CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Kožešinové farmy aneb proč musí ročně zemřít 20 tisíc mláďat

23.6.2017    3 871 přečtení    12 hodnocení

Zákaz kožešinových farem je velmi kontroverzní téma. Jestli nebude zbytečný záleží hlavně na zemích, které se připojí dále.

Norek, liška obecná a liška polární. To jsou aktuálně převážně chovaná zvířata u nás. Podle odhadů se jedná celkem o 20 000 mláďat ročně - přesně takový počet obyvatel má město Mělník.  

Aktuálně je u nás registrováno celkem 9 aktitivních kožešinových farem (informace z roku 2016). Chov tzv. kožešinových zvířat s sebou pro divoká a nedomestikovaná zvířata nese veliké utrpení, neboť prožijí celý život v klecích, v nichž nejsou naplňovány jejich etologické potřeby.  

7.6. 2017 - bod zlomu

Poslanecká sněmovna odsouhlasila zákaz tzv. Kožešinových zvířat. Zákon nyní putuje do Senátu a poté jej musí podepsat prezident. Pokud bude schválen, postaví se ČR po bok dalších 12 evropských zemí, které již zákazy či různá legislativní omezení chovu tzv. kožešinových zvířat schválily.  

Podle průzkumu veřejného mínění, který na jaře letošního roku provedla agentura Focus, souhlasí se zákonem rušící kožešinové farmy 83% obyvatel ČR.

Celosvětově 95 milionů zvířat ročně  

Odhaduje se, že ročně je pro potřeby kožešinového průmyslu zabito na 95 milionů zvířat po celém světě. Skutečný počet však bude pravděpodobně ještě vyšší, protože v žádném státě neexistuje spolehlivá evidence a další zvířata jsou navíc lovena pytláky. Dříve byla zvířata lovena převážně do pastí, v současné době však z 85% převládá umělý odchov na farmách.

Důsledky zákona

Pokud zákon projde Senátem a bude schválen prezidentem, můžeme jen odhadovat jaké budou jeho skutečné důsledky. Velkým úspěchem bude samozřejmě fakt, že přestanou zbytečně umírat zvířata v České republice, avšak je potřeba si uvědomit, že se poptávka po kožešinách zákonitě přesune do jiných zemí, kde mohou zvířata žít v ještě horších podmínkách než u nás. Jedná se skutečně jen o špičku ledovce a bude velmi záležet na tom, jestli se aktuálně palčivý problém ochrany zvířat dokáže probojovat i do dalších zemí a hlavně oborů, jako např. testování lidské kosmetiky na zvířatech. Problém zbytečného zabíjení zvířat je obrovský a toto je jen malá kapka v moři, avšak i přesto by to mohl být jeden z dalších dobrých kroků směrem k civilizovanějšímu světu.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 85% (hlasů: 12)

Témata

Autor článku

23.6.2017

Zdroje

protisrsti.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Škrábe vaše kočka po nábytku? Zde je 9 tipů, jak ji to odnaučit

Vaše sladká kočička dokáže být pěkná šelma. Škrábání je jedním ze základních kočičích instinktů. Ve volné přírodě si tak mimo jiné označují svá teritoria a odstraňují odumřelé buňky z drápů. Proti škrábání je potřeba včas zasáhnout. Pokud se vám nepodaří odnaučit ji to na sto procent, jistě tento zlozvyk dokážete výrazně zmírnit trpělivým a láskyplným přístupem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pes a kočka s průkazem původu: nutnost, nebo předražený papír?

Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?