VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Rozbor krve

Otázka 1.11.2017     Pes

Dobrý den, je možné provést odběr a rozbor krve na onkomarkery u naší fenky JRT, která má nyní 6 let ( kastrovaná po 2 hárání ), aby se dalo vyloučit nebo potvrdit nádorové onemocnění? Předem děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá Veterinární klinika Zodiacus 97 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, od 6 let doporučujeme u psů provádět jednou za rok kompletní vyšetření krve - krevní obraz a biochemické vyšetření, které nám ledacos napoví o celkovém zdravotním stavu psa a na jeho základě (a spolu s důkladným klinickým vyšetřením) lze doporučit další diagnostiku (sono, rtg). Onkomarkery se ve veterinární medicíně jako screening standardně nevyužívají, jedná se o cílené doplňkové vyšetření. Některé biomarkery využíváme pro monitoring remise (stav bez nádoru po léčbě) u sledovaných onkologických pacientů. Lze je také použít na základě nálezu v krvi, na sonu, rentgenu... Jinými slovy, musím vědět, co hledám. Jejich využití není tak široké a probádané jako v humánní medicíně, není možné stanovit diagnózu nádorového onemocnění jen na základě zvýšeného onkomarkeru. Pro potvrzení/vyloučení nádorového onemocnění se často používá tenkojehelná biopsie (odběr vzorku jehlou) s cytologií nebo biopsie vytnutím kousku tkáně s následnou histopatologií. Z Vašeho dotazu cítím, že máte o fenku strach - možná na základě nějakého nejasného nálezu, kvůli výskytu rakoviny u sourozenců apod. V tomto případě bych Vám doporučila domluvit si konzultaci na nějakém veterinárním onkologickém pracovišti. Ve vašem kraji je to například klinika Animed v Brně.

Další zajímavý obsah

Vašemu šťěňátku rostou druhé zuby. Co s tím?

Výchově mladého psa věnujete mnoho úsilí a času, ale jakkoliv se to může zdát ohromující, nic už vás asi ve vývoji nepřekvapí tolik, jako když štěněti rostou zuby. Jednou z nejčastějších otázek, na které si majitelé psa a veterináři odpovídají, je: jak mám pečovat o štěně, kterému rostou nové zuby.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jaká strava je vhodná pro psa s citlivým zažíváním?

Žaludeční a střevní potíže jsou u psů poměrně běžné. Projevují se opakovaným zvracením, průjmem nebo plynatostí a mohou mít různé příčiny. U některých psů se objeví zažívací potíže z toho důvodu, že mají ve stravě příliš mnoho tuku nebo nedostatek vlákniny. V jiných případech mohou být trávicí problémy známkou skrytého onemocnění, jako je například zánět slinivky břišní, přemnožení bakterií nebo přítomnost střevních parazitů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?