CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Morčata: nádory a onemocnění kůže a podkoží

18.2.2017    20 329 přečtení    34 hodnocení     4 komentáře

Chovatel

Také morčatům může onemocnět kůže. Poslední dobou tyto případy přibývají a chovatelé se pochopitelně snaží léčit zvířátko zavčasu. V tomto článku se zaměříme na onemocnění kůže a podkoží u morčat, protože ve veterinární praxi nabývají na významu.

Morčeti se objevila bulka po kůží – co to může znamenat?

U morčat se jedná o celkem časté onemocnění. Můžeme říci, že po napadení parazity je to druhé nejčastější onemocnění, které se těchto zvířat týká. Nemusí to být vůbec vážné, může se ale naopak jednat o tumor, který život zvířátka zkomplikují.

Bakteriální onemocnění kůže

Bakteriální onemocnění, které se projevuje bulkou pod kůží naplněnou hnisem, je absces. Pokud ho objevíme včas, ihned zajdeme k veterináři, který zahájí vhodnou léčbu. Absces patří mezi bakteriální infekce. Bakterie běžně nalezneme na sliznicích morčete. Dojde-li však k poranění (např. senem, špatným postavením zubů) mohou bakterie putovat sliznicí ke krčním mízním uzlinám, kde způsobují abscesy. Ty bývají naplněny hnisem a vyžadují veterinární ošetření. Pokud k tomuto nedojde, hrozí, že absces praskne, vyteče do těla morčete a dojde k sepsi neboli otravě. Je tedy dobré tento případ nepodceňovat a zajít k veterináři. Absces se chirurgicky vymáčkne, případně vyřízne a rána se vyčistí. Veterinář následně určí, zda je nutná antibiotická léčba. Pokud se jedná o velký absces, zákrok se provádí v anestezii, nenechte tedy případ zajít daleko, aby vaše morče nemuselo podstupovat riziko anestezie.

Nádory

Druhým nejčastějším případem může být nádor. Většina z nich je nezhoubná, mohou se ale objevit i případy zhoubného nádoru. Mezi benigní nádory patří trichofoliculom, trichoepitheliom, sebacenózní adenom, fibrom, fibrolipom, lipom. Maligní nádory může být fibrosarkom, adenokarcinom. Většinou se doporučí úplně odstranění nádoru, prognóza závisí na typu nádoru, jeho umístění a velikosti.

U morčat se nejčastěji objevují lipomy a trichofolikulom. Mezi nejčastěji diagnostikovanými nádory patří lipom, který se objevuje na břiše, u tlapek a páteře v průměrném věku morčete 4 roky. Vzhledem k tomu, že se jedná o nezhoubný útvar, nemusíte se nijak zvlášť znepokojovat, nicméně problém může nastat s jeho růstem do větších rozměrů. Je tedy dobré velikost u morčete hlídat a v případě, že by se lipom zvětšoval, nechat ho chirurgicky odstranit. Menší útvary je možné pouze odsát stříkačkou, větší jsou již potřeba vyjmout celé i s pouzdrem a dbát na pečlivé odstranění, aby nedocházelo k opětovnému narůstání. Pokud po operaci v místě lipomu část zbyde, je velmi pravděpodobné, že se zde objeví znovu.

Trichofolikulom je benigní léze vznikající převážně na hřbetu morčete. Uvnitř se nachází bělavá hmota, kterou je nutné odstranit. Tento útvar je taktéž nutné chirurgicky odstranit, a pokud nedochází ke komplikacím, prognóza bývá dobrá.

Pokud objevíte u svého morčete bulku pod kůží, není nutné hned panikařit. Zhoubné nádory se u morčat objevují opravdu zřídka, místo toho je nutné nezhoubné útvary včas rozpoznat a zahájit rychle léčbu.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 88% (hlasů: 34)

Témata

Autor článku

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Bára Novotná

31.10.2018 19:53

Dobrý den, moje samička Fifinka byla vždy veselé a morče, které milovali jídlo. Teď už ale nic jíst nechce a to co jí dřív chutnalo, to odmítá. Její barva kůže se také změnila. Teď je nafialovělá a já nevím co s tím mám dělat, PROSÍM PORAĎTE, NECHCI O NÍ PŘIJÍT.

ELIŠKA MALKUSOVÁ

9.2.2018 14:40

OPRAVA Dobrý

ELIŠKA MALKUSOVÁ

9.2.2018 14:39

dobrý den, mám doma morče jménem Terezka. Mám ji čtyři roky. Objevila jsem že má na bříšku bouli nevím co mám dělat a nevím kolik by stála operace. Na této stránce sem se dočetla že má Terezka nádor a nevím si rady. Malkusová

Izabela Honolková

31.8.2017 23:32

Dobrý den, chovám morče,samičku jménem Muminu. Mám ji už cca 6-7rokem , pořád je fit,běhá,vydává stále jim známe zvuky,zbožňuje okurky (salátovky) a ráda se mazlí stále stejně. Před pár měsíci jsem, ale u ni nahmatala bulku na levém "prsu". Byla ve velikosti lískového oříšku,když jsem na ni šáhla morče nevydávalo žádné divné zvuky,že by ji to bolelo,nebo něco podobného. Konkrétně dnes,je ta bulka větší cca ve velikosti vlaškého ořechu,morče nenaříká a zatím pořád spokojeně lebedí budto v kleci nebo u mě při mazlení a neztrácí chuti k jídlu. Chci se zeptat zda s tím mám zajít k veterináři,nebo to nechat vstřebat a zda to není nic nebezpečného a z čeho se to mohlo přibližně vytvořit,stalo se mi to poprvé za dobu co chovám morčata. Děkuji za brzkou odpověd, docela mne to stresuje. Nashledanou, Honolková I.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak kočce čistit zuby

Vaší kočce byste měli zuby čistit už kotěcího věku. Je to rituál, který by měl být nedílnou součástí všech povinností, které vůči vašemu čtyřnohému příteli máte. Předejte tak problémům s dutinou ústní jako jsou záněty dásní, zápach až případné vypadávání zubů.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Očkování chrání život psa, kočky i králíka. Co byste tedy měli vědět?

Jestliže si pořídíte štěňátko, dospělého psa, koťátko, kočku nebo králíka, měli byste je nechat naočkovat. Chráníte tak nejen zdraví vašeho čtyřnohého přítele, ale také zdraví zvířat a lidí kolem vás. Očkováním pomáháte vašemu mazlíčkovi předcházet nemocem, které jsou nejen nepříjemné, ale jejich léčba je časově náročná a finančně nákladná, některá onemocnění, jako například vzteklina, jsou navíc smrtelná.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky

Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?