CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Kočka na toaletě pro lidi? Kočka na vodítku? Ano, může být!

5.9.2016    6 429 přečtení    11 hodnocení     7 komentáře

Názory na sdílení stejné toalety pro lidi a kočky se různí. Obojí má svá pro a proti. Chození na toaletu pro lidi může být časem velmi pohodlné pro vás i pro kočku, jde ale o to, mít trpělivost a nevzdát to. Kočka na vodítku není až tak neobvyklý jev a ušetří vám hodně stresu, když by na procházce náhodou měla zaječí úmysly.

Jak naučit kočku chodit na „lidskou“ toaletu

Začněte tím, že kočičí záchod přesunete do koupelny. Každý den jej pak posuňte blíže k „lidskému“ záchodu. Každých pár dní umístěte písek na nějaké vyvýšené místo. Pozor, kočka se k němu musí umět dostat! Opakujte to, dokud písek nedostane na stejnou úroveň, jako je záchod. Nechte kočce nějaký čas, aby si zvykla – pro snadnější průběh můžete chlupáče pravidelně odměňovat.  

K dalšímu kroku budete potřebovat speciální prkýnko pro kočky a splachovací písek. Kočičí prkýnko nainstalujte do záchodu tak, aby drželo za okraje a dal se na něj nasypat písek. Mělo by viset kousek nad vodou. Teď už zbývat jen odstranit kočičí toaletu. Než si kočka zvykne, může se stát, že nadělá nepořádek. Pokud nový záchod dělá problémy dlouhodobě, je naprosto v pořádku vrátit se o krok zpátky.

Když si kočka na nové uspořádání zvykne, postupně ubírejte písek, až ho nebudete potřebovat vůbec. Poté sundejte i kočičí prkýnko. Některá prkýnka se dají rozkládat, takže můžete odjímat části a tím postupně odhalovat více vody. Obrňte se trpělivostí, tento krok bude trvat velmi dlouho. Jakmile se kočka jednou naučí používat záchod bez písku, je trénink v podstatě u konce.

Chodit na toaletu pro lidi není vhodné pro koťata, která by se takto mohla utopit, pro staré, obézní či březí kočky, které se obtížně pohybují. Ideální je tedy učit pouze mladé, zdravé a nehendikepované jedince. Zároveň je zde i etologické hledisko, tedy to, co je pro kočky v tomto případě opravdu přirozené a v souladu s jejich sociálním chováním: kočky zbožňují hrabání v písku, zanechávají zde svou pachovou stopu a označují si tak teritorium. Je tedy na každém chovateli, aby zvážil, zda je pro něj i pro kočku lepší, zachovat jistou přirozenost, nebo společně sdílet toaletu a vyhnout se tak zápachu a čistění písku.

Jak naučit kočku chodit na vodítku

Kupte postroj, s vodítkem na zádech, ne kolem krku. Nějakou dobu jej jakoby náhodou pokládejte na nejoblíbenější kočičí místa. Kočka si tak na něj zvykne. Poté nacvičujte nandávání postroje – ale ještě jej nezapínejte. Dávejte kočce odměnu, můžete přidat i zvuk (cvaknutí) a povel. Toto procvičujte, dokud si kočka na postroj nezvykne.

Nyní můžete přistoupit k zapnutí postroje – pořád ještě bez vodítka. Nechte vašeho chlupáče v postroji volně chodit a postupně prodlužujte jeho nošení. A samozřejmě nezapomínejte na odměnu. Po nějaké době připněte vodítko. Když se ujistíte, že se vaše kočka v postroji cítí dobře, můžete se s ní procházet, nejprve uvnitř, poté na klidných místech, kde kočku nic nevystraší. Nechte kočku zkoumat okolí, jak se jí zlíbí, a nezapomínejte na dobroty.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 96% (hlasů: 11)

Témata

Autor článku

Zdroje

webvet.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Petra

19.8.2019 12:30

Mám taky CatGenií a kočky si na ni zvykly hned. Vůbec s tím nebyl žádný problém. Spousta lidí neustále řeší problém, jak vyřešit tu spoustu záchodů pro kočky, ať už doma či v bytě, přičemž CatGenií, jim nabízí tu nejjednodušší možnost. Je pro tři kočky úplně v pohodě a pokud se správně nastaví i čištění, zvládne až pět koček. A hlavně, je to bez starostí, člověk nemusí kupovat stelivo, čistit a ani čichat žádný zápach. Hodně dobře je to popsané i tady: https://www.facebook.com/groups/606055343135665/

Dani

22.5.2019 08:56

Ano máme přímo tady tu s poklopem a vejde se nám tam úplně v pohodě :) Ono se to zdá, že je to malé ale kočky jsou ohebné a doslova se nacpou všude :-D ale nemusíte mít strach je dostatečně velká a udělaná tak, aby se tam kočka vešla :)

Felerinka

26.4.2019 09:34

A jaký typ máte? https://www.catgenie.cz/roboticka-toaleta-catgenie-120-s-poklopem-P57b58e6fe056e/ Tuto? Já nevím, jestli by se nám tam kocour vešel...

Anna

14.12.2018 13:44

CatGenií používám pro naše čtyři kočky už přes dva roky a doteď nechápu, že jsem s koupí tak dlouho otálela. Ušetří mi nejenom čas, ale když si to člověk propočítá i peníze. Neřešíte stelivo, každodenní čištění mi naprosto odpadlo. Konečně nedělám první ráno to, že jdu čistit záchod a pak několikrát za den znovu. Nemusím řešit, kde jaké stelivo koupit, či co použít na ten neustálý zápach. CatGenií se čistí sama a nic nezapáchá. Takže za mě rozhodně super věc.

Ivka

21.6.2018 10:12

Cena sice vysoká, ale ušetřila jsem si spousty času s čištěním záchodu. Navíc máme záchůdek hned vedle klasického záchodu, takže spokojenost velká. No zkuste kouknout na ty stránky. Je tam poměrně dost informací, které o koupi rozhodli. Jo ještě doporučuju dokoupit předložku na vyházené stelivo. Taktéž šetří čas uklízení.

Anit

17.9.2017 08:54

A můžu se zeptat, jak jste Vy Ivko, osobně spokojená s catgenie toaletou? Osobně nad ní uvažuju, ale ta cena je dost vysoká. Navíc bysme museli vyřešit právě to připojení k odpadu. Pro a proti? Děkuji

Ivka

29.5.2017 08:05

Já jsem maximálně spokojená s robotickou toaletou. Je to prostě šikovný vynález, který se opravdu povedl. Doporučuju mrknout na jejich stránky - catgenie.cz.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Podzimní plískanice se mohou podepsat na zdraví vašeho psa. Poradíme vám, jak ho ochránit.

Dny se pomalu krátí, pryč jsou teplé dlouhé letní večery. Ve vlhku a při nižších teplotách se velmi dobře daří virům a virózám. Na podzim také opadávají plody ze stromů, a to může skýtat nebezpečí pro psy. Ať už chodíte do polí a luk, nebo jen do nejbližšího parku, nezapomeňte, že i váš pes potřebuje v tomto období zvýšenou péči.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?