CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Bojovnice pestrá: asijská kráska, která potřebuje prostor

27.8.2016    18 220 přečtení    29 hodnocení     3 komentáře

Bojovnice pestrá je jedna z nejkrásnějších a nejbarevnějších akvarijních ryb, pochází z Asie, kde žije v močálech a rýžových plantážích. Jejich krása a majestátnost jsou také jedny z důvodů, proč je mezi akvaristy tolik oblíbená, přestože to s ní není jednoduché.

Kdo je vlastně Bojovnice pestrá

Je to ryba pocházející z Asie, která dorůstá do délky až 6 centimetrů a dožívá se 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus – samci jsou větší, mohutnější a barevnější než samice. Ryba se vyznačuje silnou agresí, proto také dostala název „bojovnice“. Samci se díky této vlastnosti v Asii používají k zápasům mezi sebou.

Barvy a vzhled zdravé ryby

  • Barva je jasná a zářivá.
  • Ploutve jsou celistvé, bez trhlin.
  • Ryba se často předvádí a napíná ploutve. 

Jaké akvárium bude bojovnici vyhovovat nejvíc

Můj dům, můj hrad. Všichni máme rádi doma čisto a pořádek. A stejně tak i vaše ryba potřebuje kolem sebe čisté prostředí, aby byla šťastná a vitální. Ze znečištěné vody může chytit plísně a parazity, pokud je nemocná nebo nešťastná, její tělo vybledne a v nejhorším případě může pojít. Nikdy nechovejte dohromady dva samce, budou proti sobě bojovat. Pokud budou ryby sdílet akvárium i s jinými druhy, je lepší chovat vždy jen jednu betu.

Jednoduchost a spousta místa

Obecně platí, že na jednu bojovnici připadá 10–15 litrů vody. Bojovnice pestré pocházejí z asijských močálů a rýžových polí, takže jsou zvyklé na prostor kolem sebe. Tomu je také potřeba přizpůsobit velikost akvária, jelikož v něm pravděpodobně budete chovat i další druhy. Kupte spoustu rostlin a úkrytů, každá ryba má ráda, když se může alespoň na chvíli schovat. Rybám zásadně nepořizujte kulaté akvárium, špatně se v něm orientují a můžou se i zbláznit.  

Více ohřívání, méně vzduchování, jemná filtrace

Jelikož bojovnice pochází z teplých krajin, potřebuje teplotu vody 24–27 °C, proto je podstatné a nezbytné mít v akváriu topné tělísko, které bude vodu ohřívat na požadovanou teplotu. Bojovnice pestrá sama nepotřebuje vzduchování. Dýchá totiž orgánem zvaným labyrint. Nedýchá tedy kyslík rozpuštěný ve vodě, ale každých 2–20 minut plave na hladinu, aby se nadechla. Nezapomínejte na filtraci. Ryba ale není hbitý plavec, žije ve stojatých vodách, a tak je dobré mít filtr, který nebude vytvářet v akváriu silný proud a vlny. Na akváriu mějte vždy skleněný kryt, víko, aby ryba jednak nevyskočila a jednak nedýchala studený okolní vzduch, když se nadechuje u hladiny.

Jednoduchý jídelníček

Bojovnice není náročná. Můžete jí koupit speciální krmivo – vločkové, granulované, můžete ji krmit také nitěnkami či sušenými komářími larvami. Pokud budete krmit příliš, může se stát, že bude mít zácpu. V takovém případě ji nechejte pár dnů vyhladovět nebo výrazně snižte krmnou dávku. Po několika dnech by se vyměšování mělo upravit.

Co když bojovnice onemocní

Toto se může stát. Na vině může být stresující prostředí, špatná kvalita vody či krmiva. Je důležité zapátrat po příčině. Nemocnou rybu poznáte takto:

  1. Podivně plave, spíš levituje.
  2. Drží se u hladiny a neustále se nadechuje.
  3. Má svěšené ploutve.
  4. Ukrývá se na dně nádrže.
  5. Třese se.
  6. Plastové rostliny a doplňky v akváriu používá jako škrabadlo a otírá se o ně.

Jestliže vaše beta zjevně trpí kožní nemocí, vyhledejte pomoc veterináře nebo odborníka, který vám poradí, jak ošetřit vodu v akváriu a jak rybu vyléčit.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 84% (hlasů: 29)

Témata

Autor článku

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Lukas

4.10.2018 08:57

Dobrý den, mám dotaz, již pár let chováme bojovnici pestrou první se nám opravdu dožila 3let. Bohužel od té doby se nám nějak nedaří udržet rybičku při životě déle jak tři měsíce. Poslední nám uhynula po měsíci, ikdyž je akvárko na stejném místě, stejně tak jako používáme stejnou potravu, vodu i přípravky na údržbu vody. Den předem rybička nevykazovala žádné známky problému. Je možné, že delším používáním aktvárka je již nevyhovující nebo je to stářím ozdobných kamínků, které byli součástí akvárka? Děkuji za každou radu, která by mohla rybičce život prodloužit.

Honza

27.2.2018 09:27

Zdravím. Dobřý článek. Ale ryba se zbláznit nemůže, ale bude v takovém akvárku dezorientovaná, pokud tam nebude mít dostatek orientačních bodů. Ale proč nedoporučit kulatou nádrž je především malý objem, obtížné čištění skel, nemožnost tam nějak efektivně umístit potřebnou techniku a v neposlední řadě se do takové nádrže velmi špatně kouká. Co se týče bojovnic je třeba rozlišit dva zdroje odkud pochází. Tuzemský odchov: ryby bývají vitálnější a optimální teplota je u nich skutečně 24 - 25 stupňů. Těchto ryb je ale minimum. Asijské importy, to je to co si koupíte ve zverimexu. Tyto ryby potřebují teplotu okolo 27 stupňů. Plastové rostliny ani doplňky (krom filtru) nemají v akváriu co pohledávat :-)

Eliška

27.12.2017 19:52

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli bojovnice musí mít vzduchování, filtraci, a topné tělísko. A nevadí jí v noci tma, nebo naopak ve dne moc světla? Poslední má otázka je, jestli jí nějak nestresuje hluk např. vysávání, hlasitá hudba. Děkuji :-)

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak zastavit průjem a zvracení u psa

Průjem i zvracení jsou velmi častým problémem u psů. Zejména proto, že někteří doslova sežerou, na co přijdou. Někteří mohou ale průjmem trpět v důsledku važných zdravotních problémů a vyžadují pozornost hlavně tehdy, pokud se potíže dostavují pravidelně nebo alespoň velmi často.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pes nenasyta: 6 tipů, jak zvládnout psího Otesánka

Ačkoli dostávají pravidelně najíst, někteří psi jsou zkrátka neustále hladoví. Během dne vás pronásledují roztouženým pohledem a i když jste v kuchyni opravdu nešikovní, zdá se, že odpadlíků z linky není nikdy dost. Netvrdíme, že byste měli svého miláčka nechat hladovět, ale vyvážená a pravidelná strava v odpovídajícím množství je základem psího zdraví.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Chovatel

Vzájemné vztahy, řeč a projevy morčat

Morčata jsou přirozeně společenská a zvyklá žít ve skupině. V některých příručkách se dočtete o tom, že jen jednomu morčátku se budete muset opravdu hodně věnovat, abyste mu vynahradili absenci kamaráda. Většina chovatelů proto zastává názor, mít aspoň dva jedince. Jak je to v případě, že vám jedno morče odešlo a přinesete si domů nové? A co znamenají jednotlivé zvuky, které morče vydává?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?