
Pes a jeho zažívání. Co možná nevíte?
Stejně jako u člověka, také u psa putuje rozmělněná potrava z tlamy do žaludku a dále. Pes tráví trochu jinak než člověk, a proto má i jiné nároky na výživu a skladbu potravy.
ONLINE
PORADNA
22.5.2018
Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.
V našem seriálu se zaměříme na klouby, které jsou pro procházky opravdu potřeba. Povíme si, jak je důležité se o klouby starat a kdy bychom měli zbystřit. Kdy nasadit kloubní výživu a jak ji užívat. Pes už kulhá, co s tím? Také si povíme více o tom, jak poznat, že psa začínají klouby trápit dříve, než se opotřebování projeví kulháním.
Jistě víme, jak to s klouby chodí u nás lidí. Mládí má zelenou, proto se cítíme neohroženě a žádné zdravotní problémy neřešíme. Můžeme dělat, co se nám zlíbí a tělo si s tím nějak poradí. S přibývajícími léty se to začíná zhoršovat a postupně zjišťujeme, že už to vlastně není tak dobré. K regeneraci potřebujeme stále více času, proto se už vlastně do žádných větších akcí nepouštíme.
Podobně to mají i zvířata, jen s tím rozdílem, že zvíře nám o bolesti kloubů nepoví a samo si lék proti bolesti nevezme. Potom je to jen na nás majitelích, abychom problémy odhalili včas, případně se jim snažili předejít. O stavbě kloubu si povíme více v dalším díle našeho seriálu. Už teď si ale můžeme prozradit, že jakmile se chrupavka v kloubu jednou poškodí, už nejde její stav vrátit zpět. Proto bychom se měli snažit poškozením předcházet a dodávat kloubům potřebné živiny dříve, než dojde k jeho poškození vlivem opotřebování. Ideálním pomocníkem pro mírnější problémy, případně pro preventivní užívání je kloubní výživa.
Kloubní výživa se užívá buď preventivně, tedy v době kdy ještě nejsou znatelné problémy, nebo při obtížích, tedy kdy již pes vykazuje známky kulhání nebo jiného pohybového problému.
Preventivní užívání:
Užívání při obtížích:
Většina aktivních látek v kloubní výživě patří mezi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky proti osteoartróze) – více si o nich povíme v dalších dílech. Jak je již patrné z názvu - u těchto látek chvíli trvá, než se účinky projeví – pomalu působící. Záleží na charakteru obtíží a stavu kloubu, ale u někoho se účinky projeví po týdnu, u někoho po 14 dnech. SYSADOA ale účinkují ještě nějakou dobu po skončení užívání. Proto doporučujeme užívat kloubní výživu dva měsíce nepřetržitě každý den – jedna kúra. Potom můžete mít pauzu v užívání a účinek SYSADOA bude přesto přetrvávat. Interval mezi jednotlivými kúrami záleží na charakteru obtíží a důvodu užívání, více si můžete přečíst zde.
Už víme, které skupiny psů patří mezi rizikové a kdy o kloubní výživě začít uvažovat. V příštím díle si povíme více o stavbě kloubu psa a složení kloubních součástí. To nám pomůže lépe se zorientovat při výběru vhodné kloubní výživy a pochopit, které látky jsou pro výživu a regeneraci kloubu opravdu důležité.
Stejně jako u člověka, také u psa putuje rozmělněná potrava z tlamy do žaludku a dále. Pes tráví trochu jinak než člověk, a proto má i jiné nároky na výživu a skladbu potravy.
Odborník
Nadměrný příjem vody může být často jediný, popřípadě první příznak onemocnění, kterého si majitel u svého zvířete všimne. Zda to „nic neznamená“, nebo je to důsledek závažného onemocnění, musí stanovit veterinární lékař.
Hobby
Pokud hledáte neobvyklé domácí zvířátko, které toho má hodně co nabídnout, vyberte si potkana nebo myšku. O těchto malých hlodavcích většinou nepřemýšlíme jako o domácích mazlíčcích, ale každý majitel vám potvrdí, že jsou výbornými společníky. Zde je 7 důvodů, proč si vybrat právě je.
První pomoc
Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.
Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.
© 2016 - 2022 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!