VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: když zvíře zvrací nebo je mu nevolno

10.2.2021   

První pomoc

Vše, co se zdá jako zvracení, nemusí být zvracení. Rozlišujeme dva základní termíny, a to regurgitaci a samotné zvracení. V článku se dozvíte důvody zvracení a jak zvířátku pomoci.

Při nevolnosti rozlišujeme dva termíny: regurgitace a zvracení

Regurgitace – pasivní děj, při kterém nenatrávená potrava vystupuje z jícnu, bez úsilí a bez zapojení břišního lisu. Obvykle regurgitace poukazuje na možný problém jícnu.

Zvracení – aktivní proces, který zahrnuje kontrakce břišní stěny a teprve po tomto úsilí dojde k vyzvracení obsahu žaludku. Zvracení je obranná reakce organismu na různé příčiny. U koček je normální pokud 1x do měsíce zvrací – zbaví se tak nahromaděných chlupů v žaludku v důsledku hygieny. Nejčastějším důvodem zvracení je zbavení se nevhodné potravy ze žaludku. Určitě mi dá mnoho majitelů za pravdu, že se setkalo s tím, že jejich mazlíček sežral něco nevhodného a následně poté se vyzvracel bez dalších potíží. Mezi další „neškodné“ důvody zvracení patří kinetóza například z jízdy v autě a nebo tzv. lačné zvracení z hladu. Další normální zvracení se vyskytuje po podání odčervovací tablety u začerveného zvířete – pokud tableta červy v organismu zvířete zabije, tak je obrannou reakcí těla se těchto „mrtvolek“ zbavit a jak nejrychleji to jde udělat, než je vyzvracet a nebo spustit průjem. Tento stav je ale jednorázový. Mezi další důvody zvracení patří celá škála potíží a já se Vám je pokusím pouze ve zkratce shrnout, abyste dokázali poskytnout první pomoc a včas dopravili mazlíčka k veterinárnímu lékaři.

1. Pozření špatné potravy (zkažené jídlo)

Nejčastěji se tak stává pokud se mazlíček dostane k odpadkovému koši. Většinou po tomto incidentu dochází ke zvracení 1–2x a poté je zvíře bez příznaků a chová se úplně normálně. V takovém případě není třeba se bát, pokud se zvíře vyzvracelo a dále se chová tak jako předtím, je s největší pravděpodobností problém pozření špatného žrádla zažehnán.

2. Pozření cizího tělesa

Opět nejčastěji z odpadkového koše a nebo čehokoliv z domácnosti. Pokud mazlíček předmět vyzvrací, tak je problém vyřešen, pokud zvíře nezvrací a předmět je takového tvaru, aby mohl projít celým trávicím traktem, není třeba se znepokojovat. Zvíře stačí řádně sledovat, zda nemá jiné potíže a předmět vážně vyšel přirozenou cestou ven. Velký pozor si dejte na cizí tělesa ostrá, magnetická, příliš velká, že by neprošla střevy, a dále tělesa lineární (nitě, provázky) zejména u koček, která si s těmito tělesy rády hrají. Takový provázek, byť se nezdá nebezpečný, dovede udělat v trávicím traktu zvířete velký problém. Špatně jím prochází a navíc na sebe navléká střevní kličky jako korálky, tento stav se vždy musí řešit chirurgicky. Pozření cizích těles, která nedokáží projít trávicím traktem, nebo v něm způsobují potíže, se projevuje opakovanými snahami o zvracení, může se přidat průjem a další klinické příznaky jako apatie, nezájem o okolí, nervozita, bolestivost břicha, naříkání, nadměrné slinění a další. V těchto případech vždy kontaktujte veterinárního lékaře.

3. Pozření jedovaté látky (potraviny, rostliny, chemikálie a léčiva)

Pokud uvidíte mazlíčka sežrat látku, která pro něj může být jedovatá, tak ve většině případů je první pomocí vyvolání zvracení, aby se látka nevstřebala ve velkém množství. Vyvolat zvracení má smysl do 30 minut od pozření jedovaté látky. Zvracení vyvoláte hořčicí, slanou vodou a nebo peroxidem vodíku podaným přímo do tlamy. Souhrn některých jedovatých látek: z potravin to je paprika, cibule, čokoláda, syrové brambory, česnek a hroznové víno. Z květin lilie, orchideje, diefenbachie, monstera, tůje, tis, brambořík. Z chemikálií jed na krysy, fridex, jed na slimáky, všechny prostředky pro domácnost, kyseliny a zásady a v neposlední řadě humánní léky, zejména Ibalgin, Paralen, Aspirin, Diklofenak a další.

