VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: když má zvíře zánět

18.2.2021   

První pomoc

Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně. Záněty se projevují se v různých místech a s různou intenzitou. U některých typů stačí počkat, jak se s ním organismus vyrovná, některé naopak vyžadují léčbu a tedy i návštěvu veterináře.

Co jsou záněty

Zánět je obrannou reakcí organismu na poškození tkáně – infekční, fyzikální a chemické a gangrenózní. Zánětlivá odpověď organismu probíhá nejprve lokálně a poté následuje systémová odpověď. Cílem zánětlivé reakce je ohraničení poškozeného ložiska, nastartování imunitního systému a eliminace šíření do okolí.

Infekční zánět – za jeho vznik mohou mikroby jako bakterie, viry, plísně nebo i parazité.

Fyzikální poškození – mezi takové poškození patří popáleniny, omrzliny, traumata a úrazy.

Chemické poškození – nastává v případě, kdy se zvíře poleptá o nějakou chemikálii.

Gangrenózní zánět – zánět podmíněn ischemií (nedokrvením) nebo nekrózou (odumeřením) tkáně. Fyziologicky tam řadíme vyschnutí pupečníku, patologicky poté vlhkou a plynatou sněť, na kterých mají podíl bakterie zapříčiňující hnilobu tkáně. 

Pokud jde o zánět lokální, který je viditelný, jako například zanícení kousné rány, tak jsou viditelné hlavní příznaky zánětu – zčervenání, otok, bolestivost, zvýšení teploty v daném místě a porucha funkce. Zčervenání, otok a zvýšení teploty souvisí se zvýšeným průtokem krve, který do místa žene imunitní buňky.

Nejčastějším lokálním typem zánětu je utvoření abscesu

Absces je vytvořená dutina vyplněná hnisem. Abscesy jsou nejčastěji spojené s bakteriální infekcí způsobené stafylokoky nebo streptokoky, ale může se na jejich vzniku podílet i jakákoliv jiná bakterie. Absces vzniká, když se do organismu dostanou bakterie a tělo není dostatečně rychlé, aby infekci vyřešilo, vytvoří tedy dutinu pro zamezení šíření a ta se díky bakteriím plní hnisem. Bakterie se do organismu dostávají díky poranění – cizí těleso, pokousání, trauma, úraz a další případy kdy dojde k narušení kůže. První pomocí při abcesu je namazat ho černou mastí a nebo ho nechat volně, takzvaně uzrát. Nejprve totiž hnis připomíná zubní pastu a poté až řídne. A dáte mi za pravdu, že vypouštění zubní pasty pomocí jehly a stříkačky zrovna nepůjde. Proto se neděste, že veterinární lékař bude čekat, až absces uzraje a až poté ho vyčistí. V horším případě se absces může změnit ve stav zvaný flegmóna, kdy se dutina s hnisem provalí dovnitř a infekce se šíří do okolních tkání absolutně nekontrolovatelně. Bakterie se tak snáze mohou dostat do krve a způsobí její otravu – sepsi.

Záněty systémové neboli infekce

Infekce se může vyskytnou v jakékoliv orgánové soustavě nebo v několika soustavách naráz. Různé bakterie, viry i parazité často mívají predilekční (oblíbená) místa v těle a tam se sdružují. Stafylokoky a streptokoky nacházíme na kůži, E.coli, Campylobakter nebo Salmonellu ve střevech, v močovém měchýři se velmi líbí Klebsiellám. Na rozdíl od lokálního zánětu se systémové infekce projevují celkovými příznaky. Pacient má v první řadě horečku a dále se příznaky odvíjejí od zasažené orgánové soustavy. Průjem při infekci střev, zvracení u infekce žaludku, časté močení při onemocnění močových cest, hnisání očí při zánětech spojivek, kašel při infekci dýchacích cest a mnoho dalších.

První pomoc při zánětu

V každém případě, když máte podezření na systémovou infekci navštivte veterinárního lékaře. Některé infekce mohou být slabé a zvíře se s nimi vypořádá samo a vy budete pozorovat jenom 1–2 denní nevolnost, neochotu si hrát a teplotu. Jiné infekce se ale neobejdou bez klinického vyšetření, určení patogenu a nasazení antibiotik a dalších léků. První pomocí je tedy zajistit mazlíčkovi, kterému není dobře, klid, teplo, dostatek tekutin a kvalitního krmiva. Při nelepšícím se stavu určitě vezměte zvíře k veterinárnímu lékaři.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 4)

Témata

Autor článku

18.2.2021

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

Odborník

Očkování psů: jaká jsou povinná a doporučená očkování?

Se štěňátkem, které jste si právě donesli z útulku nebo od chovatele, se starším psem nebo s vrhem štěňat, které se u vás doma narodily, zkrátka vás s pejskem čeká očkování u veterináře. Proč ale psa očkovat, proti čemu a jak často? Článek přináší přehledný souhrn očkování psů podle nejaktuálnějších doporučení Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

Odborník

Chová se váš pejsek podivně? Pak možná trpí úzkostmi a potřebuje pomoct

Pokud jste někdy sami zažili úzkostný stav, víte, že kombinace nervozity a stresu může být nezvladatelná, až ochromující. Úzkost se bohužel netýká jen lidí, ale i mazlíčků, a stejně jako u lidí také u psů dosahuje různých úrovní a různě se projevuje. Proto často přichází na pomoc veterinář nebo jiný odborník na chování psů.

Blechy útočí nejen na psy! Kde je očekávat a jak se jich zbavit?

Co blechám chybí na velikosti, to dohánějí svou vytrvalostí. Boj s těmito drobnými krvežíznivými parazity stojí spoustu peněz. Je to jeden z největších výdajů pro majitele domácích mazlíčků. Chovatelé si často stěžují, že i když prevenci proti blechám a klíšťatům věnují maximální péči, přesto někdy na svém mazlíčkovi blechy objeví. Odkud se tyto blechy berou? Většinou vysvětlení spočívá v jednom z následujících důvodů.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?