak musí páníček po svém psovi uklidit.Co mi však nepříjde normální je to když se bezďáci hrabou v kontejnerech,rozhážou všechno kolem sebe a ani si to neuklidí nebo feťáci,kteří se shromažďují na dětských hřištích a o odhodí tam ty svoje stříkačky a podobné sračky.Hodně lidí řeší psí výkaly,ale už se nepodívají kolem sebe jaký "bordel" dělá člověk.

Helena

1.2.2017 16:50

Vážení, pozítří mně bude 70 let, ale motám se kolem výcviku psů od svých sedmnácti let, vždy a celý život NO. Nikdy jsem, a ani mě to nenapadlo, koupit nějaký propagovaný v TV nebo jinde, přípravek nebo mast na ošetření tlapek. V zimě, a to podotýkám, že jsou psi celý život venku, v chráněném dřevěném kotci s boudou, ale mastím jim tlapky pouze v mrazech a to buď mastným krémem, např. modrá Indulona/ale i té už moc dnes nevěřím/, ale dobré je sádlo s měsíčkem apod. Jinak je i dobrý krém Maryna, což je letitá klasika, co používám i na svoji potřebu. Hlavně nebrat krémy, obsahující vodu. Nikdy jsem neměla se psy v tomto ohledu problémy. Ale proč kupovat nějaké masti, na kterých si hlavně mastí kapsu prodejci, že ??

Zdenka

23.1.2017 09:41

Franto Omáčko, lidé si mají co říct a na rozdíl od vás se mají rádi a též i své zvíře, ať malé či větší. Ale vy se zřejmě nesnesete s nikým. Souhlasím s paní Evou, největší a musím to tak napsat bordel dělají právě bezdˇáci a lidé jim podobní. A co vy? Dokážete zaméct chodník okolo domu když je potřeba, a nějaké prase tam vysype něco s popelnice?

August

22.1.2017 17:37

Radu z osobní zkušenosti Jarče z 21.1.2017. Měli jsme stejný problém. Veterinář doporučil Propalin, podle váhy psa, aplikujeme ho třikrát denně a máme již devět let pohodu. My i naše vykastrovaná fenka. Přeji Vám a Vašemu pejskovi stejnou radost jakou zažíváme my.

Verka

22.1.2017 16:41

Dlouhé roky pro sebe používám mast leniens, a to úplně na všechno. I na obličej.Mj. ji používala stejným způsobem celý život i Květa Fialová, jak jednou prozradila i poradila v televizi. Jediné, co totiž snesu a maximálně mi na moji suchou, už starou pleť vyhovuje. Mnoho známých ji používá také k plné spokojenosti. Psům jsem nikdy tlapky ničím neošetřovala, a byli ustájeni venku v kotcích.Nyní ve stáří už mám jen jednu fenku, velmi "fajnovou", musím ji mít v bytě, která mi venku dává najevo, že ji tlapky bolí. Nestačio po vycházkách jen je umýt mýdlovou vodou a vysušit, tak jsem zkusila leniens. Než se mast plně vstřebá, což je max.8 minut, zvykla si ležet v pelechu, protože v celém bytě mám koberce, které by se mohly umastit. Problémy s tlapami už nejsou, fenka chodí ven ráda a vydrží bez bolestí v jakémkoliv "marastu". Mast kupuji po 100mg, vždy mi odvažují, stojí mezi 50-60Kč, vydrží to přes 2 měsíce při denním ošetřování velkých tlapek, můžu jen doporučit. Olizovat nemá pes co, ošetřování si dokonce oblíbila, po umyytí sama lehá do pelechu na bok a čeká na mastičku. Mastím jen přes zimu, podle toho, na jakém terénu chodíme. Vidíte, že i minimální výdaje mohou být efektivní .

Kristina

22.1.2017 14:37

Pro ctrlcopy: Zkuste si namazat ruce krémem a pak si je celé olízat, uvidíte co to s vámi udělá :)

eva

22.1.2017 14:25

Franto Omacko.....lide jako Ty zpusobuji to,co v dnesnim svete provadeji posahany se zviraty,takze nenapadej ostatni.Panicci jsou ruzni a je to vse o lidecch.Buď jsou ohleduplní a sekrementy po svých mazlíččích uklízejí,no a pak je tu skupina druhá a je jim jedno,kde se pes vykálí.Apropo, proč nenapíšeš něco o,,pochcaných místech na veřejnosti od bezdomovců,feťáků....o bordelu,který je po nich každý den,o injek.stříkačkách,o smradu v MHD....viděl jsi někdy,jak se bezdomáč hrabe ve svých bolácich a v kalhotách a pak se jde povozit do doprav.prostředku?Já ano,tak laskavě nemoralizuj.Zvířata za nic nemohou,konají potřebu jako Ty....

Asi.unda

22.1.2017 13:51

Pro přiblblo Frantu Omáčku: osobo, Vy už hlavně nikdy nikam neposílejte své příspěvky a komentáře. Bohužel slova, která bych Vám chtěla napsat jsou nepublikovatelná. Takže jen h.o.v.a.d.a jako jste Vy se neměla vůbec narodit.

ctrlcopy

22.1.2017 13:15

Nevěřím, že psům nemohu mazat tlapky stejným krémem, jako používají lidi. Je to jen skrytá reklama, aby člověk kupoval psí kosmetiku.

Franta Omacka

22.1.2017 12:12

Tenhle narod je uplne posahanej a ujetej na cokly 3/4 lidi tu taha za sebou cokla na provazku. Vsude hovna, vochcany rohy a kola aut. Boha lidi to si doma nemate co rict, ze potrebujete za spolecnost cokly????

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Parazité a domácí zvířata. Nerovný a často nelehký boj

V živočišné říši žije 4–5 % parazitů a to ze 1,7 milionů dosud popsaných druhů živočichů. Přesný počet cizopasníků nebudeme vědět, dokud nebudou popsáni všichni hostitelé. Počet ovšem není podstatný. Mnohem důležitější je informace, že množství parazitů převyšuje počet volně žijících druhů zvířat. Většina hostitelů má více cizopasníků, u člověka je jich popisováno nejméně 149 druhů. Dokonce i někteří parazité jsou současně hostiteli dalších parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?