4. Gastroenteritida

Jako gastroenteritidu označujeme zánět žaludku a střev. Může se vyskytnou i samostatně zánět žaludku – gastritida, nebo střev – enteritida. Takovouto infekci mohou vyvolat bakterie, viry, plísně nebo i parazité. Nejčastějším příznakem bývá opakované zvracení a průjem. Zvíře vykazuje i další příznaky jako je unavenost, neochota k pohybu, bolestivost břicha a nechutenství. V případě, kdy zvíře zvracelo vícekrát za den a má další z výše uvedených příznaků, neváhejte s návštěvou veterinárního lékaře. U zvířete dochází velmi rychle k dehydrataci a k elektrolytové nerovnováze.

5. Onemocnění jater, ledvin, slinivky, nadledvin

Dalším důvodem ke zvracení mohou být patologické stavy některých orgánu, zejména jater, ledvin, slinivky a nadledvin. K těmto stavům se vždy přidávají další klinické příznaky a zvíře zvrací v různých intervalech (i několika denních).

6. Cukrovka

Metabolické onemocnění zvířat způsobené nedostatkem inzulínu nebo nedostatečné vnímavosti buněk k inzulínu. V pokročilých stadiích nemoci dochází právě ke zvracení. Mezi typické příznaky patří u psů – zvýšený příjem tekutin a zvýšené močení (PU/PD), hubnutí a nechuť k jídlu. U koček pak rovněž PU/PD a hubnutí se zachovalou chutí k jídlu.

7. Žaludeční vředy

Příčina výskytu žaludečních vředů není u zvířat přesně známa, ale mezi velkou predispozicí ke vzniku je podávání nesteroidních antiflogistik – léky proti bolesti (NSAID´s). Mimo zvracení zvíře trpí nechutenstvím, objevuje se natrávená (černá) krev ve stolici, při prasknutí vředu poté bledost sliznic a celkový kolaps organismu.

8. Reakce na léky

Tak jako u lidí ani mazlíčkovi nemusí lidově sednout léky, které má nasazené na nějaké onemocnění. Nejčastější léky po kterých zvířata zvrací jsou některé druhy antibiotik nebo kortikosteroidy. Setkáváme se v ordinacích i s reakcemi na očkovací látky. V takovém případě o tomto stavu informujte svého veterináře a dbejte jeho pokynů.

9. Potravní intolerance

Již zmíněna v samostatném článku ZDE.

10. Některé typy rakoviny

V některých případech rakovin (žaludku, střev) se může objevovat zvracení, častěji se však zvracení objeví jako důsledek kombinace podávaných léků, mezi které patří právě antibiotika, chemoterapeutika a kortikosteroidy.  

První pomoc

Pokud pes nebo kočka sežrali pouze něco špatného, vyzvraceli se a nejeví další příznaky závažnějšího stavu, tak první pomocí je nabídnutí tekutin a odebrání krmiva. Krmivo nabídněte za pár hodin v malé dávce, pokud zvíře nezvrací a má chuť k jídlu, přidejte za další hodinu zbytek žrádla. Nepodávejte zvířeti ihned po zvracení celou dávku, byť by mělo hlad, po nahltání potravy by mohlo dojít k dalšímu zvracení. Při pozření cizího tělesa, které nevyšlo ven se zvracením a mazlíček zvrací opakovaně a snaží se předmět vydávit, nečekejte a navštivte veterinárního lékaře. V dalších zmíněných případech kontaktujte veterinárního lékaře.

V případě, že je víkend, zvíře nezvracelo x krát za hodinu a nemůžete se dostavit na pohotovost, můžete podat mazlíčkovi balíček Smecty (malá plemena a kočky ¼ balíčku, psi do 20 kg ½ balíčku, velká plemena 1–2 balíčky za den) a v případě přidruženého průjmu živočišné uhlí 1–2 tablety na 5 kg živé váhy. Smectu podejte pouze jednorázově, živočišné uhlí můžete za 6–8 hodin podat znovu. Dále zvířeti nasaďte 12hodinovou hladovkou s následující dietou tvořenou z vařené rýže, masa a mrkve.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 23)

Témata

Autor článku

10.2.2021

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

Pes nenasyta: 6 tipů, jak zvládnout psího Otesánka

Ačkoli dostávají pravidelně najíst, někteří psi jsou zkrátka neustále hladoví. Během dne vás pronásledují roztouženým pohledem a i když jste v kuchyni opravdu nešikovní, zdá se, že odpadlíků z linky není nikdy dost. Netvrdíme, že byste měli svého miláčka nechat hladovět, ale vyvážená a pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?