VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Proč je překrmování akvarijních ryb problém a co způsobuje

26.8.2016   

Překrmování ryb je zásadní problém, který vede ke znečištění akvária a úhynu jeho obyvatel. Někdy vám může ujet ruka nebo zapomenete, že jste už jednou ryby krmili, pokud se toto ale děje opakovaně, rybám tím velmi škodíte.

Překrmit ryby není složité. Zaprvé zapomínáme, jak jsou malé, naše chuť k jídlu je výrazně větší než jejich bříška. Zadruhé krmení je jedním z mála okamžiků, kdy můžeme být s rybami v kontaktu, takže máme tendenci krmit příliš často. Zatřetí ryby se rychle naučí, že když jste u akvária, znamená to, že je jídlo na cestě. Nalepí se na sklo a vypadají, že nejedly tak týden. Nenechte se zmást, neznamená to, že by byly opravdu tak hladové. Překrmování je nevhodné a může mít závažné důsledky. 

Nahromaděná a nesnědená strava v akváriu a výměšky ryb představují řadu problémů 

  • Mění se složení vody.
  • Rozkládající se potrava může ryby stresovat a mohou tak být náchylnější k dalším nemocem.
  • Přejídání samo o sobě může způsobit různé zdravotní komplikace.
  • A v neposlední řadě je zde estetické hledisko – nevzhledná, zakalená voda není nic příjemného na pohled. 

Co se děje, pokud ryby překrmujeme 

  • Zhoršení zdravotního stavu ryb: rybám v důsledku stresu z překrmení a zhoršené kvality vody začnou hnít a třepit se ploutve. Mohou mít také poruchy trávení a ztuční jim játra. Tento problém se nejčastěji vyskytuje u afrických cichlid a duhových ryb.
  • Změna pH a prostředí akvária: zvýší se koncentrace amoniaku a dusitanů. Bílkoviny z nesnědené potravy a výměšky se rozkládají na amoniak a dusitany, které jsou pro ryby extrémně toxické. Při rozkladu organické hmoty, který je z chemického hlediska aerobní proces, se spotřebovává kyslík a vzniká oxid uhličitý. Snižuje se množství kyslíku ve vodě a ryby nemůžou dýchat. Navíc se v takovém akváriu velmi dobře daří řasám, plísním a houbám, voda se zakalí a zkazí se. Ve znečistěné vodě se daří také ploštěnkám, drobným bezobratlým živočichům, kteří jsou indikátorem nekvalitní vody. Obecně jsou neškodné, ale pojídají jikry. 

Ryby proto nepřekrmujte a uvědomte si, že ani nejlepší filtr nedokáže odstranit zbylé jídlo, k tomu filtry ani nejsou uzpůsobené, filtry pravidelně čistěte. 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 83% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

Zdroje

peteducation.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Nechejte psa vyspat. Potřebuje být odpočatý a připraven k akci

Délka a množství spánku závisí na aktivitě psa – tedy čím je pes aktivnější, tím méně spí. Psi pracující většinu dne, například policejní, vodící nebo psi záchranáři, spí nejméně. Váš pejsek pravděpodobně do práce nechodí, to ale neznamená, že nemůže být aktivní a patřičně zaměstnaný.

Zajímavosti ze světa zvířat. Víte, že...

Naši mazlíčci jsou podivná stvoření. Zajímali jste se někdy o to, proč se občas tak zvláštně chovají? Kočka se zdá být mazaná, kolik si toho ale zapamatuje? Jsou psi opravdu barvoslepí? Také máte pocit, že váš papoušek jí prakticky neustále? Zde je několik faktů o zvířatech, které by vás mohly zajímat.

Jak se vyrovnat se smrtí mazlíčka

Dokonce i nebližší lidé občas nesplní naše očekávání, zklamou nás nebo způsobí bolest. Všechny neshody jsou součástí mezilidských vztahů. Na rozdíl od lidí jsou nám ale naši zvířecí kamarádi bezmezně věrní, oddaní a stálí, nikdy nekritizují, jsou vždy rádi, když nás vidí. Není tedy divu, že když mazlíček zemře, cítíme hluboký pocit ztráty a snažíme se s tímto faktem vyrovnat, jak nejlépe dokážeme.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?