VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Oblečky, teplé boudičky, mazání na tlapky aneb Jak na zimní péči o psa či kočku

26.1.2022   

Hobby

Zima bývá náročná nejen pro lidi, ale i pro naše čtyřnohé miláčky. Ve vlhku a mrazu hrozí psům i venkovním kočkám nachlazení nebo podchlazení, prosolené chodníky jim zase mohou rozleptat tlapky. Jak chladné období domácím mazlíčkům co nejvíce zpříjemnit a zajistit, aby jej přečkali ve zdraví a pohodě?

Posypy na chodnících a cestách mohou pejsky bolet

Když se řekne zimní péče o psa, jednou z prvních asociací je péče o tlapky, které mohou trpět kvůli agresivní posypové soli. Ta polštářky na tlapkách vysušuje, takže bolestivě popraskají, a může dojít i k jejich naleptání. Po každé procházce, kdy s čtyřnohým parťákem zavítáte i na chodníky a silnice, mu tedy nezapomeňte omýt packy vlažnou vodou. Nepodceňujte ani prevenci v podobě promazávání psích tlapek speciálním krémem. Dobré je také během procházky sledovat, zda pes při chůzi nezačne kulhat. To může být znamení, že se mu mezi teplými polštářky vytvořila ze sněhu ledová hrudka, která při každém kroku bolí, případně, že se mu tam zasekl kus posypové škváry nebo kamínkové drtě. Tlapky od posypové soli nezapomínejte umývat i svým venkovním kočkám.

Dopřejte zvířecím miláčkům více krmení a hlídejte zamrzání vody v misce

V zimě je rovněž dobré dopřát svým mazlíčkům energeticky bohatou stravu. „V zimě venkovní psi i kočky spalují kvůli udržení tělesné teploty mnohem více energie. Zvyšte jim proto krmnou dávku, a to ideálně ještě předtím, než zima udeří. Zajistíte tak, že si zvíře vytvoří dostatečnou tukovou vrstvu. U psů i koček je rovněž důležité hlídat, aby měli k dispozici zdroj vody a aby jim voda nezamrzala v misce. Misky s vodou kontrolujte minimálně každé dvě hodiny, případně zkuste pořídit speciální vyhřívané misky, které zamrznutí vody zabrání. Pokud chcete mazlíčkům pitný režim v zimě zpestřit, můžete jim podat mírně ohřátý nesolený masový vývar.

Pozor na podchlazení

Mezi jedno z největších zdravotních rizik, které v zimě hrozí vašemu psovi, patří podchlazení. Je proto velmi důležité rozpoznat, kdy už je psovi zima. Zvíře vás na to upozorní nejčastěji kňučením a třesem, případně zpomalenými reakcemi nebo apatií. Napoví také studené nohy a uši. V případě mírného podchlazení stačí psa postupně zahřívat suchým teplem, třeba pomocí termoláhve. Při podchlazení, kdy tělesná teplota klesne pod 35 °C, již je potřeba dopravit psa k veterináři. Pokles tělesné teploty pod 33 °C už znamená ohrožení na životě. K podchlazení může běžně dojít, když pes třeba během procházky promokne a následně déle zůstane v mrazu. Rizikové je i dlouhé čekání bez pohybu v chladném prostředí, například uvázaný před obchodem nebo v nevytápěném autě, kde rychle klesá teplota. Pozor si s ohledem na podchlazení dejte i na to, aby pes nesežral větší množství sněhu, například při aportování sněhových koulí, které po ‚ulovení‘ někteří pejsci rádi spolykají. 

S tepelným komfortem zvířete pomůže obleček a dobrá boudička

Obzvláště, pokud váš pes patří k plemenům s tenkou kůží a krátkou či řídkou srstí, měli byste ho do zimy vybavit oblečkem, ideálně nepromokavým. Totéž platí pro nemocné a staré psy, štěňata a feny po porodu. Při venčení věnujte pozornost tomu, aby látka oblečku nebyla vespod těla pejska mokrá. Pokud váš pes tráví více času venku, musí mít také kvalitní venkovní zázemí, tedy boudu. Vybírejte ji podle velikosti psa, aby pro něj nebyla příliš velká a netrvalo mu moc dlouho si ji zahřát. Bouda by měla být zateplená, dovnitř dejte deku či koberec. Dohlédněte, aby pes neležel v mokrém, mohl by se nachladit či podchladit. Podchlazení hrozí nejen psům, ale samozřejmě i kočkám. Kočky zvyklé žít doma, koťata a starší kočky by přes zimu měly zůstat v teplém prostředí. Při velkých mrazech by měly mít vždy otevřenou cestu do tepla i ty převážně venkovní. Těm je potřeba navíc zajistit i chráněné venkovní místo, kam se mohou kdykoliv uchýlit. Ideální jsou polystyrenové boudičky vystlané senem. 

