VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Vyžeňte blechy a klíšťata z kožichu psa i kočky nadobro

10.11.2021   

Odborník

Na trhu existuje mnoho přípravků proti vnějším parazitům. Jsou to obojky, pipety, tablety nebo ultrazvukové přívěsky. Každému chovateli vyhovuje něco jiného, je však důležité myslet i na mazlíčka, ne všechny prostředky a přípravky jsou vhodné pro psa i kočku.

Rozdíly mezi přípravky proti ektoparazitům

Jaký je rozdíl mezi antiparazitickým a repelentním přípravkem? Antiparazitický přípravek obsahuje účinné látky (antiparazitika), které mají za úkol usmrtit ektoparazita ihned poté, co se přisaje. Repelentní přípravky obsahují látky, které mají za úkol parazita odpudit, aby na vašeho mazlíčka vůbec nešel.

Obojek antiparazitický

Obojky jsou napuštěny různými antiparazitiky a aby správně fungovaly, tak musí být v první řadě dobře nasazeny. Většina klientů přichází s tím, že obojek vůbec nefunguje a již od pohledu je veterinářům jasné, proč tomu tak je. Správně nasazený obojek se musí dotýkat kůže zvířete, tak aby do té kůže mohl uvolnit dané antiparazitikum, které pak parazita při přisáti nebo kousnutí usmrtí. Antiparazitický obojek není repelent a nemá za úkol parazita odradit. U dlouhosrstých plemen tedy musíte srst načesat tak, abys se obojek dotknul kůže. Obojek by měl být volný tak na 2 prsty, abyste zvíře neškrtili. Obojek je účinný 6–8 měsíců, záleží na výrobci. Je vhodný pro psy a kočky, kteří se nekoupou – voda může snížit účinnost obojku. U venkovních koček na obojky pozor, aby se na nich neoběsily nebo kvůli nim někde neuvízly.

Pipeta antiparazitická

Antiparazitická pipetka také obsahuje účinné látky, které mají za úkol parazita zabít. Kapou se přímo na kůži mezi lopatky. V srsti se vytvoří pomocí hřebenu cestička přibližně 5 centimetrů dlouhá a celý obsah pipetky se aplikuje. Účinnost pipetky je 4–5 týdnů, zvíře se po tuto dobu nesmí koupat. Tato varianta je nejvhodnější pro kočky. Pozor však na fakt, že některá antiparazitika mohou být při požití jedovatá, proto se obsah pipety kape do oblasti za lopatkou, kam si kočka nedosáhne – dosáhne tam ale jiná kočka v domácnosti. Proto je dobré kočky na den rozdělit, než se kapička vstřebá, anebo kočky bedlivě hlídat.

Tableta antiparazitická

Na trhu se již pár let objevuje antiparazitická tableta. Zatím je určená pouze psům. Účinnost tablety je 3–6 měsíců, dle výrobce. Tableta je vyrobena jako pamlsek, tudíž ji pes příjme bez problému. Antiparazitikum pak zvířeti koluje v krvi, kde neškodí a při přisátí daného parazita dojde opět k jeho usmrcení. Tableta není vhodná pro štěňata.

Výhody a nevýhody jednotlivých antiparazitik

Antiparazitcký obojek

Výhodou je jeho cenová dostupnost a dlouhá účinnost. Nevýhodou je, že mnoho majitelů jej neumí správně nasadit. Další nevýhodou je, že v místě nasazení může splstnatět srst. Pokud se obojku dotknete, měli byste si pokaždé umýt ruce. Obojek je lepší zvolit pro krátkosrsté plemeno psů. U koček tuto variantu ochrany nedoporučuji, pokud nepobývají doma a nechodí ven pouze na vodítku.

Antiparazitická pipeta

Výhodou je velmi přijatelná cena, snadná aplikace a okamžitá účinnost. U koček je to většinou jediná varianta ochrany. Nevýhodou je krátká doba účinnosti a nemožnost koupání.

Antiparazitická tableta

Výhodou tablety je dlouhá doba účinnosti, nevýhodou je vysoká cena (hlavně u velkých plemen psů).

