CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Morčata: nádory a onemocnění kůže a podkoží

18.2.2017    8 947 přečtení    16 hodnocení     3 komentáře

Chovatel

Také morčatům může onemocnět kůže. Poslední dobou tyto případy přibývají a chovatelé se pochopitelně snaží léčit zvířátko zavčasu. V tomto článku se zaměříme na onemocnění kůže a podkoží u morčat, protože ve veterinární praxi nabývají na významu.

Morčeti se objevila bulka po kůží – co to může znamenat?

U morčat se jedná o celkem časté onemocnění. Můžeme říci, že po napadení parazity je to druhé nejčastější onemocnění, které se těchto zvířat týká. Nemusí to být vůbec vážné, může se ale naopak jednat o tumor, který život zvířátka zkomplikují.

Bakteriální onemocnění kůže

Bakteriální onemocnění, které se projevuje bulkou pod kůží naplněnou hnisem, je absces. Pokud ho objevíme včas, ihned zajdeme k veterináři, který zahájí vhodnou léčbu. Absces patří mezi bakteriální infekce. Bakterie běžně nalezneme na sliznicích morčete. Dojde-li však k poranění (např. senem, špatným postavením zubů) mohou bakterie putovat sliznicí ke krčním mízním uzlinám, kde způsobují abscesy. Ty bývají naplněny hnisem a vyžadují veterinární ošetření. Pokud k tomuto nedojde, hrozí, že absces praskne, vyteče do těla morčete a dojde k sepsi neboli otravě. Je tedy dobré tento případ nepodceňovat a zajít k veterináři. Absces se chirurgicky vymáčkne, případně vyřízne a rána se vyčistí. Veterinář následně určí, zda je nutná antibiotická léčba. Pokud se jedná o velký absces, zákrok se provádí v anestezii, nenechte tedy případ zajít daleko, aby vaše morče nemuselo podstupovat riziko anestezie.

Nádory

Druhým nejčastějším případem může být nádor. Většina z nich je nezhoubná, mohou se ale objevit i případy zhoubného nádoru. Mezi benigní nádory patří trichofoliculom, trichoepitheliom, sebacenózní adenom, fibrom, fibrolipom, lipom. Maligní nádory může být fibrosarkom, adenokarcinom. Většinou se doporučí úplně odstranění nádoru, prognóza závisí na typu nádoru, jeho umístění a velikosti.

U morčat se nejčastěji objevují lipomy a trichofolikulom. Mezi nejčastěji diagnostikovanými nádory patří lipom, který se objevuje na břiše, u tlapek a páteře v průměrném věku morčete 4 roky. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezhoubný útvar, nemusíte se nijak zvlášť znepokojovat, nicméně problém může nastat s jeho růstem do větších rozměrů. Je tedy dobré velikost u morčete hlídat a v případě, že by se lipom zvětšoval, nechat ho chirurgicky odstranit. Menší útvary je možné pouze odsát stříkačkou, větší jsou již potřeba vyjmout celé i s pouzdrem a dbát na pečlivé odstranění, aby nedocházelo k opětovnému narůstání. Pokud po operaci v místě lipomu část zbyde, je velmi pravděpodobné, že se zde objeví znovu.

Trichofolikulom je benigní léze vznikající převážně na hřbetu morčete. Uvnitř se nachází bělavá hmota, kterou je nutné odstranit. Tento útvar je taktéž nutné chirurgicky odstranit, a pokud nedochází ke komplikacím, prognóza bývá dobrá.

Pokud objevíte u svého morčete bulku pod kůží, není nutné hned panikařit. Zhoubné nádory se u morčat objevují opravdu zřídka, místo toho je nutné nezhoubné útvary včas rozpoznat a zahájit rychle léčbu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 91% (hlasů: 16)

Témata

Autor článku

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

ELIŠKA MALKUSOVÁ

9.2.2018 15:40

OPRAVA Dobrý

ELIŠKA MALKUSOVÁ

9.2.2018 15:39

dobrý den, mám doma morče jménem Terezka. Mám ji čtyři roky. Objevila jsem že má na bříšku bouli nevím co mám dělat a nevím kolik by stála operace. Na této stránce sem se dočetla že má Terezka nádor a nevím si rady. Malkusová

Izabela Honolková

1.9.2017 00:32

Dobrý den, chovám morče,samičku jménem Muminu. Mám ji už cca 6-7rokem , pořád je fit,běhá,vydává stále jim známe zvuky,zbožňuje okurky (salátovky) a ráda se mazlí stále stejně. Před pár měsíci jsem, ale u ni nahmatala bulku na levém "prsu". Byla ve velikosti lískového oříšku,když jsem na ni šáhla morče nevydávalo žádné divné zvuky,že by ji to bolelo,nebo něco podobného. Konkrétně dnes,je ta bulka větší cca ve velikosti vlaškého ořechu,morče nenaříká a zatím pořád spokojeně lebedí budto v kleci nebo u mě při mazlení a neztrácí chuti k jídlu. Chci se zeptat zda s tím mám zajít k veterináři,nebo to nechat vstřebat a zda to není nic nebezpečného a z čeho se to mohlo přibližně vytvořit,stalo se mi to poprvé za dobu co chovám morčata. Děkuji za brzkou odpověd, docela mne to stresuje. Nashledanou, Honolková I.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Odborník

Nebezpečná onemocnění koček: FIP, FIV, FeLV. Víte o nich všechno?

Chov koček, které mají volně přístup ven a mohou běhat po okolí, s sebou přináší mnohá rizika. Mimo domov na kočku číhá spousta nebezpečí – vedle kol automobilů, kočičích rivalů a rváčů a zlých lidí jsou to i nebezpečné a pro kočku smrtelné virové infekce. Patří mezi ně infekční peritonitida koček, virová imunodeficience a felinní virová leukémie.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak poznám, že je fena březí?

Pokud neplánujete, že vaše fenka bude mít za svůj život štěňátka, je nejlepším řešením kastrace. Ušetříte jí tak v některých případech trápení a zdravotní komplikace. Pokud se však rozhodnete pro ten velký krok a dovolíte jí, aby štěňata měla, čeká vás zaručeně velké dobrodružství.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?