
Koprofagie: 5 důvodů, proč pes pojídá výkaly
Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
ONLINE
PORADNA
2.10.2020
Hobby
Mnoho lidí se neuvědomuje, že rakovina se týká nejen člověka, ale také našich domácích mazlíčků. Rakovina patří mezi nejčastější zabijáky psů i koček. Zde je několik příznaků, které vám napoví, že s vaším mazlíkem není něco v pořádku. Nutně to nemusí znamenat to nejhorší, je ale potřeba co nejrychleji vyhledat veterináře. Stejně jako u lidí platí – čím dříve se na nemoc přijde, tím lépe.
Ne všechny hrudky či hrbolky pod kůží vašeho psa či kočky budou rakovinného původu. Pokud se hrudka zvětšuje nebo mění tvar, je jediným řešením navštívit veterináře, který nechá u veterinárního patologa provést biopsii a tak zjistí, zda hrudka obsahuje zhoubné rakovinné buňky, či nikoliv.
Rakovina se může týkat i méně obvyklých částí, jakými jsou tlama, čenich, uši nebo řitní otvor. Abnormální zápach z některých těchto otvorů může signalizovat začínající problém.
Krev, hnis, zvracení, průjmy či jiné těkutiny vycházející z těla vašeho mazlíčka byste měli rozhodně konzultovat se svým veterinářem. Také nenormálně nafouklé břicho může být známka hromadění tekutiny v břiše.
Pokud má váš mazlíček rány nebo vředy, které se nehojí, může to být známka infekce, kožních onemocnění, v nejhorším případě rakoviny.
Rakovina patří mezi nemoci, které způsobují úbytek hmotnosti. Pokud u svého psa či kočky vidíte, že najednou zhubli (a zrovna nejsou v dietním režimu), vezměte je raději k veterináři, který je důkladně prohlédne.
Zvířata nepřestávají jíst jen tak bez příčiny. I když nechutenství automaticky neznamená rakovinu, je potřeba tento problém řešit, zejména pokud tento stav trvá již několik dní. Kromě zažívacích problémů může mít zvíře nádory v dutině ústní nebo zažívacím traktu, které jim mohou způsobovat bolest při jídle a polykání.
Kašel nebo zvláštní dýchání mohou být způsobeny srdečními nebo plicními chorobami a také rakovinou. Ta může metastazovat až do plic a způsobovat tyto příznaky.
Všimli jste si, že je váš mazlíček poslední dobou pořád unavený, netečný, bez nálady a nic moc ho nezajímá? I toto může být projev rakoviny. Samozřejmě, nemusí to nutně znamenat hned nejhorší, je to ale dostatečný důvod k tomu, abyste zavolali svému veterináři a probrali s ním všechny možnosti.
Problém udržet moč, stolici, krev v moči nebo ve stolici, to vše mohou být možné příznaky rakoviny.
Pokulhávání při chůzi, neschopnost běhat, skákat jsou způsobeny artritickými problémy nebo onemocněním svalů a kloubů. Někdy to může být i známka rakoviny, zejména rakoviny kostí.
Pojídání stolice neboli koprofagie je u štěňat naprosto běžná. Může se však lehce stát, že se tento štěněcí nešvar stane zlozvykem a přetrvává i v dospělém věku psa.
Otrava domácího mazlíčka je noční můrou každého majitele. Jedy v domácnosti jako jsou čisticí prostředky či léky, kterými si může ublížit, nejsou jedinou hrozbou. Mnoho otrav vzniká požitím potravin a jídla, které je pro člověka neškodné, pro zvíře však může mít fatální následky.
Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.
Odborník
Až 3 procenta psů trpí epilepsií. Proto se toto onemocnění stává stále častěji předmětem diskusí mezi chovateli. Jak se epilepsie u psa projevuje a jak se léčí?
Odborník
MVDr. Eva Štercová, Ph.D. působí v Ústavu výživy zvířat na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Její specializací je výživa psů a zvířat, a tak jsme se zeptali, jak to je s krmením doma připravovanou vařenou stravou.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!