VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Močové kameny u psa

Otázka 14.1.2021     Pes

Dobrý den, měla bych velkou prosbu o rady týkající se úpravy stravy našeho pejska (čivava, 6 let). Náš Max má mnoho zdravotních problému a tak s každým dalším máme obavy, jak dlouho s námi bude. Byl to náš první pejsek a tak jsem před jeho příchodem do „rodiny“ trávila dlouhou dobu zjišťováním jaké granule jsou nejlepší, co se týče složení. Zkoumala jsem, jaké druhy zeleniny a ovoce mu neublíží, případně co je vhodné na zdravý růst kostí atd. Před čtyřmi lety měl problémy s močením, byly nalezeny močové kameny v měchýři i močové trubici. Kameny byly po chirurgickém odstranění zaslány na rozbor a výsledkem byly struvity. Byla nám doporučena veterinární dieta (z nabízených jsme vybrali Hills Urinary Care C/D z několika vyzkoušených mu tyto seděly nejvíce). Mimo granule pejsek dostane občas na "přilepšenou" kousek zeleniny, ovoce, bílého jogurt nebo kefíru. Když jsme po operaci toto konzultovali s veterinářem, nic proti tomu nenamítal. Nicméně nyní jsme měli stejný problém, ale rozborem se zjistilo, že teď to byly šťavelany, konkrétně Weddellit. Veterinář mi doporučil buď zůstat u stávajících granulí Hills, nebo přejít na Royal Canin Urinary S/O. Začínám mít však obavy, jestli jsme mu tento jiný druh kamenů nemohli vytvořit ostatními dobrotami. Při prvních kamenech jsme se ani nevím, proč chytili toho, že nesmí maso, takže jsme to striktně dodržovali. Ale pokud jsem dobře pochopila, má se při dietě snižovat množství bílkovin, což mléčné výrobky mají. S veterinářem jsem opakovaně řešila, zda je špatné, když mu občas dáme i při nové dietě nějaké ten kousek na přilepšenou. Nedokázal mi zaručit, že i přes striktní podávání jen granulí se kameny neobjeví zase. S veterinářem jsme velice spokojení, a proto nechci, abych to vypadalo, že jej haním, ale ráda bych znala názor i dalších odborníků. Četla jsem teď i některé články týkající se BARF stravy. Zajímá mě tedy, pokud mu striktně budeme dávat pouze veterinární granule opravdu se mohou kameny vracet? Jaký máte názor na zmíněnou BARF stravu s tímto zdravotním problémem? Pro pejska jsme se vždy snažili dělat maximum, podstoupil již několik narkóz, operací a proto pokud můžeme udělat co nejvíce v tomto směru, uděláme, ale začínám mít popravdě trochu zmatek v tom, jakým způsobem předcházet případné recidivě. Mnohokrát děkuji za tipy a rady v tomto směru.

Veterinář odpovídá MVDr. Jaroslav Jančík: Veterinární ošetřovna Praha 9 PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Bohužel je tomu tak.Močové kameny se mohou po určité době opět objevit.Ať už struvity , nebo šťavelany nebo další. Je lepší krmit veterin dietou typu S/O. Prevence je pravidelné vyšetření moče každé 3 měsíce.S pozdravem MVDr Jančík.

Další zajímavý obsah

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Cestování s mazlíčkem: 7 tipů, jak se připravit na dobrodružství a užít si ho

Za chvíli začínají letní prázdniny a část světa se začne přemísťovat do teplejších destinací. Ne vždy ale chceme nechat našeho zvířecího parťáka doma, a tak vybíráme takovou dovolenou, aby mohl vyrazit na cesty s námi. Může to však pro něj znamenat stres a někdy i nebezpečí, proto jsme pro vás připravili několik doporučení, jak cestu bezpečně zvládnout.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hobby

Čipování psů a koček. Věděli jste, že zvíře musíte ještě registrovat? Jinak ho nenajdete, když se ztratí

Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?