VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Andulka- dýchací problémy

Otázka 30.7.2019     Ptactvo

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jelikož se u mojí andulky začali objevovat dýchací problémy. Andulka je 3 roky stará, bohužel nevím jestli se jedná o holku či kluka, neboť barva ozobí je velmi nejasná (jednou vypadá spíše modré podruhé to má nahnědlé). První problém se objevil asi v jeho/ její 2 letech. Začalo to krvavými hovínky. Andulka nevyhazovala žádnou depresi, hrála si všechno na její psychice bylo v pořádku. Vylučování jak moči tak hovínek bylo v pořádku jen obsahovalo čirou krev. Hned druhý den jsme utíkali k veterináři, bohužel zrovna jedna paní veterinářka (která se více vyzná v andulkách) měla volno, a proto jsme šli k jinému, který předepsal antibiotika. Antibiotika zabrala a za den, dva již neměl krev ve stolici. Tohle uvádím protože nevím jestli to souvisí s momentálním problémem či ne. Za rok ( asi před půl rokem) jsem ráno objevila v jeho nozdrách krev. Měl ji všude kolem nosu. Evidentně ho ozobí svědilo, protože si to drbal a třel svůj nos o moji ruku. Za chvíli si to dokázal celé úplně rozškrábat. Druhý den začal divně dýchat, tedy abych to vysvětlila, při nádechu mu v plicích vždy jakoby luplo. Jeho ocas se při dýchání pohyboval a i řitní otvor se svíral a zase uvolňoval při dýchání. Pohybovala se i oblast jakoby kolem krku, která se vždy při nádechu zvětšila a po výdechu uvedla do normálu. Tedy mně přišlo, že se snažil dýchat vším možným krom plic. Pořád pčikal jak se snažil krev, kterou měl usazenou v nozdrách vysmrkat. Kolikrát kňučel nebo jakoby začal pohybovat krkem s otevřeným zobákem (něco stylem jakoby člověk kašlal) . Jinak se mi zdál po psychické stránce v pořádku. I přes tohle všechno si hrál, mazlil se. Jediné co tak více spal. Navštívili jsme veterinářku a ta předepsala antibiotika a nějaké léky co se dávaly do pití a jídla a co měly podporovat imunitní systém. Po pár dnech se vše uklidnilo začal dýchat normálně a nemoc se jakoby vytratila. Jenže teď se to zase vrátilo a je to nanovo. Veterinářka říkala, že antibiotika už nemůžeme předepisovat a řekla, že bych měla navštívit ptačí kliniku v Brně. Jenže já zatím nemám řidičák a celkově mi jízda z olomouckého kraje do Brna nepřijde ideální, jak pro mě tak stoprocentně pro psychiku mojí andulky. Jenže mám o něj hrozný strach a moje veterinářka si už neví rady. Moje andulka skoro nikdy nelétala a proto si myslím, že to bude nějaká chronická nemoc ne-li nějaká degenerativní. Tak jste moje jediná naděje, protože si už vážně nevím rady. Nevíte co by to mohlo být? Mockrát děkuji za vaši případnou odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Bernatíková PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, z Vašeho dlouhého popisu jde vidět, že máte andulku skutečně ráda. Jen se obávám, že chronické dechové obtíže po internetu nevyřešíme. Chybí mně údaje jako která antibiotika byla podávána, jak dlouho, po jak dlouhé době od vysazení se nemoc znovu vrátila, zda bylo uděláno antiparazitární ošetření (mám na mysli syngamózu, která ve většině případů napadá hrabavou drůbež, ale potkáváme ji i u okrasného ptactva). Dále se může jednat o infekci odolnou bakterií, která se "musí léčit" 4-6 týdnů podáváním širokospektrálních antibiotik nebo nákaza mykoplazmaty, atd.. Proto zkuste poprosit někoho z okolí o dovoz a objednejte se nejlépe u dr. Tukače nebo dr. Grymové v Brně na důkladné vyšetření. Hezký den.

Další zajímavý obsah

Jak naučit papouška chodit na záchod

Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?