VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Nechuť k jídlu

Otázka 5.5.2020     Pes

Dobrý den. Moje fena (11 měsíců, jezevčík) má problémy s jídlem. Nechce žrát (pravidelně) a na jídlo se už netěší tak jako dřív. Jsou chvíle, kdy žere normálně a jsou chvíle kdy slyším, jak ji kručí v břiše, ale jídlo ji nevoní. Krmím ji granulemi a lidské jídlo dostane spíš jen za odměnu ( kus jablka bez jadřince, rajčátko, borůvku jahodu, kus sýra, ale kousek kuřecího mi taky občas upadne.) Vše co jí dávám z lidského jídla je pro ni dobré, tedy aspoň jsem tomu tak četl. Co dostala nejhoršího tak bylo kus uzené makrely od mého táty, když ji hlídal. Tam se problémy objevily poprvé. Vše jsem pak nastudoval a všem kdo ji kdy dávali něco od cesty jsem zakázal ji jakkoliv krmit... Dostala přísnou dietu jen při granulích v pravidelných porcích a jinak nic.... Po 14 dnech co prošla i kontrolou u veterináře, odčervením a preventivním odblešením se zdálo že je vše při normálu. Už zas občas upadla sladkost (psí) a jídlo taky snědla, sice ne s takovou radostí ale ano. Teď je problém druhý a to že poslední dobou (21 dní po skončení první diety) se problém vrací. Nechce žrát granule a k tomu navíc ji kručí v břiše a občas i zateskne bolestí. Přitom, když ji promačkám břicho, tak nejeví žádné známky bolesti. Stolici má normální, bez známek krve nebo průjmu. Je plná energie, hravá ale prostě má problém se žrádlem. Mám ji naučenou že bez mého povelu (pouze při očním kontaktu) nic nesežere. Přestěhovali jsme se před měsícem v době prvních příznaků z přechodného bydliště do domu. To taky jsem přemýšlel, jestli ji nemohlo poznamenat, avšak, jezdila mi sem pomáhat rekonstruovat prakticky každý den... Bydlíme mimo město, nehrozí, že by tu krom trávy sežrala něco špatného. Ani přejetý králík kolem kterého šla ji nic neříkal (obrazně řečeno). Laskominu sežere jakoukoliv na počkání, ale granule jsou dle výrazu asi za trest. Lidské jídlo by také snědla, jiný typ granulí jsme ji zkoušeli přimíchávat do původních ( ano jsou to opravdu ty co jsme měli předtím) a nově jsme dostali od známé, co má také jezevčíky), ale také ji to nevonělo. Upřímně asi strach nemám, jen bych rád věděl, co tomu trhačovi je. Přiložil jsem fotku. Ta je týden stara už z dob nechuti. Děkuji jestli mi někdo poradí, spíš řekne, jestli nemá nějakou nemoc se žaludkem a je to jen jarní hubnutí do plavek a nebo jestli mám hledat odbornou pomoc a půjčku v bance. :)

Veterinář odpovídá Stanislav Zbořil PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, dokud si zachovává chuť k jídlu celkově, není čeho se bát. U jezevčíků je poměrně rozšířené, že jen tak něco nesežerou a na své páníčky zkouší vyloudit lepší žrádlo. Můžete zkusit granule trochu rozmočit jestli je nechce žrát kvůli tomu, že by na ni byli moc tvrdé. Na některé psy funguje hladovka - Nic kromě granulí, které navíc nemají neustále k dispozici. Ráno po procházce jí dáte misku s granulemi, když se do nich nepustí, tak jí je vezmete a odejdete s tím, že po pár hodinách ji na vaše zavolání nabídnete tu samou misku s granulemi (většinou se do nich hned pustí), pokud si nechce vzít opakujete celé dokola - max 1.den. Předpokládám, že vám fenka už hárala. Neobjevil se problém při hárání, nebo krátce po něm? Samozřejmě se může ve finále ukázat, že může mít některé z onemocnění zažívacího traktu/ endokrinopatii/ metabolickou poruchu. Testování zda-li se její nechuť odvíjí od nějaké nemoci bych odložil do doby, kdy se buď začne zhoršovat a nebude vám chtít žrát vůbec nic, začne ztrácet hmotnost, začne naříkat při manipulaci nebo doteku. Dále kontrolujte pitný režim, pravidelnou defekaci a močení.

Reakce od tazatele

Děkuji moc, již jsme byli na odběrech krve a ukázalo se, že je to opravdu jen simulant.

Další zajímavý obsah

Očkování chrání život psa, kočky i králíka. Co byste tedy měli vědět?

Jestliže si pořídíte štěňátko, dospělého psa, koťátko, kočku nebo králíka, měli byste je nechat naočkovat. Chráníte tak nejen zdraví vašeho čtyřnohého přítele, ale také zdraví zvířat a lidí kolem vás. Očkováním pomáháte vašemu mazlíčkovi předcházet nemocem, které jsou nejen nepříjemné, ale jejich léčba je časově náročná a finančně nákladná, některá onemocnění, jako například vzteklina, jsou navíc smrtelná.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?