Odborník
Maso: jak poznáte čerstvé a zkažené. Info nejen pro barfaře
Přímá úměra: vyšší kvalita rovná se vyšší cena bohužel neplatí. Pokud například barfujete, řiďte se doporučením zkušených a nechte si doporučit dodavatele.
ONLINE
PORADNA
29.8.2016
Kočky jsou mistři v ukrývání a skrývání. Ve volné přírodě potřebují zamaskovat nemoc a svou zranitelnost, pokud ale budete svou šelmu důkladně pozorovat od hlavy až po tlapky, poznáte změny v chování a vzhledu, které mohou signalizovat nemoc.
Ať se jedná o úbytek, či nárůst, ani jedno není dobře. Velký úbytek
hmotnosti není normální a má mnoho příčin. K těm nejčastějším patří
parazitóza (začervení), zánět zažívacího a močového traktu a selhaní ledvin.
Pokud dojde k výrazné ztrátě hmotnosti, neprodleně navštivte svého
veterinárního lékaře. Naopak se může stát, že je vaše kočka mohutná, možná až tlustá či dokonce obézní. Obezita má spoustu dalších zdravotních důsledků, proto prosím hlídejte hmotnost své kočky. Zkotrolujte její tělo podle níže uvedených bodů, možná se totiž už řadí do kategorie zvířat s nadváhou:
Veterinář vám poradí, co je normální podle plemene kočky a jejího věku.
Když jsou kočky nervózní, lížou a upravují si srst častěji než obvykle. Pokud se vaše kočka stará o srst podezřele významněji než jindy, může to být známka stresu, ale i bolestivosti a zánětu v daném místě. Pokud se přestala o svou srst starat úplně, může to být příznak nemoci, jelikož kočky jsou běžně velmi čistotné. Často je neudržovaná srst spojována s problémy v dutině ústní (záněty dásní, novotvary). U starých koček je nekvalitní a neudržovaná srst příznakem onemocnění štítné žlázy.
Pravidelně kontrolujte kočce dásně a zuby. Kontrola vám pomůže odhalit začátek onemocnění dutiny ústní či celkové nemoci. Bledé dásně, nápadná bledost neosrstěných míst na ušních boltcích nebo spojivky může být příznakem onemocnění ledvin. Zkontrolujte také dásně a jazyk, a pokud vám to kočka dovolí, i oblast u kořene jazyka. U starších jedinců se velmi často na těchto místech vyskytují nádorová onemocnění, která způsobují místní zánět, krvácení a následný zápach z tlamy. Výrazné nánosy zubního kamene způsobují záněty dásní až následnou paradentózu a uvolnění zubu.
Pohlédněte kočce do očí. Zornice by měly mít stejnou velikost a měly by stejnoměrně a úměrně reagovat na světlo. Rozšířené zornice či rozdílná velikost mohou znamenat závažné onemocnění centrální nervové soustavy.
Potíž s dýcháním může být dalším varovným, poměrně závažným signálem. Je potřeba zkontrolovat barvu sliznic. Jestliže vám zbarvení připadá fialové, urychleně zvíře dopravte k veterináři. Problém bude v oblasti oběhové nebo dýchací soustavy. Existuje kočičí onemocnění, které se označuje jako kočičí infekční peritonitida (zkr. FIP). Při jedné z forem této nemoci dochází k hromadění tekutiny v dutině hrudní a následnému ztíženému dýchání. Patologické je také dýchání tlamou. Pokud kočka zrychleně dýchá, může to být také známka stresu. Zkontrolujte pokojovou teplotu, kočce může být někdy také horko, nebo zima. Zachovejte proto klid a zvíře pozorujte, prohlédněte, případně nechejte prohlédnout veterinářem.
Zatímco body výše se týkaly především tělesných změn, změny chování vás také mohou přivést na myšlenku, že něco není s vaší kočkou v pořádku. Například se vyprazdňuje mimo kočičí záchod, ukrývá se před vámi na podivných místech, straní se vaší společnosti a rodinných příslušníků, i když to před tím nedělala. Je agresivní nebo podrážděná, naráží do stěn.
Pokud jste si na tři z šesti výše uvedených znamení odpověděli "ano", pak je s vaší kočkou opravdu něco v nepořádku a měli byste ji vzít k veterináři.
Odborník
Přímá úměra: vyšší kvalita rovná se vyšší cena bohužel neplatí. Pokud například barfujete, řiďte se doporučením zkušených a nechte si doporučit dodavatele.
Odborník
S příchodem jara se tématem číslo jedna alespoň na chvíli každoročně stává klíště, jeho výskyt, přenos onemocnění, prevence a zacházení s ním. Netýká se to samozřejmě jen lidí, ale i domácích mazlíčků. Jak tedy proti klíšťatům efektivně bojovat?
Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.
Odborník
Psí uši mají samočisticí schopnost, nemusíte je tedy uzkostlivě střežit a čistit. Problém s nimi nastává tehdy, tvoří-li se zvířátku maz v uších až příliš. Pak je na místě zasáhnout, aby nedošlo k zánětu a jiným komplikacím.
Odborník
Co můžete čekat od veterináře a jeho služeb? Co musíte vědět vy a co naopak on? Být připraven a dobře informován je minimálně půlka úspěchu pro efektivní komunikaci a dohodu. Jak si tedy nejlépe porozumět?
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!