Odborník
Epilepsie psů a koček: jak ji poznat a jak ji řešit
Epilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
ONLINE
PORADNA
15.1.2017
Odborník
Asi neexistuje domácí lékárnička, ve které by se nenašel nějaký paracetamol, například v lécích na bolest hlavy nebo na chřipku. Někteří chovatelé ve snaze pomoci svému mazlíčkovi doslova riskují jeho život tím, že mu podají léky určené lidem. Paracetamol je pro kočku i psa vysoce toxický. Otravy bývají časté vzhledem ke snadné dostupnosti léčiv.
Mechanismus toxického účinku je poměrně složitý a specifický pro jednotlivé druhy zvířat. Zjednodušeně se ale dá říci, že především kočky mají velmi nízkou aktivitu enzymu glukuronyltransferázy. Tento enzym metabolizuje léčiva obsahující mimojiné paracetamol. Kvůli absenci enzymu si kočičí organismus nedokáže s paracetamolem poradit a ten se tak proměňuje na toxické produkty. Projevem je takzvaná methemoglobinémie.
Methemoglobin je oxidovaná forma červeného krevního barviva, která takřka nemůže přenést vůbec žádný kyslík do tkání. Pokud se v červených krvinkách vyskytuje ve zvýšeném množství, může se projevit tkáňová hypoxie neboli snížený obsah kyslíku v tkáních. Tkáně tedy nejsou okysličované.
Psi jsou na tom s odbouráváním paracetamolu lépe. Ale vysoké dávky léčiva jsou pro ně rovněž toxické, protože játra je nejsou schopna zpracovat a tím často dochází k jejich selhání.
Akutní otrava se projevuje fialovým zbarvením sliznic, zvýšenou srdeční a dechovou frekvencí, apatií, zvracením, zvýšenou svědivostí a zvýšenou teplotou. U koček vzniká typický podčelistní otok a otok částí končetin (tlapky, polštářky), u psů je otok v oblasti očnice. Může docházet k močení krve a chudokrevnosti. Po dvou až sedmi dnech od začátku otravy mohou nastoupit pozdní příznaky, jako je výskyt hemoglobinu v moči a žloutenka. Mohou se objevit také křeče a kóma, které svědčí o nepříznivé prognóze a jsou nejčastěji důsledkem selhání jater. Smrt při akutní otravě nastane v důsledku oběhového selhání z nedostatku kyslíku, u chronických otrav v důsledku selhání jater.
V první fázi otravy se podávají látky na vyvolání zvracení, provádí se výplach žaludku a aplikují se léky, které pomáhají pohlcovat toxické produkty. Opakovaně se podává aktivní uhlí. Léčba otravy paracetamolem zahrnuje podání látek, které vychytávají z organismu škodlivé částice, jež vznikají při biochemických reakcích. Další léčba je symptomatická a podpůrná.
Ibuprofen, Ibalgin, Ibumax, Nurofen, Paralen, Panadol, Aulin, Nimesil, Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, Coldrex, Paramax, Trigrip, Valetol, Saridon a většinu dalších volně prodejných léků proti bolesti.
Když vám doma zvíře stůně, raději se poraďte se svým veterinárním lékařem, zda a jaké léky můžete z domácí lékárničky zvířeti podat. Mnohdy jednáme v dobré víře, že pejskovi či kočičce pomáháme od bolesti, naše snaha ale může skončit tragicky.
Odborník
Epilepsie u psů i koček mívá různé podoby. Je to chronický stav, který způsobuje opakované záchvaty a téměř ve 100 % případů je kompenzována léky.
Překrmování akvarijních ryb je jedním z nejčastějších příčin úhynu rybek, znečistění vody, nárůstu řas a přemnožení mikroorganismů, které kazí vodu. Je několik způsobů, jak se problémům vyhnout. Budete mít radost vy i všichni obyvatelé vašeho akvária.
Mít mazlíčka je k nezaplacení, dělají nám radost, dávají nám lásku a pozornost. Před pořízením zvířátka můžete cenu spojenou s pořízením a péčí pouze odhadovat, odvíjí se od spousty faktorů jako je krmivo, vybavení či veterinární péče. Připravili jsme pro vás souhrn cen základní péče za nejčastěji chovaná domácí zvířata.
Odborník
Zánět zevního ucha může mít pro vašeho mazlíčka nepříjemné následky. Nemoc sama neodezní, budete potřebovat pomoc vašeho veterináře. Máte-li podezření, rozhodně návštěvu veteriny neodkládejte.
Odborník
Až 3 procenta psů trpí epilepsií. Proto se toto onemocnění stává stále častěji předmětem diskusí mezi chovateli. Jak se epilepsie u psa projevuje a jak se léčí?
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!