VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Jak poznám, že je fena březí?

18.9.2016   

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

Znaky psí březosti

Zhruba měsíc po spáření si můžete všimnout, že prsní bradavky vaší fenky jsou naběhlé a vystouplejší, ve stejnou dobu se u ní spustí i vaginální výtok. Neujde vám, že se jí zvětšilo bříško, protože přibrala na váze, což je v době kolem 45–50 dnů po početí zcela v pořádku. Některé fenky mohou ale během březosti ztratit chuť k jídlu nebo jevit známky deprese.

Cesta k veterináři

Pokud se domníváte, že je vaše fenka březí, je třeba zajít s ní k veterináři. Jednak proto, aby vám březost potvrdil, jednak abyste zabránili možným komplikacím, které mohou vyvstat už na počátku jiného stavu.

Veterinář má k dispozici řadu metod k určení březosti a počtu štěňat v děloze

  1. Po uplynutí 21–25 dnů od početí může udělat test na přítomnost relaxinu, hormonu, který produkují pouze březí feny. Tato metoda potvrdí březost, ale nedá vám informaci, kolik štěňat můžete očekávat.
  2. Pohmatem břicha dokáže veterinář po 21 dnech určit zvětšení dělohy a přítomnost „boulí“. Výsledek této metody založené na doteku však může být zkreslený například nadváhou psa, jeho aktuální nervozitou nebo tím, že v děloze se nachází jen jedno štěně.
  3. Srdeční akce štěňátek lze rozpoznat pomocí stetoskopu nebo EKG od 25. dne březosti, ovšem pravděpodobně se nepodaří takto rozpoznat tlukot srdce jednotlivých štěňat.
  4. Běžné vyšetření březosti je pomocí ultrazvuku. Tato neinvazivní metoda je spolehlivá a lze díky ní rozeznat jednotlivá mláďata od 28. dne březosti.
  5. Nejspolehlivější metodou k určení počtu štěňat je rentgenové vyšetření, které umožní detekovat kostru plodu po 49 dnech od početí. Někteří veterináři tuto metodu nedoporučují, protože nechtějí vystavovat vyvíjející se štěňata rentgenovému záření.

Jakmile pojmete podezření, že je fenka březí, vezměte ji k veterináři. Rozhodně doma nezkoušejte různé způsoby zjištění pohmatem, protože byste mohli fence a štěňatům ublížit.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 33)

Témata

Autor článku

18.9.2016

Zdroje

hillspet.cz

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

První pomoc

První pomoc: poranění drápu nebo paspárku

Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.

Odborník

Týká se to i vašeho psa? Psí cukrovka vyžaduje inzulín a přísnou dietu

Diabetes neboli cukrovka je nejčastějším endokrinním onemocněním u psů. Touto nemocí trpí každý dvoustý pes. Nejčastěji onemocní zvíře mezi 8. a 12. rokem života, zvýšený výskyt je u psů do 15 kg a dvakrát častěji jsou postiženy feny. Plemenné riziko je u jezevčíků, pudlů, francouzských buldočků, shitzu a německých ovčáků.

Odborník

Jak probíhá léčba rakoviny u zvířete?

Stejně jako lidská medicína, i ta veterinární se vyvíjí neuvěřitelným tempem – takovým, že veterinář, který chce držet krok se všemi novými možnostmi diagnostiky a léčby, se musí neustále vzdělávat. Specializace veterinářů na jeden konkrétní obor jsou stále častější. Nepřekvapí tedy, že kromě chirurgů a ortopedů existují také veterináři internisté nebo rovnou onkologové.

Odborník

Rozmnožování králíků: březost, porod a následná péče

Králík patří mezi zvířata, u kterých se vyskytuje říje několikrát za rok, to znamená, že samičky mohou mít teoreticky mláďata několikrát do roka. Poprvé se říje u samiček objevuje v období tzv. pohlavní dospělosti, což bývá u většiny plemen ve stáří 3–4 měsíce, u velkých plemen později.

První pomoc

První pomoc: otrava jedy

Jed je jinými slovy toxická látka, která má v různých dávkách za určitých situací toxický účinek na živý organismus. Míra toxicity je definována zkratkou LD50 – je to letální (smrtelná dávka) při které uhyne 50% jedinců.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?