CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

15.3.2017    10 956 přečtení    14 hodnocení     3 komentáře

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

Odolnost blech vůči insekticidům

Během let si blechy rychle vypěstovaly odolnost vůči prostředkům na jejich hubení. Chceme se vyhnout tomu, aby se vyvinula populace blech odolná vůči nejlepším dostupným insekticidům. Proto pravidelně obměňujeme produkty proti blechám tak, aby si na ně blechy nezvykly. Další možností je přidat k insekticidům látku sterilizující blechy, které pak nemohou své odolné geny předat dalším generacím. Poraďte se se svým veterinářem, jaké prostředky vám doporučuje pro boj s blechami u vás doma.

Blechy v životním prostředí

Každý okamžik je v jednom domově asi 57 % blech ve stádiu larvy. Larvy si okolo sebe spřádají kokon, ve kterém žijí, zatímco se vyvíjejí v kuklu. Po jednom či dvou týdnech dorostou v dospělé jedince. Dospělá blecha může v kokonu zůstat až pět měsíců, dokud ji vibrace nebo přítomnost oxidu uhličitého produkovaného kolem procházejícím zvířetem neprobudí a blecha se nevynoří z kokonu, aby se nakrmila.

Jak zlikvidovat blechy

Nejúčinnější způsob kontroly populace blech je kombinovaný přístup zaměřující se jak na likvidaci blech, tak na prevenci, včetně dodržování čistoty a ošetření zvířete a jeho okolí. Co to přesně znamená? Prvním krokem je hřeben na blechy a důkladná koupel, po které následuje podání přípravků proti blechám (a klíšťatům). Pro radu, jaký přípravek je pro vás a vašeho mazlíčka nejvhodnější, se obraťte na svého veterináře.

Dalším krokem je základní úklid domu a jeho okolí. Často perte psí pelíšek a důkladně vysávejte. Vysáváním odstraníte z koberců a textilií až 30 % larev a až 60 % vajíček blech. Luxujte pod nábytkem, polštáři, židlemi, postelemi a podél zdí. Blechám se také dobře daří v prasklinách a mezerách dřevěné nebo plovoucí podlahy, takže nezapomeňte vysát i ty (a sáček z vysavače hned vyhoďte)!

Ve venkovním prostředí mají blechy rády vlhká, stinná a chladná místa. Ve zvláštní oblibě mají keře, listí a stromy, naopak neprospívají na slunných stanovištích či otevřených travnatých plochách. Zamoření blechami venku můžete zabránit snadno tím, že budete stříhat keře a hrabat listí, a tím snižovat počet míst, kde by se blechy mohly zabydlet.

Když už ale k zamoření blechami dojde, k ošetření venkovních prostorů si můžete vybrat z řady přírodních či chemických prostředků. Existují různé druhy pastí na blechy, predátorské hlístice, které se živí na blechách a které můžete přidat do půdy, a množství přípravků k aplikaci přímo na zamořené oblasti. Někdy je ale jednodušší obrátit se na desinsekční firmu, která vaše venkovní prostory ošetří přípravkem šetrným k domácím mazlíčkům. Myslete na to, že zbavit se blech úplně může trvat měsíce.

Jaká je prevence před zamořením blechami?

Nejlepším řešením v boji proti blechám je zabránit epidemii blech soustavnou péčí o vaše domácí mazlíčky a váš domov. Štípnutí blechy nejen svědí, ale také může přenést na zvíře vážnou chorobu, takže domov bez blech je správná cesta k tomu, jak udržet sebe i svého zvířecího miláčka zdravé po dlouhou dobu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 81% (hlasů: 14)

Témata

Autor článku

15.3.2017

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Sluněnka

26.4.2018 21:25

prevencí je dát obojek. ty přírodní nezabírají, no a pak při nejhorším pipetu - https://www.zooo.cz/advantix-spot-on-1x2-5ml-pro-psy-10-25kg-P8972/. A vše bezpečně ošetřit bez zvířat.

Hafaan

15.11.2017 19:03

Tento dotaz čtu až teď,pokud to přečtete,nevím.Nemáte spíše doma štěnice?Můj soused co bydlí o poschodí níže, je doma měl.Pan měl vymalováno,vygruntováno a jak přišli deratizéři,zjistili,že soused nad ním měl doma hnízda štěnic a o poschodí níže se dostávali stupačkami.Soused dole byl celý poštípaný.Já mám doma kočky i psy ,pes už blechu přinesl,ale nikdy jsem blechu neměla.Hezký večer

Lucila

2.6.2017 18:40

Dobrý den. Já jsem neměla a nemám žádné zvíře a přesto bojuji s blechami už 5 let - marně. Ani žádné zvíře doma u mně na návštěvě nebylo. Odkud se u mně vzaly - nevím. Všechny blechy se chodí nažrat na mně a rozmnožují se na mně. Žiji sama. Nic nepomáhá, jsem jediný zdroj krve v bytě pro hladové blechy. Na rozdíl od člověka - pejsci a zvířátka mají šanci na anti parazitální tablety, obojky a chemii do kožichu. Člověk je naprosto bezbranný, pokud mu blechy zamoří byt. Může denně pořád dokola uklízet, prát a sprchovat se o život, stejně jich mnoho zůstane někde zalezlých a v různých stadiích, před vylíhnutím. Už jsem se stěhovala, vyházela všechen nábytek, pořídila nový jednoduchý se snadným ošetřením , jenom základní - žádný luxus- a přesto se jich nemůžu zbavit. Ani deratizační firmy nepomohly, výsledkem postřiků bylo pouze to, že jsem měla vše načichlé tou chemií - šaty a byt...a když jsem byla mimo byt- blechám jsem voněla, dráždilo je to, naskákaly na mně a kousaly mně a to všude. V MHD, v obchodě- prostě všude jinde kde se vyskytovaly - a je to začarované kolečko. Deratizační firma mi nakonec řekla, že si mám pořídit psa nebo kočku a dát na ně proti bleší ochranu, že to na sebe natahají a zahubí na sobě. Já jsem ale těžký alergik a zvíře si doma dovolit nemůžu. A navíc vy mi vadilo, že by zvířátko trpělo - jako oběť na odblešení bytu - přes svou bolest a strádání. Zaujala mně zmínka v článku, že existuje přípravek na zastavení vývoje blechy. Prosím, můžete mi k tomu více napsat, co to je za přípravek, kde jej seženu - zaplatím cokoliv, abych se jich zbavila a ulevilo se mi konečně, a já se aspoň jednu noc vyspala. Bojím se lehnout do postele přes den, i když jsem někdy hodně unavená - raději klimbám pa na PVC křesílku které jde aspoň osprchovat... někdy strašlivě koušou při změně počasí atd... Každý den měním prostěradlo a povlečení a peru přikrývku - přesto jsou v ní zalezlé a dobře schované - jenom co si lehnu - nenechají mně ani 10 minut v klidu, vlezou mi do oblečení a hned koušou. Je to hrozné. Kdo to nezažil na vlastní kůži - nemá šanci si to představit a uvěřit, že tohle může být realita. Děkuji za vaši opověď.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?