VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Kolik stojí péče o psa? Jejich počet vzrostl o 15%

12.10.2021   

Novinky

Podle zatím posledního většího průzkumu na téma domácích mazlíčků v Česku, který v roce 2019 provedla agentura Nielsen Admosphere, vlastní psa 40 % obyvatel České republiky.

Opravdu velký zájem o psí společníky projevili Češi i během pandemie – mnoho útulků se konečně skoro vyprázdnilo a na štěňata od chovatelů se tvořily dlouhé pořadníky. Během uplynulých lockdownů si dle odhadu veterinářů pořídilo psa 15 % domácností. Než si ale psa pořídíte, je důležité obeznámit se se všemi náklady, které vám pořízení parťáka přinese.

Štěňátko od chovatele? Připravte si až desítky tisíc

Pokud vám psa někdo zdarma nedaruje, je logickou první vstupní investicí pořizovací cena. Ta se v případě štěněte z chovatelské stanice s průkazem původu může pohybovat v řádu několika tisíců až desetitisíců korun podle plemene či renomé chovatele. Například průměrná cena štěněte německého ovčáka s PP činí aktuálně kolem 10 až 15 tisíc korun, labradorského retrívra pořídíte za 15 až 25 tisíc korun, jorkšírského teriéra za 15 až 30 tisíc. Za pejsky z útulku pak zaplatíte podstatně méně, takzvaný adopční poplatek se obvykle pohybuje v částkách od několika stokorun po pár tisícikorun.

Očkování, čipování a poplatek za psa obci vyjdou na pár tisícovek

Po zakoupení či adoptování psa navštivte veterináře, který zkontroluje, zda je pes naočkován, nebo zda je potřeba jej nechat přeočkovat. U nás je povinné pouze očkování proti vzteklině, za které zaplatíte kolem 500 korun, přeočkování se pak provádí každé 3 roky. Existují samozřejmě i různá další volitelná očkování, ta základní například proti psince, parvoviróze nebo leptospiróze však pro štěňata zajišťuje chovatelská stanice, takže při koupi pejska u chovatelů tento náklad majitel nehradí, respektive uhradí jej v kupní ceně.

Za krmivo pro většího psa dáte až 20 tisíc ročně

Pravidelným, a nejspíše i největším, výdajem za psího společníka bude krmivo, obvykle ve formě konzerv a granulí. Těch je na trhu k dostání široká škála lišící se v kvalitě i ceně. Neplatí sice vždy, že to nejdražší rovná se to nejlepší, ale obecně se kilo kvalitního krmiva pohybuje v rozmezí od 100 do 180 Kč. Denní dávka krmiva se uvádí zhruba 100 g na 10 kilogramů váhy psa, což znamená, že třeba oblíbený labrador s průměrnou váhou asi 32 kilogramů spotřebuje ročně asi 117 kilogramů krmiva. Při ceně 140 korun za kilo tak v tomto případě vychází krmení na 1 365 korun měsíčně, což znamená 16 380 korun ročně. K tomu si připočtěte různé pamlsky, doplňky stravy a podobně a patrně se můžete dostat i nad částku 20 tisíc za rok. Není to málo, avšak pamatujte na to, že kvalitním krmením většinou zamezíte nejrůznějším zdravotním problémům, jejichž řešení by rozhodně nebylo levné. Velmi oblíbená je také způsob krmení metodou BARF (Biologically Appropriate Raw Food, tedy biologicky vhodná syrová strava), jejímž základem je syrové maso doplněné o šlachy, kosti, zeleninu, ovoce, vejce a podobně.

Výbavička za pár stovek, ale i několik tisíc

Dále bude váš mazlíček potřebovat také misky na vodu a žrádlo, vodítko, obojek nebo kšíry, pelíšek, hračky, případně i přepravku nebo postroj do auta nebo psí oblečky pro krátkosrstá plemena. U všech těchto položek najdete velké cenové rozdíly: misky lze pořídit za pár desetikorun, ale i stokorun, za obojek, vodítko a kšíry dáte podle materiálu a kvality pár stovek, anebo také několik tisíc. Obdobné rozsahy platí i pro pelíšek. Bezpečnostní postroje do auta seženete za několik stokorun, přepravka vás pak dle velikosti psa může stát kolem 1,5 až 3 tisíc.

Zdravotní péče může přinést nečekané tisícové výdaje

O očkování již byla řeč, ale co další péče po zdravotní stránce? Pokud se váš pes pohybuje více venku a hlavně v přírodě, budete mu minimálně od jara do podzimu patrně chtít poskytnout ochranu proti klíšťatům. Ta může mít formu antiparazitního obojku, spot-onu nebo tabletky. Obojky se prodávají za několik stokorun, stejně tak i spot-on pipety. Tablety mohou být i dražší, obvykle je však pořídíte do tisícovky. Zapomenout byste však samozřejmě neměli na to, že vám do cesty mohou vstoupit i nečekaně výdaje, a to v souvislosti s úrazy nebo nemocemi. Pro tyto případy je dobré zvážit pojištění mazlíčka, které může výrazně pomoci při hrazení nákladů na zdravotní péči.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

Zdroje

Text: Lukáš Pololáník
Fotografie: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Křeček zlatý: několik zlatých informací

Křečci jsou malí, přitažliví a velmi adaptabilní domácí mazlíčci. Nevyžadují mnoho prostoru a jsou i finančně nenároční. Jsou to samotáři a individualisti, noční živlové, se kterými musíte zacházet jemně a láskou.

Hobby

7 znaků lásky a oddaností vaší kočky

My všichni, kdo máme kočku, chceme věřit tomu, že nás miluje stejně, jako my milujeme ji. Upřímně si ale musíme přiznat, že se tento pocit občas rovná malému zázraku, protože jsou to kočky, kdo si vybírá čas a způsob pomazlení. Přestože nejsou tak přítulné jako psi, existuje minimálně 7 znamení, jak vám kočička dává najevo svoji náklonnost.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?