CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

27.7.2017    2 838 přečtení    6 hodnocení

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

1. Opatřete zvířátko známkou a/nebo mikročipem

Nehledě na to, jak cestujete, zásadní je opatřit svého čtyřnohého společníka ještě před cestou identifikační známkou. Pokud se vám zvíře náhodou ztratí, potřebuje identifikaci, abyste se s ním opět shledali. Vedle identifikační známky vám veterinář může doporučit očipování zvířete, kdy mikročip umístěný pod kůži obsahuje kontaktní informace, které se dají přečíst po naskenování. Ať už zvolíte jakýkoli způsob označení zvířete, měli byste pravidelně kontrolovat, že v adresářích známek nebo mikročipů jsou uvedené vaše aktuální kontaktní údaje.

2. Kupte bezpečnou přepravku

Způsob přepravy zvířete někdy závisí na zvoleném dopravním prostředku (auto, autobus, loď, vlak, letadlo). Obecně vzato je ale nejlepší investovat do pevné plastové přepravky, která je všestrannější a poskytuje zvířeti největší bezpečí. 

3. Zvažte podání uklidňujících veterinárních přípravků

Dávat svému vyděšenému mazlíčkovi před cestou léky na uklidnění se vám zpočátku možná bude zdát přehnané. Pokud je ale vaše zvíře v neznámém prostředí extrémně úzkostné (jak bývá obvyklé třeba u některých starších zvířat), podáním sedativ nebo přípravků na přírodní bázi jej může ušetřit traumatu, nehledě na to, že se vyhnete i případnému pomočení strachem během cesty. Navštivte veterináře, který vám předepíše ten nejvhodnější uklidňující přípravek, před předepsáním sedativ se rovněž doporučuje zdravotní prohlídka. Jiným typem jsou běžně dostupné přírodní veterinární přípravky. Dají se také sehnat na internetu a nemusíte žádat veterináře o recept. Pomáhají krátkodobě i dlouhodobě, bývají ve formě pamlsku, takže s nimi pejsek nemá problém. Přípravky s dlouhodobým účinkem oceníte právě před plánovanou dovolenou nebo stresovou situací, o níž víte, že na ni bude pejsek asi špatně reagovat.

4. Zabalte svému miláčkovi zavazadlo

Zavazadlo s potřebami pro čtyřnohého cestovatele by mělo obsahovat kopii zdravotní karty zvířete a také základní vybavení pro první pomoc, do kterého patří gáza, obvazy, nůžky, fyziologický roztok, teploměr a veškeré léky, které zvíře momentálně užívá (například antiparazitika, léky proti bolesti nebo antibiotika). Pokud možno se dopředu porozhlédněte po veterinářích a/nebo veterinárních pohotovostech v místě, kam cestujete – a nezapomeňte si údaje zapsat a uložit do zavazadla pro zvíře – abyste v případě akutního zdravotního problému nemuseli dlouho hledat.

5. Vezměte mu s sebou hračky, jídlo a vodu navíc Při cestování se mnohdy nevyhnete nečekaným zvratům a zpožděním, takže pokud jste na cestách se zvířetem, je dobré přibalit pro něj jídlo navíc. Když budete mít zpoždění (nebo se po cestě ztratíte), váš mazlíček pak nebude muset dlouho čekat na jídlo nebo čerstvou vodu. Hračky vašeho mazlíčka ho alespoň na čas zabaví. Buďte předem připravení.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 83% (hlasů: 6)

Témata

Autor článku

27.7.2017

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Lymeská borelióza u psů: pozor na kulhání, problémy s klouby a ledvinami

Lymeská nemoc je jedním z nejčastějších onemocnění přenosných klíšťaty. Symptomy se ale projevují jen u 5–10 % postižených psů. Nemoc ale napadá také kočky a hospodářská zvířata. Pokud se infekce rozvine v onemocnění, je nejčastějším příznakem kulhání a špatná chůze, způsobena zánětem kloubů. U psů se také může objevit ztráta chuti k jídlu a deprese. Vážnější komplikace mohou zahrnovat poškození ledvin a ojediněle onemocnění srdce nebo nervové soustavy.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kloubní výživa pro psy, 1. díl: kdy a proč klouby psa řešit

Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?