VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa

27.5.2020   

Hobby

Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?

Proč se srst zacuchává?

  • Špatná technika stříhání a nedostatek kartáčovánío. Z velké části je zacuchaná srst zapříčiněná nedostatečnou péčí a zanedbaným kartáčováním. Spousta majitelů zvířat to nerada slyší, ale pravidelná mechanická péče o psí srst je základ. Tím více, pokud máte doma psa s delší nebo dlouhou srstí. Jak často srst kartáčovat? Velmi záleží na délce srsti, typu a aktivitě zvířete. Kromě kartáčování jsou potřeba také vhodné přípravky na srst, poraďte se se svým veterinářem, jak se nejlépe o pejskovu srst postarat.  
  • Matná a zacuchaná srst u koček je většinou způsobená nedostatečnou péčí o sebe sama. To může být způsobeno více faktory: necítí dobře nebo jsou nemocné, například při obezitě se kočka při čištění kožichu nedostane do všech zákoutí. Problémy se srstí mohou nastat také při diabetu, rakovině, onemocnění ledvin. Podobně jako u lidí, také u zvířat se dá poznat jejich zdravotní stav z kvality srsti.
  • Dalšími faktory mohou být: statická elektřina, suché podnebí nebo třeba zimní období

Důsledky zacuchané, neopečovávané srsti

Pokud je srst zacuchaná a slepená, může zdravotní stav zvířete vést až ke kožním problémům, ty se pak mohou rozvinout až ve zranění a hluboké rány. Pamatujte na to, že srst zvířeti slouží mimo jiné jako ochranná bariéra. A pokud neplní svou funkci, je kůže náchylná k různým problémům a parazitům. 

Jak se zbavit chuchvalců?

  • Pracujte na sucho – pokud to stav srsti dovoluje, zkuste zacuchanou srst jemně rozčesat. Buďte trpěliví.
  • Vyberte si správné pomůcky – kartáče, hřebeny, i ty běžně dostupné ve zverimexech. V krajních případech můžete chuchvalce srsti ostříhat či vystříhat. Dejte si ale pozor na to, abyste zvířátku neublížili, nůžky by mohly nadělat více škody než užitku. Nůžky či jiné zastřihovací nástroje před použitím vydesinfikujte, snížíte tak riziko bakteriální nebo plísňové infekce. Cokoliv, co přijde do styku s poraněnou kůží, je potencionálním rizikem nákazy.
  • Navštivte veterináře – pokud je srst vaše chlupáče už v tak špatném stavu, že na to sami nestačíte, navštivte veterináře a poraďte se s ním o odborné péči, případně nechejte srst zvířete upravit v ordinaci.
  • Zvířátko po stříhání vykoupejte – vykoupáním odstraníte zbytky vyčesaných nebo vystříhaných slepenců a srst můžete preventivně ošetřit vhodným přípravkem.


Prevence nezdravé, zacuchané srsti

Samozřejmě je to pravidelná péče – česání, kartáčování, používání vhodných přípravků při koupání a po něm. Nezapomeňte si pečlivě přečíst příbalové informace, zda je pro vaše zvíře bezpečné a také vhodné zrovna pro něj, srst zvířete důkladně vymývejte vodou. Velmi důležitá je správná výživa a  pestrá strava. Pokud si úpravou a přípravky nejste jistí, poraďte se s veterinářem.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 100% (hlasů: 1)

Témata

Autor článku

27.5.2020

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Nebezpečná onemocnění koček: FIP, FIV, FeLV. Víte o nich všechno?

Chov koček, které mají volně přístup ven a mohou běhat po okolí, s sebou přináší mnohá rizika. Mimo domov na kočku číhá spousta nebezpečí – vedle kol automobilů, kočičích rivalů a rváčů a zlých lidí jsou to i nebezpečné a pro kočku smrtelné virové infekce. Patří mezi ně infekční peritonitida koček, virová imunodeficience a felinní virová leukémie.

Popáleniny: první pomoc pro domácí mazlíčky, 2. část

Popáleniny hrozí nejen nám lidem, ale také zvířatům a domácím mazlíčkům především. Stačí chvilka nepozornosti, neopatrné zacházení s horkými předměty nebo delší pobyt na slunci a problém je na světě. Naštěstí existuje i pro naše chlupáče první pomoc.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?