VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Kloubní výživa pro psy, 1. díl: kdy a proč klouby psa řešit

22.5.2018   

Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.

V našem seriálu se zaměříme na klouby, které jsou pro procházky opravdu potřeba. Povíme si, jak je důležité se o klouby starat a kdy bychom měli zbystřit. Kdy nasadit kloubní výživu a jak ji užívat. Pes už kulhá, co s tím? Také si povíme více o tom, jak poznat, že psa začínají klouby trápit dříve, než se opotřebování projeví kulháním.

Mám se dobře, jen mě bolí klouby…

Jistě víme, jak to s klouby chodí u nás lidí. Mládí má zelenou, proto se cítíme neohroženě a žádné zdravotní problémy neřešíme. Můžeme dělat, co se nám zlíbí a tělo si s tím nějak poradí. S přibývajícími léty se to začíná zhoršovat a postupně zjišťujeme, že už to vlastně není tak dobré. K regeneraci potřebujeme stále více času, proto se už vlastně do žádných větších akcí nepouštíme.

Bolest kloubů u psa? Jistě, jen o tom nemluví

Podobně to mají i zvířata, jen s tím rozdílem, že zvíře nám o bolesti kloubů nepoví a samo si lék proti bolesti nevezme. Potom je to jen na nás majitelích, abychom problémy odhalili včas, případně se jim snažili předejít. O stavbě kloubu si povíme více v dalším díle našeho seriálu. Už teď si ale můžeme prozradit, že jakmile se chrupavka v kloubu jednou poškodí, už nejde její stav vrátit zpět. Proto bychom se měli snažit poškozením předcházet a dodávat kloubům potřebné živiny dříve, než dojde k jeho poškození vlivem opotřebování. Ideálním pomocníkem pro mírnější problémy, případně pro preventivní užívání je kloubní výživa.

Kdy užívat kloubní výživu?

Kloubní výživa se užívá buď preventivně, tedy v době kdy ještě nejsou znatelné problémy, nebo při obtížích, tedy kdy již pes vykazuje známky kulhání nebo jiného pohybového problému.

Preventivní užívání:

  • u psů se sklony ke vzniku kloubních problémů – pro ochranu kloubů
  • u nadměrně namáhaných psů – sportující nebo služební psi si více ničí klouby
  • u štěňat větších plemen – pro správný vývoj pohybového aparátu
  • u starších psů – zde již hrozí opotřebení kloubů
  • u psů s nadváhou – klouby jsou více namáhány a rychleji se opotřebovávají

Užívání při obtížích:

  • pokud už pes kulhá – pro zastavení zhoršování stavu a nastartování procesu uzdravení
  • po úrazech a operacích kloubů – pro rychlejší zotavení
  • u diagnostikované artrózy a artritidy – zmírnění projevů bolestivosti a úleva psa

Jak užívat kloubní výživu?

Většina aktivních látek v kloubní výživě patří mezi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomalu působící léky proti osteoartróze) – více si o nich povíme v dalších dílech. Jak je již patrné z názvu - u těchto látek chvíli trvá, než se účinky projeví – pomalu působící. Záleží na charakteru obtíží a stavu kloubu, ale u někoho se účinky projeví po týdnu, u někoho po 14 dnech. SYSADOA ale účinkují ještě nějakou dobu po skončení užívání. Proto doporučujeme užívat kloubní výživu dva měsíce nepřetržitě každý den – jedna kúra. Potom můžete mít pauzu v užívání a účinek SYSADOA bude přesto přetrvávat. Interval mezi jednotlivými kúrami záleží na charakteru obtíží a důvodu užívání, více si můžete přečíst zde.

Už víme, které skupiny psů patří mezi rizikové a kdy o kloubní výživě začít uvažovat. V příštím díle si povíme více o stavbě kloubu psa a složení kloubních součástí. To nám pomůže lépe se zorientovat při výběru vhodné kloubní výživy a pochopit, které látky jsou pro výživu a regeneraci kloubu opravdu důležité.  

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 14)

Témata

Autor článku

Komerční sdělení

22.5.2018

Zdroje

www.aktivnizvire.cz

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?