VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

kastrace fenky

Otázka 23.1.2017     Pes

Je vhodná kastrace fenky Border kolie, stáří 5let z důvodu předejití zánětů vaječníku a dělohy. Slyšela jsem, že po kastraci se někdy objeví samovolný únik moči. Můžete mi poradit? Mám fenku v bytě a nevím, co by bylo pro ni nejlepší. Mám o ni strach. Děkuji za odpověď.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace a výjezdová služba PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, děkuji za zajímavý a hlavně stále aktuální dotaz. Dovolím si tvrdit, ostatně jako většina mých kolegů, že kastrace patří zdravotního hlediska patří mezi jeden z nejpřínosnějších preventivních zákroků veterinární medicíny. Mezi hlavní benefity patří eliminace veškerých rizik spojených s postižením reprodukčního aparátu jako takového - tedy hormonální problémy ( prodloužená říje, vaječníkové a hormonální cysty), zánětlivé změny ( zejména Vámi uváděný zánět dělohy - tedy pyometra) a v neposlední řadě, zejména u starších fen nádorové procesy ať už vaječníků či dělohy. Pro chovatele může být poměrně důležitý i fakt, že u kastrované samice samozřejmě nemůže dojít k nežádoucímu nakrytí a nechtěným štěňatům. Dalším pozitivním aspektem je snížení rizika problémů spojených s mléčnou žlázou ( falešné březosti, záněty a zejména nádorové změny). V širších souvislostech lze navíc konstatovat, že u sterilizovaných fen klesá riziko vzniku určitého typu cukrovky. Nicméně každý problém má i své stinné stránky, takže je nutno zmínit, že u určitého procenta zvířat po tomto zákroku dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti a patrně nejrozšířenějším "mýtem" je Vámi zmiňovaný samovolný únik moči, tedy inkontinence. Co se týká prvního problému, dovoluji si tvrdit, že vše je pouze otázkou disciplíny ze strany majitele a pokud bude mít zvíře tendenci k tloustnutí, existují dnes četné klinické diety právě pro kastrovaná zvířata. Inkontinence je problém způsobený přílišným poklesem samičího pohlavního hormonu estrogenu, který je, mimo jiné, zodpovědný za tonus, tedy napětí krčku močového měchýře. Ze svých zkušeností mohu potvrdit, že tato komplikace se dotkne pouze mizivého procenta kastrovaných samic ( řádově promile ) a v dnešní době existuje celá řada preparátů, díky kterým je možné problém řešit. Takže závěrem si dovoluji kastraci Vaši fenky jednoznačně doporučit, zejména s ohledem na věk, který uvádíte, neboť zvířata nižších a střeních věkových skupin jakýkoli zákrok obecně snášejí lépe než senioři. Budete-li mít zájem, můžete mě samozřejmě kontaktovat a domluvíme podrobnosti operace. Přeji hezký den, s pozdravem Gottwaldová

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak probíhá léčba rakoviny u zvířete?

Stejně jako lidská medicína, i ta veterinární se vyvíjí neuvěřitelným tempem – takovým, že veterinář, který chce držet krok se všemi novými možnostmi diagnostiky a léčby, se musí neustále vzdělávat. Specializace veterinářů na jeden konkrétní obor jsou stále častější. Nepřekvapí tedy, že kromě chirurgů a ortopedů existují také veterináři internisté nebo rovnou onkologové.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?