VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Roup králičí

Otázka 12.1.2021    

Dobrý den, pane doktore, mám dotaz, jak dlouho vydrží roup králičí (dospělci či vajíčka) v prostředí klece a v bytě např. na koberci. Může být zdrojem sušené krmivo (seno, granule, sušené bylinky...), větvičky či dřevěné peletky? Nebo čerstvá omytá zelenina či ovoce? Existuje nějaké certifikované krmivo a podestýlka s garancí absence onoho parazita? Děkuji Vám za odpověď.

Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE

Dobry den, zdroj muze byt cokoliv, klidne ale mohl si roupy uz prinest. Co pouzivate jako podestylku? Ma vas kralik prokazane roupy?

Reakce od tazatele

Děkuji Vám za odpověď. Jako podestýlku používám dřevěné peletky do plastové toalety, které vyměňuji 1-2x denně. Roupy se objevily na bobečkách - koprologické vyšetření provedeno nebylo, nicméně nalezení hlísti odpovídají popisu a obrázkům v odborné literatuře. Ráda bych zjistila jejich zdroj k zamezení dalšímu infikování. Také by mne zajímalo, jak dlouho vydrží dospělí hlísti či vajíčka v jakých podmínkách? Jak je zlikvidovat zejména na površích, kde nelze použít horkou vodu atp.? Děkuji.

Reakce od veterináře

Tam je dulezite ho odčervit, protože žijí v ve střevě a s cekotrofii se znovu reinfikují (autoinfekce). Lze použít horkou vodu, klasické dezinfekce, ale pokud se nepořeší jedinec, tak to bude never ending story. Dřevěné peletky by neměly být zdroj infekce. Spíš bych se zaměřila na seno. Ale říkám, roupy už mohl mít od narození, jenom se to nemuselo projevit.

Další zajímavý obsah

Kloubní výživa pro psy, 2. díl: stavba kloubu

V minulém díle jsme si řekli kdy a jak užívat kloubní výživu. Teď se ale potřebujeme zorientovat v nepřeberném množství produktů, které nám trh nabízí. Jak na to? Nejlepší je porozumět stavbě kloubu a funkci jeho jednotlivých součástí. Na základě těchto znalostí se nám bude lépe rozhodovat o látkách, které má správná kloubní výživa obsahovat, aby fungovala tak, jak potřebujeme.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

POZOR: nežádoucí reakce na očkování psů a koček

Nežádoucí reakce na očkování je jakýkoliv vedlejší projev nebo nechtěná změna zdravotního stavu zvířete, nastávající v důsledku aplikace očkovací látky. Očkování je obecně velmi démonizováno, mnohými lidmi zatracováno a je mu přisuzována spousta zcela nesmyslných a nepravdivých důsledků. Pozitiva očkování jsou neoddiskutovatelná, v tomto článku však shrneme jeho nejčastější negativní důsledky. Zaměříme se pouze na případy, kdy je vakcína správně skladovaná a správně aplikovaná, použití nevhodných preparátů nebo aplikace jinam než na určené místo nejsou předmětem tohoto článku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?