VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

První pomoc: cizí tělesa v kůži a srsti

23.4.2021   

První pomoc

Příčinou tohoto typu úrazu jsou nehody způsobené ostrými předměty, jako je například nůž, klacek při aportování, osina nebo střepy, které naruší kůži nebo podkoží a mohou se bohužel dostat mnohem hlouběji.

Typy předmětů způsobující zranění

  • Předměty, které pronikají do dutin – hlava, břicho nebo hrudník, v zásadě nikdy neodstraňujte pokud to není nutné (vyproštění zvířete). Předmět u vstupu do organismu pouze fixujte látkou nebo obvazy, aby nedošlo k dalšímu poškození uvnitř těla kvůli pohybu cizího tělesa a zvíře okamžitě transportujte k veterinárnímu lékaři.
  • Předměty, které pronikají kůží, podkožím nebo svaly, lze odstranit, pokud to jde hladce a povaha cizího tělesa nezpůsobí další poškození tkáně při jeho odstraňování. Takový háček na ryby, který má zpětné háčky, raději neodstraňujte a nechte to na veterinárním lékaři!
  • Nejčastějším cizím tělesem, které může potrápit, protože dokáže migrovat v organismu, je osina. Osinu nemusíte ani vidět a problém se projeví až ho zvíře pocítí samo kvůli bolesti. Pakliže se vám nepodařilo osinu najít, našli jste jen oteklé místo, kudy pravděpodobně vnikla, můžete počkat, až "vyhnisá", ale u osin je bohužel tendence k cestování, a tak může být už daleko od místa vstupu. Ve všech případech, kdy tedy osinu nemůžete vyndat a nebo ji nevidíte a máte na ni podezření, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc. Včasné ošetření a hlavně správná diagnostika může ušetřit i týdny trvající komplikace, které se pak musí řešit chirurgicky.
  • U cizích těles zaklíněných pouze v srsti je nejjednoduší způsob je odstřihnout a zkontrolovat zda nedošlo k poškození kůže.

První pomoc

Pokud se Vám předmět (osina, tříska, hřebík) podaří odstranit, tak místo omyjte vodou a vydesinfikujte. Pokud se rána během pár dní nezačne hojit a nebo zvíře vykazuje příznaky velké bolestivosti, tak navštivte veterinárního lékaře. Rány se mohou velmi nadno zanítit a nebo také při odstraňování třísek nebo osin, se Vám nemuselo podařit odstranit celé cizí těleso.

Prevence

Po každé procházce zvíře důkladně zkontrolujte a prohlédněte hlavně tlapky, meziprstí, ale také oči, uši a okolí nosu.

Důležité: nechte psa aportovat raději hračku nebo míček místo klacku

Cizí těleso, které se nedostává do kůže, ale do sliznice dutiny ústní. Jedná se o klacek při aportování. Můžete tisíckrát hodit klacek a pes ho v pořádku chytí a přinese, ale po 1001 se to stát nemusí a pejsek si klacek vrazí hluboko do krku, což může být větší problém než se na první pohled zdá. Sama jsem viděla nespočet rentgenů, kdy majitel údajně klacek odstranil, bohužel se ale ukázalo, že dalších 30 cm zůstalo v jícnu. Navíc se na to přichází bohužel velmi pozdě kvůli nespecifickým příznakům jako je zvracení, horečka, nechutenství, nadměrné slinění a kašel. Pokud majitel neupozorní veterinárního lékaře, že zrovna předevčírem se mu mazlíček napíchnul na klacek, který přeci celý odstranil, tak hledání příčiny těchto nespecifických příznaků je na delší čas, který ale váš pes se zbytkem klacku v těle bohužel nemá. Většina těchto psů umírá na silnou infekci a otravu krve.

První pomoc při uvíznutém klacku

Vždy okamžitě navštivte veterinárního lékaře!

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 92% (hlasů: 5)

Témata

Autor článku

23.4.2021

Zdroje

Foto: Adobe Stock

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Křeček zlatý: několik zlatých informací

Křečci jsou malí, přitažliví a velmi adaptabilní domácí mazlíčci. Nevyžadují mnoho prostoru a jsou i finančně nenároční. Jsou to samotáři a individualisti, noční živlové, se kterými musíte zacházet jemně a láskou.

Hobby

Návštěva veterináře: čím ho zaručeně vyvedete z míry?

Veterináři to nemají lehké, pacienti jim nemohou vysvětlit, co je trápí, mají málo času, někdy i nepříliš přátelská zvířata a diagnostika onemocnění hned několika živočišných druhů může být zkrátka stresující. Abyste ulehčili situaci v ordinaci všem zúčastněným, zkuste se vyvarovat následujícím zlozvykům.

Kloubní výživa pro psy, 2. díl: stavba kloubu

V minulém díle jsme si řekli kdy a jak užívat kloubní výživu. Teď se ale potřebujeme zorientovat v nepřeberném množství produktů, které nám trh nabízí. Jak na to? Nejlepší je porozumět stavbě kloubu a funkci jeho jednotlivých součástí. Na základě těchto znalostí se nám bude lépe rozhodovat o látkách, které má správná kloubní výživa obsahovat, aby fungovala tak, jak potřebujeme.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?