Březí feny a B.A.R.F.: opatrně s bylinkami a játry
Jestliže barfujete, máte fenu a chcete štěňátka, přečtěte si názor odborníka MVDr. Milana Štourače na to, jak v tomto období fenu krmit a jak k ní přistupovat.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKOtázka 21.1.2021
Dobrý den, mám králíčka (7 let) a trpí poslední rok opakovanou mykózou,kterou neustále léčíme. Má na hřbetu a hlavě kruhové lysinky, které, když se jí zahojí, objeví zase jinde. Chtěla bych se zeptat jestli existuje nějaká příčina, zda dělám něco špatně a zda se to dá nějak zmírnit, kromě léčiv, která dostává... Děkuji za odpověď Aubrechtová
Veterinář odpovídá MVDr. Karolína Štoselová PROFIL VETERINÁŘE
Dobrý den, paní Aubrechtová. A jaké léčiva dostává?
Reakce od tazatele
Dobrý den, nejdříve když se jí objevila první lysinka, dostávala nějaký laser asi tak čtyřikrát, možná pětkrát,jeden po třech dnech. Lysinky jí na chvíli zmizeli a pak se vždy vrátili na jiném místě. Potom jsem dostala nějaká antibiotika, která jsem jí stříkala do tlamičky, to bylo jako nějaké lepidlo, bohužel nevím jak se tyto léky jmenovali. Pak jí doktorka našla, že to může vycházet z uší, která jí vatovou tyčinkou vyčistila, tak jsem dostala HexoClean 50ml na vyplachování.Poté se jí to nezlepšovalo tak jsem dostala Dexamytrex 5ml kapky do očí a tím jsem jí vyplachovala uši plus jsem otírala ty místa, kde měla lysinky. To zabíralo úžasně, problém nastal v momentě, kdy jsem dovybrala lahvičku a skončila, to trvalo asi tři dny a lysinky se jí opět pomalu vrátili. Takže jsem dostala další a další a opět se to vracelo. Pak jsem pojala podezření, že by mohla mít Dravčíkovce, takže jí doktorka dala Anti Parasit spot-on. Na místech, kde byly lysinky se jí to zahojilo,ale objevili se zase jinde. Momentálně jsem teď dostala vodičku,kterou mi doktorka namíchala a mám ta místa otírat.Opravdu už jsem zoufalá,nastrkala jsem do léčby dost peněz, což by mi nevadilo, ale jen kdyby to mělo nějaký výsledek. Mám ještě jednoho králíčka 2 roky starého a ten nic takového nemá.
Reakce od veterináře
A paní doktorka dělala kultivaci na DTM? Má potvrzení, že je to plíseň? Pokud ano, já bych nasadila lokální antimykotika, případně podpořila celkovými antimykotiky. Na pliseň nesmí přijít kortikoidy, plíseň je oslabená imunita a KS ji oslabí ještě víc. Většinou se dají 1. antibiotika, ale musí být pro hlodavce a musí být na kůži v určité dávce, lokální dezinfekce pořádným šamponem a pokud to nezabere, tak 2. antimykotika. Dravčík udělá viditelné lupy. To je samice?
Reakce od tazatele
Paní doktorka už od začátku diagnostikovala plíseň. Musela taky nastavit léčbu tak,aby neublížila druhému králíčkovi, protože se navzájem umývají. Ta s mykózou je samička. Na dravčíka jsem měla podezření, protože jsem si zjišťovala trochu informace a našla jsem na sobě něco, co jsem za předpokladu, že je to pavouk,hned zabila,ale nebyla jsem si jistá,jestli to pavouk byl. Plus jsem našla u ní na chlupech v oblasti lysinky něco jako hnídy, ale jistá si úplně nejsem. Paní doktorka nic nenašla,jen u toho samečka lupy, které pak při další prohlídce už neměl.Takže mi teď dala doktorka tu vodičku zase na plíseň.
Reakce od veterináře
Já bych to léčila jinak, pokud vím, že je to plíseň. Viz nahoře.
Reakce od tazatele
Děkuji za radu, už jsem se objednala k jinému lékaři, protože už delší dobu jsem ztratila důvěru a budu postupovat dle vaší rady.Moc děkuji
Jestliže barfujete, máte fenu a chcete štěňátka, přečtěte si názor odborníka MVDr. Milana Štourače na to, jak v tomto období fenu krmit a jak k ní přistupovat.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKKrmení psa není věda, pokud se již rozhodnete pro způsob, je podstatné držet se ho a nedělat razantní změny jak ve složení krmiva, tak v režimu. To psi nesnášejí úplně dobře.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKLidé a psi toho mají mnoho společného, bohužel se některé aspekty týkají také zdraví. Psincový kašel neboli také kotcový kašel, medicínsky infekční laryngotracheitida, je akutní onemocnění horních cest dýchacích, které se projevuje záchvatovitým kašlem. Dobrá zpráva je, že se dá vyléčit a můžete svého pejska proti této nemoci také očkovat.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPtáci jako mazlíčci jsou velmi náladoví. V jednu chvíli jsou hraví a za chvíli zase nároční a rezervovaní. Někdy skoro poznáte, co si myslím, jindy zase naopak nepoznáte vůbec nic. Papoušci komunikují několika jazyky řeči těla. Pozorujte například jejich křídla, ocasní pera oči a peří.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPotravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEKPřed koupí zvířete zvažte finanční a časové možnosti, zvířátku se budete muset věnovat. Velmi často jsou tito malí chlupáči pořizováni především dětem. Je to výborný start pro dráhu chovatele, je ale zároveň dobré vzít v úvahu věk dítěte, zda je již schopné se o zvíře postarat. Buďte proto jako rodiče soudní. Většina drobných savců se navíc rychle rozmnožuje, a tak se z vašeho bytu může nedobrovolně stát chovatelská stanice.
PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK© 2016 - 2026 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!