CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Slepý pes i kočka: jak pomoci nevidomému mazlíčkovi

6.5.2018    7 934 přečtení    13 hodnocení     2 komentáře

Hobby

Váš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.

Situace není tak špatná, jak se zdá

Samozřejmě, že mít doma slepého pejska nebo kočičku není nic veselého, divili byste se ale, jak jsou zvířata schopna se slepotě přizpůsobit. Navíc existují způsoby, jak nemocnému mazlíčkovi vyjít vstříc a udržet ho v klidu a pocitu bezpečí, jak tedy na to?  

Dejte mu čas

Zvíře, které slepne postupně, se bez zraku učí fungovat pozvolna. Pokud zvířátko oslepne náhle prakticky ze dne na den, bude potřebovat více času zvyknout si na okolí, zvuky a vzruchy kolem sebe. Buďte proto trpěliví a dejte mu prostor a dostatek času, aby se na novou situaci adaptovalo.  

Je potřeba prozkoumat terén

Nevidomý mazlíček si bude muset vytvořit novou vnitřní "mapu" svého okolí. Slepé kočce můžete pomoci například tak, že ji budete dávat na písek, který pro ni bude orientačním i výchozím bodem, takže se bude snáz orientovat na dalších stanovištích. Kočičku můžete dát také do menšího pokoje, kde je pro ni jednodušší se zorientovat, postupně pak bude prozkoumávat další teritoria. Slepému pejskovi můžete dělat cestičku z pamlsků, dokud si sám nebude jistý.   

Nábytek nechejte na svém místě

Když si váš slepý mazlíček už zorientoval, nepřemísťujte pokud možno nábytek ani jiné věci, které zvířeti slouží k orientaci v prostoru.  

Pozor na ostré předměty i toaletní mísu

Zkontrolujte vše uvnitř i vně interiéru a odstraňte cokoliv, o co by se mohlo zvíře poranit nebo mu mohlo být jakkoliv nebezpečné. Pamatujte také na schody, otevřené toaletní mísy, rohy nábytku, zavírejte dveře od koupelny a toalety, máte-li venkovní bazén, bude lepší dávat na mazlíčka venku neustále pozor.

Pískací hračky jsou v kurzu

Pískací a zvukové hračky budou pro nevidomého mazlíčka atraktivnější než ty, při kterých se musí spoléhat na svůj zrak.

Procházky na vodítku

Na procházkách bude lepší mít pejska na vodítku, eliminujete tak riziko, že se pes zaběhne a něco se mu stane. Můžete si zavěsit na botu třeba rolničku, která psovi vždy bezpečně připomene, že jste na blízku. Kolem krku mu můžete take dát cedulku, která ostatním pejskařům řekne o pejskově indispozici.

Nezapomínejte na veterináře

Dokonce i v případě, že je slepota nevratná, pravidelné veterinární prohlídky jsou stále důležité kvůli sledování jakýchkoli změn.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 94% (hlasů: 13)

Témata

Autor článku

6.5.2018

Zdroje

petmd.com

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Jana Vojtkovà

27.12.2019 16:23

Dobrý den máme pejska čivavu 8.let je slepý asi pribl.2 roky je šikulka ale takový samorost ale móc hodný Chtěla sem jenom radu jestli je dobrý nápad pořídit si ještě jednoho pejska děkuji Vojtkovà

karkulka

6.5.2018 13:48

Pejsek oslepl ze dne na den. Obavát se chůze na volno vůbec nemusím, je šikovný. Kdo neví, že je slepý, nepozná to. Pravdou ovšem je, že byl vynervovaný, posmutnělý a stal se vrčivým. Do normálu se vrátil + - za půl roku vč. dovádění. Chodí jistě, rychle a neohroženě. S nehýbáním zařízen doma je to pravda. Hrakčy má stejné jeko když viděl - je trhač, takže utěrky frčej, taky buvolí kosti. Život s ním je v poho, jen je nutné doma koukat pořád pod nohy, stopuje mne.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Kloubní výživa pro psy, 1. díl: kdy a proč klouby psa řešit

Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?