CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

10 znamení, že má váš pes či kočka možná rakovinu

2.10.2020   

Hobby

Mnoho lidí se neuvědomuje, že rakovina se týká nejen člověka, ale také našich domácích mazlíčků. Rakovina patří mezi nejčastější zabijáky psů i koček. Zde je několik příznaků, které vám napoví, že s vaším mazlíkem není něco v pořádku. Nutně to nemusí znamenat to nejhorší, je ale potřeba co nejrychleji vyhledat veterináře. Stejně jako u lidí platí – čím dříve se na nemoc přijde, tím lépe.

Hrudky a hrboly

Ne všechny hrudky či hrbolky pod kůží vašeho psa či kočky budou rakovinného původu. Pokud se hrudka zvětšuje nebo mění tvar, je jediným řešením navštívit veterináře, který nechá u veterinárního patologa provést biopsii a tak zjistí, zda hrudka obsahuje zhoubné rakovinné buňky, či nikoliv.      

Abnormální zápach

Rakovina se může týkat i méně obvyklých částí, jakými jsou tlama, čenich, uši nebo řitní otvor. Abnormální zápach z některých těchto otvorů může signalizovat začínající problém.    

Abnormální výtok

Krev, hnis, zvracení, průjmy či jiné těkutiny vycházející z těla vašeho mazlíčka byste měli rozhodně konzultovat se svým veterinářem. Také nenormálně nafouklé břicho může být známka hromadění tekutiny v břiše.  

Nehojící se rány

Pokud má váš mazlíček rány nebo vředy, které se nehojí, může to být známka infekce, kožních onemocnění, v nejhorším případě rakoviny.  

Ztráta hmotnosti

Rakovina patří mezi nemoci, které způsobují úbytek hmotnosti. Pokud u svého psa či kočky vidíte, že najednou zhubli (a zrovna nejsou v dietním režimu), vezměte je raději k veterináři, který je důkladně prohlédne.  

Nechutenství

Zvířata nepřestávají jíst jen tak bez příčiny. I když nechutenství automaticky neznamená rakovinu, je potřeba tento problém řešit, zejména pokud tento stav trvá již několik dní. Kromě zažívacích problémů může mít zvíře nádory v dutině ústní nebo zažívacím traktu, které jim mohou způsobovat bolest při jídle a polykání.  

Kašel nebo potíže s dýcháním

Kašel nebo zvláštní dýchání mohou být způsobeny srdečními nebo plicními chorobami a také rakovinou. Ta může metastazovat až do plic a způsobovat tyto příznaky.    

Letargie nebo deprese

Všimli jste si, že je váš mazlíček poslední dobou pořád unavený, netečný, bez nálady a nic moc ho nezajímá? I toto může být projev rakoviny. Samozřejmě, nemusí to nutně znamenat hned nejhorší, je to ale dostatečný důvod k tomu, abyste zavolali svému veterináři a probrali s ním všechny možnosti.  

Změny v hygienických návycích

Problém udržet moč, stolici, krev v moči nebo ve stolici, to vše mohou být možné příznaky rakoviny.

Projevující se bolest

Pokulhávání při chůzi, neschopnost běhat, skákat jsou způsobeny artritickými problémy nebo onemocněním svalů a kloubů. Někdy to může být i známka rakoviny, zejména rakoviny kostí.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 2)

Témata

Autor článku

2.10.2020

Zdroje

petmd.com, foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pomoc! Moje kočka je asi obézní

Kočičí obezita dosáhla v posledních letech podle některých veterinářů téměř epidemických rozměrů. Obezita je obecně přijímána jako nejběžnější nutriční problém psů a koček. Podle zkušeností odborníků, až jedna třetina bytových koček trpí nadváhou, mnohé z nich jsou však již obézní, v některých případech aniž by o tom jejich majitelé veděli.

Zapáchající kočka má pravděpodobně zdravotní problém. Co ji trápí?

Když se řekne zvířecí zápach, kočka asi nebude první zvíře, které si vybavíte. Čistotnost je ostatně jedna z nejvíce ceněných kočičích vlastností. Pokud si tedy u své kočky všimnete nepříjemného zápachu, neměli byste to brát na lehkou váhu. Ve většině případů je zápach u kočky znamením, že je něco špatně.

Častá onemocnění starších psů: 19 chorob a jak je poznáte

Starší psi běžně procházejí změnami ve funkci různých orgánových soustav a mnohé z těchto změn jsou nevyhnutelné. Pokud jsou ale změny vážné a orgány psa se s nimi nedokáží vyrovnat, pak dochází k onemocnění zvířete. Obvyklé nemoci starších psů a jejich projevy naleznete v následujícím přehledu.

Kočky a blechy: Jak zvládnout alergickou reakci

Vysoká citlivost na bleší kousnutí nebo alergická dermatitida (zánět kůže) bývá u koček velmi častá. Vlastně jde o nejrozšířenější onemocnění domácích mazlíčků vůbec. Ačkoli se alergie obvykle projevují mezi prvním a pátým rokem života kočky, může se alergie na blechy projevit prakticky kdykoli. Za původce alergií nebo zvýšené citlivosti jsou pak považovány bleší sliny.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?