VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

15.3.2017   

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

Odolnost blech vůči insekticidům

Během let si blechy rychle vypěstovaly odolnost vůči prostředkům na jejich hubení. Chceme se vyhnout tomu, aby se vyvinula populace blech odolná vůči nejlepším dostupným insekticidům. Proto pravidelně obměňujeme produkty proti blechám tak, aby si na ně blechy nezvykly. Další možností je přidat k insekticidům látku sterilizující blechy, které pak nemohou své odolné geny předat dalším generacím. Poraďte se se svým veterinářem, jaké prostředky vám doporučuje pro boj s blechami u vás doma.

Blechy v životním prostředí

Každý okamžik je v jednom domově asi 57 % blech ve stádiu larvy. Larvy si okolo sebe spřádají kokon, ve kterém žijí, zatímco se vyvíjejí v kuklu. Po jednom či dvou týdnech dorostou v dospělé jedince. Dospělá blecha může v kokonu zůstat až pět měsíců, dokud ji vibrace nebo přítomnost oxidu uhličitého produkovaného kolem procházejícím zvířetem neprobudí a blecha se nevynoří z kokonu, aby se nakrmila.

Jak zlikvidovat blechy

Nejúčinnější způsob kontroly populace blech je kombinovaný přístup zaměřující se jak na likvidaci blech, tak na prevenci, včetně dodržování čistoty a ošetření zvířete a jeho okolí. Co to přesně znamená? Prvním krokem je hřeben na blechy a důkladná koupel, po které následuje podání přípravků proti blechám (a klíšťatům). Pro radu, jaký přípravek je pro vás a vašeho mazlíčka nejvhodnější, se obraťte na svého veterináře.

Dalším krokem je základní úklid domu a jeho okolí. Často perte psí pelíšek a důkladně vysávejte. Vysáváním odstraníte z koberců a textilií až 30 % larev a až 60 % vajíček blech. Luxujte pod nábytkem, polštáři, židlemi, postelemi a podél zdí. Blechám se také dobře daří v prasklinách a mezerách dřevěné nebo plovoucí podlahy, takže nezapomeňte vysát i ty (a sáček z vysavače hned vyhoďte)!

Ve venkovním prostředí mají blechy rády vlhká, stinná a chladná místa. Ve zvláštní oblibě mají keře, listí a stromy, naopak neprospívají na slunných stanovištích či otevřených travnatých plochách. Zamoření blechami venku můžete zabránit snadno tím, že budete stříhat keře a hrabat listí, a tím snižovat počet míst, kde by se blechy mohly zabydlet.

Když už ale k zamoření blechami dojde, k ošetření venkovních prostorů si můžete vybrat z řady přírodních či chemických prostředků. Existují různé druhy pastí na blechy, predátorské hlístice, které se živí na blechách a které můžete přidat do půdy, a množství přípravků k aplikaci přímo na zamořené oblasti. Někdy je ale jednodušší obrátit se na desinsekční firmu, která vaše venkovní prostory ošetří přípravkem šetrným k domácím mazlíčkům. Myslete na to, že zbavit se blech úplně může trvat měsíce.

Jaká je prevence před zamořením blechami?

Nejlepším řešením v boji proti blechám je zabránit epidemii blech soustavnou péčí o vaše domácí mazlíčky a váš domov. Štípnutí blechy nejen svědí, ale také může přenést na zvíře vážnou chorobu, takže domov bez blech je správná cesta k tomu, jak udržet sebe i svého zvířecího miláčka zdravé po dlouhou dobu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 81% (hlasů: 14)

Témata

Autor článku

15.3.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Očkování a odčervení koťat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si koťátko či kočku, měli byste ji pro její bezpečnost nechat odčervit a naočkovat.Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve zdravotním ošetření nového člena vaší rodiny.

Odborník

Týká se to i vašeho psa? Psí cukrovka vyžaduje inzulín a přísnou dietu

Diabetes neboli cukrovka je nejčastějším endokrinním onemocněním u psů. Touto nemocí trpí každý dvoustý pes. Nejčastěji onemocní zvíře mezi 8. a 12. rokem života, zvýšený výskyt je u psů do 15 kg a dvakrát častěji jsou postiženy feny. Plemenné riziko je u jezevčíků, pudlů, francouzských buldočků, shitzu a německých ovčáků.

Hobby

7 znaků lásky a oddaností vaší kočky

My všichni, kdo máme kočku, chceme věřit tomu, že nás miluje stejně, jako my milujeme ji. Upřímně si ale musíme přiznat, že se tento pocit občas rovná malému zázraku, protože jsou to kočky, kdo si vybírá čas a způsob pomazlení. Přestože nejsou tak přítulné jako psi, existuje minimálně 7 znamení, jak vám kočička dává najevo svoji náklonnost.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?