Chovatel

Jak na balkonový výběh pro želvu zelenavou
Věděli jste, že na balkoně můžete své želvě snadno vybudovat výběh, kde se bude mít téměř jako v přírodě?
ONLINE
PORADNA
31.8.2016
Vitamín A je důležitý pro správnou funkci očí, kůže, sliznic a cév. Jestliže má želva nedostatek vitamínu A, vzniká u ní takzvaná dlaždicová metaplazie, což má za následek ztluštění cévní výstelky a nedostatečné proudění krve. Nejvíce postiženy jsou slinné kanálky a cévy ve slinivce břišní a v ledvinách.
Vitamín A je ve velkém množství obsažen v zelené listové zelenině, dále ve žluté a oranžové zelenině jako je mrkev, žlutá tykev, v rybím mase a játrech. Želvy, které jsou krmené jen ledovým salátem, pouze masitou stravou nebo nekvalitním komerčně vyráběným krmivem jsou náchylné k hypovitaminóze A, protože tato jednotvárná strava obsahuje velmi nízkou hladinu tohoto vitamínu. Mláďata krmená převážně masitou stravou jsou také vystavena riziku z nedostatku vitamínu A.
Typickým znakem jsou však oteklá víčka. Často je otok tak závažný, že želva nemůže otevřít oči. Tento otok vzniká také při bakteriální infekci očí nebo dýchacích cest, nebo v důsledku podráždění očí ze špinavých nebo prašných hoblin. V těch nejtěžších případech může být ovlivněna také slinivka, játra a ledviny. Při jakémkoliv podezření a viditelných obtížích vyhledejte pomoc veterináře.
Veterinář potřebuje znát, čím želvu krmíte, zda dostává nějaké doplňky stravy a v jakých žije podmínkách. Určující je také druh želvy, musí být také vyloučené jiné druhy infekce, například rohovkové vředy či zápal plic. Kompletní krevní obraz a laboratorní testy určí, zda jsou v pořádku vnitřní orgány jako jsou játra a ledviny. S nedostatkem vitamínu A obvykle přichází i nedostatek dalších vitamínů a minerálů, například vitamín E a zinek. Zároveň při léčbě nesmí dojít k předávkování vitamínem. Postupujte tedy přesně dle pokynů veterináře.
Nedostatek vitamínu A se nejčastěji projevuje u mláďat vodních želv jako důsledek nedostatečné výživy.
Nejdůležitější je poskytnout želvě nutričně vyváženou stravu, vyvinutou speciálně pro její druh, přičemž je potřeba brát v potaz, zda se jedná o masožravce čí býložravce. Vitamín A se želvám obvykle podává perorálně, v případě, že je problém opravdu závažný, podává se vitamín injekční stříkačkou. Vitamín A je podávám do té doby, dokud nejsou řádně obnoveny tělesné funkce a orgány.
Bakteriální infekce či houby se léčí pomocí antibiotik perorálně, injekcemi nebo aplikací na kůži či oči.
Hypovitaminóze A se dá předcházet. Je potřeba dávat želvě kvalitní a na vitamíny bohatou stravu. Při jakékoliv známce nemoci či podezření, kontaktujte svého veterináře.
Chovatel
Věděli jste, že na balkoně můžete své želvě snadno vybudovat výběh, kde se bude mít téměř jako v přírodě?
Mít řasy v akváriu nutně neznamená, že je s vaším malým ekosystémem něco špatně. Výskyt řas je do určité míry přirozený jev, nesmí však přesáhnout únosnou mez. Poradíme vím, co máte dělat, aby řasy neovládly vaše akvárium.
Masáž přinese vašemu psímu či kočičímu miláčkovi pohodlí, relaxaci i zdravotní benefity, pokud je prováděna správně. Pro každého, kdo by se rád v této problematice vzdělal, existuje celá řada výukových materiálů, jako jsou kurzy, manuály a videa.
Ne každý pes má rád otevřenou cestu a vítr ve tváři. Pro některé představuje jízda autem velkého strašáka. Pokud se pejsek bojí a nerozumí tomu, co se děje, může se dostavit nevolnost, nadměrné slinění, třes a dokonce zvracení. Sami tyhle problémy možná dobře znáte.
V živočišné říši žije 4–5 % parazitů a to ze 1,7 milionů dosud popsaných druhů živočichů. Přesný počet cizopasníků nebudeme vědět, dokud nebudou popsáni všichni hostitelé. Počet ovšem není podstatný. Mnohem důležitější je informace, že množství parazitů převyšuje počet volně žijících druhů zvířat. Většina hostitelů má více cizopasníků, u člověka je jich popisováno nejméně 149 druhů. Dokonce i někteří parazité jsou současně hostiteli dalších parazitů.
© 2016 - 2025 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!