Nepodceňte nachlazení a hlídejte zvíře před úrazy

Kromě vážného podchlazení hrozí čtyřnohým mazlíčkům v zimě také „obyčejné“ nachlazení a rýma. Psi dokonce mohou dostat i chřipku, angínu nebo kašel. Velmi častý je takzvaný psincový kašel, což je akutní infekční zánět horních cest dýchacích a průdušnice. Typickým projevem je ostrý kašel, který zní, jako by psa něco dráždilo v krku, nechutenství a apatie. Je-li kašel podchycen v začátku, léčba je snadná, zanedbané onemocnění se však může brzy vrátit či rapidně zhoršit. Neléčený kašel, nachlazení nebo chřipka mohou snadno přejít v nebezpečný zápal plic. V takovém případě je nutné veterinární ošetření, nasazení antibiotik a další podpůrná léčba, která samozřejmě něco stojí – v průměru si připravte 15 tisíc korun.Samostatnou kapitolou jsou pak zimní úrazy. Typicky jde o naraženiny, vykloubeniny, nebo dokonce zlomeniny při uklouznutí na ledu. Nebezpečí na psy číhá také v okolí běžkařských či lyžařských tras. Pes pohybující se kolem sportujícího páníčka nebo i cizích lidí může snadno přijít k řeznému poranění tlapky od lyže, nemluvě o riziku kolize. Pro všechny případy se tak rozhodně vyplatí mít své mazlíčky chráněné pojištěním, které pokryje náklady na léčbu nemocí nebo poranění a zajistí tak čtyřnohému členovi rodiny kvalitní péči, aniž by to výrazně zasáhlo rozpočet majitele. Pojištění kryje nejen veterinární péči, ale také odpovědnost za škodu způsobenou domácím mazlíčkem například při kolizi s běžkařem. Ta by totiž mohla jít na vrub majitele psa.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 90% (hlasů: 2)

Témata

Autor článku

26.1.2022

Zdroje

Foto: Adobe Stock
Autor: Lukáš Pololáník

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Pes versus klíšťata a blechy: 10 nej přípravků a způsobů, které jdou do protiútoku

Odstraňování klíšťata není žádná legrace. Nejen že jsou to odpudivé potvory, které trápí vašeho psího miláčka, navíc přenáší nebezpečné choroby a jejich vytahování je pořádný očistec. Útočí převážně během jarních a letních měsíců. Takže jak se jich pokud možno nadobro zbavit? Tady je deset způsobů jak předcházet jejich chycení, nebo se jich následně zbavit.

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

Hobby

Přinesli jsme si domů pejska. Proč mu máme co nejdřív najít veterináře?

Nový chundelatý člen domácnosti je radost sama o sobě. Zároveň je péče o něj ale spojena s velkou zodpovědností. Jistě jste se důkladně připravili, nakoupili jste základní věci, tedy misku, jídlo, obojek, pelíšek a hračky. Přihlásili jste ho ale už k veterináři? Vašeho mazlíka byste rozhodně měli nechat vyšetřit co nejdříve, možné zdravotní problémy totiž mohou ovlivnit celou domácnost.

Zdravé zuby, zdravá kočka

Čištění kočičích zubů je stejně důležité jako čištění těch psích. Zdravé zuby totiž mají zásadní vliv na zdraví, důležitá je prevence, předejdete tak mnoha zdravotním komplikacím.

Hobby

9 psích kožních problémů: jak je poznat a řešit

Kožní problémy patří mezi nejčastější důvody, proč psi končí v ordinaci veterináře. Špatný stav psí kůže může mít celou řadu příčin, od vnějších parazitů, jako jsou blechy a roztoči, až po alergie a závažné endokrinní poruchy. Zatímco kožní onemocnění některých psů lze léčit doma, jakékoli zhoršení kožního problému nebo problém, který přetrvává déle než jeden nebo dva týdny bez zlepšení, je již důvodem, proč se obrátit na svého veterináře.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?