VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: cizí tělesa v kůži a srsti

23.4.2021   

První pomoc

Příčinou tohoto typu úrazu jsou nehody způsobené ostrými předměty, jako je například nůž, klacek při aportování, osina nebo střepy, které naruší kůži nebo podkoží a mohou se bohužel dostat mnohem hlouběji.

Typy předmětů způsobující zranění

  • Předměty, které pronikají do dutin – hlava, břicho nebo hrudník, v zásadě nikdy neodstraňujte pokud to není nutné (vyproštění zvířete). Předmět u vstupu do organismu pouze fixujte látkou nebo obvazy, aby nedošlo k dalšímu poškození uvnitř těla kvůli pohybu cizího tělesa a zvíře okamžitě transportujte k veterinárnímu lékaři.
  • Předměty, které pronikají kůží, podkožím nebo svaly, lze odstranit, pokud to jde hladce a povaha cizího tělesa nezpůsobí další poškození tkáně při jeho odstraňování. Takový háček na ryby, který má zpětné háčky, raději neodstraňujte a nechte to na veterinárním lékaři!
  • Nejčastějším cizím tělesem, které může potrápit, protože dokáže migrovat v organismu, je osina. Osinu nemusíte ani vidět a problém se projeví až ho zvíře pocítí samo kvůli bolesti. Pakliže se vám nepodařilo osinu najít, našli jste jen oteklé místo, kudy pravděpodobně vnikla, můžete počkat, až "vyhnisá", ale u osin je bohužel tendence k cestování, a tak může být už daleko od místa vstupu. Ve všech případech, kdy tedy osinu nemůžete vyndat a nebo ji nevidíte a máte na ni podezření, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc. Včasné ošetření a hlavně správná diagnostika může ušetřit i týdny trvající komplikace, které se pak musí řešit chirurgicky.
  • U cizích těles zaklíněných pouze v srsti je nejjednoduší způsob je odstřihnout a zkontrolovat zda nedošlo k poškození kůže.

První pomoc

Pokud se Vám předmět (osina, tříska, hřebík) podaří odstranit, tak místo omyjte vodou a vydesinfikujte. Pokud se rána během pár dní nezačne hojit a nebo zvíře vykazuje příznaky velké bolestivosti, tak navštivte veterinárního lékaře. Rány se mohou velmi nadno zanítit a nebo také při odstraňování třísek nebo osin, se Vám nemuselo podařit odstranit celé cizí těleso.

Prevence

Po každé procházce zvíře důkladně zkontrolujte a prohlédněte hlavně tlapky, meziprstí, ale také oči, uši a okolí nosu.

Důležité: nechte psa aportovat raději hračku nebo míček místo klacku

Cizí těleso, které se nedostává do kůže, ale do sliznice dutiny ústní. Jedná se o klacek při aportování. Můžete tisíckrát hodit klacek a pes ho v pořádku chytí a přinese, ale po 1001 se to stát nemusí a pejsek si klacek vrazí hluboko do krku, což může být větší problém než se na první pohled zdá. Sama jsem viděla nespočet rentgenů, kdy majitel údajně klacek odstranil, bohužel se ale ukázalo, že dalších 30 cm zůstalo v jícnu. Navíc se na to přichází bohužel velmi pozdě kvůli nespecifickým příznakům jako je zvracení, horečka, nechutenství, nadměrné slinění a kašel. Pokud majitel neupozorní veterinárního lékaře, že zrovna předevčírem se mu mazlíček napíchnul na klacek, který přeci celý odstranil, tak hledání příčiny těchto nespecifických příznaků je na delší čas, který ale váš pes se zbytkem klacku v těle bohužel nemá. Většina těchto psů umírá na silnou infekci a otravu krve.

První pomoc při uvíznutém klacku

Vždy okamžitě navštivte veterinárního lékaře!

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 92% (hlasů: 5)

Témata

Autor článku

23.4.2021

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

První pomoc

První pomoc: poranění drápu nebo paspárku

Poranění packy, polštářků a drápů patří k nejčastějším zvířecím zraněním. Zvíře si poraní dráp nejčastěji při hře, na vycházkách v kamenitém terénu nebo když hrabě na zahradě. Poranění drápu není život ohrožující stav, je to však nepříjemný a většinou krvavý zážitek pro vás i vaše mazlíčka.

Chovatel

Rozmnožování morčat: březost, krmení a růst mláďat

Patříte mezi ty chovatele morčat, jenž chtějí nechat svoji skupinku rozrůst? Morčata rodí velice vyspělá mláďata, která jsou prakticky ihned schopna samostatně žít, a některá jsou mnohdy vychována i bez kojení. Kdy je vhodné nechat samičku připustit a jak dlouho jsou mláďata závislá na mateřském mléku? Kolik mláďat může samička porodit? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, čtěte pozorně dál.

Africký Pygmy ježek aneb čarodějnice v přestrojení

Ježek jako mazlíček je trend posledních let, v roce 2013 byl založen Klub chovatelů ježků, jehož počet členů neustále narůstá. Na britských ostrovech keltský mýtus říká, že ježci jsou čarodějnice v přestrojení.

Hobby

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?