Když je zvíře alergické/citlivé na antiparazitika

U takových zvířat je lepší volit obojky a pipetky. Při alergické reakci lze totiž obojek sundat a obsah pipety z místa aplikace umýt. Pozřenou tabletu již bohužel z těla zvířete nedokážeme dostat, a tudíž alergickou reakci řešíme léky. S vedlejšími účinky nebo alergiemi se ale u tablet setkáváme v zanedbatelných počtech případů.

Repelentní obojky, oleje a jiné přípravky

Repelentní obojky

Veškeré tyto přípravky jsou většinou na přírodní bázi. Obsahují nejčastěji různé směsi bylinek, které svou vůní odrazují parazity. Nejčastěji to bývá levandule či citrón. U takových přípravků si dobře přečtěte, pro jaké zvíře jsou vhodné. Ne vše, co snese pes, snese i kočka. Kočky jsou v těchto případech hodně senzitivní a ne vše jim vyhovuje. Výhodou repelentů je cenová dostupnost, snadná aplikace a přírodní složení. Nevýhodou však zůstává fakt, že se pořád najdou drzí parazité, kterým repelent nevadí.

Je možné kombinovat repelent i antiparazitikum. Nikdy však nekombinujte dvě různá antiparazitika, aby nedošlo k předávkování!

Ultrazvukové přívěsky

Na trhu také existují přívěsky, které vydávají ultrazvukový zvuk na takové frekvenci, která není lidským ani zvířecím uchem slyšitelná. Nicméně parazity prý odpuzují velice dobře.

Jak vyhnat blechy a odstranit klíště

Když už i přes uvedené přípravky vaše zvíře dostane blechy, poraďte se s veterinářem, jakou terapii zahájit. Může se nasadit silnější antiparazitická pipeta s jinou účinnou látkou, anebo také můžete zvíře vykoupat antiparazitickým šamponem. Nezapomínejte, že blechy se nedrží pouze na zvířeti, ale také v místech, kde zvíře lehá. Tudíž je zapotřebí vyprat pelíšky, deky, polštáře a plyšáky v celém bytě alespoň na 60° C. Jinak můžete mazlíčka odblešovat stále dokola.

Pokud na svém mazlíčkovi i přes přípravky naleznete nasáté živé klíště a troufnete si jej vytáhnout sami, tak použijte pinzetu nebo kleštičky k tomu určené. Klíště netočte ani neviklejte. Na klíště nic nestříkejte. Klíště pomocí pinzetky vytáhněte a místo vydesinfikujte. Pokud vám zůstane uvnitř hlavička, tak se nic neděje. Místo každý den 2x desinfikujte a hlavička se sama dostane ven. Po kousnutí klíštětem se ve velkém počtu případů stává, že se utvoří boulička, místo je červené a může dojít i ke ztrátě chlupů okolo. I v těchto případech se nemusíte bát, tyto reakce jsou velmi časté a opět stačí místo vydesinfikovat, za pár dní se boulička vytratí. Pokud by se vám ale i tak nezdála, měla by tendence se zvětšovat a zvíře by vykazovalo nějaké klinické příznaky, tak navštivte veterinárního lékaře. I pes s kočkou mohou být infikováni lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 80% (hlasů: 16)

Témata

Autor článku

10.11.2021

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Kokcidióza u králíků: základem proti onemocnění je hygiena

Králíci jsou domácím zvířetem, které lze poměrně snadno chovat v malochovech pro maso. Bílé králičí maso obsahuje v porovnání s ostatními domácími zvířaty nejméně cholesterolu. Také má větší podíl bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Je lehce stravitelné a vhodné pro dietní režim. Ovšem, v poslední době se stali králíci častěji domácími mazlíčky než producenti masa. V obou případech chov králíků má své úskalí a setkáváme se zde s různorodými chorobami.

Odborník

Očkování psů a koček: vakcinace není jen injekce

„Dobrý den, jdeme na roční,“ zahlásí majitel ve dveřích a veterinář ho vzápětí zahrne lavinou otázek. „Má nějaký problém? Zvracení? Průjem?“ „Ale my jdeme jenom na injekci,“ protestuje majitel. Také si myslíte, že očkování je jen injekce?

Hobby

Návštěva veterináře: čím ho zaručeně vyvedete z míry?

Veterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?