Odborník
Trhá si váš papoušek peří? Může mít psychické nebo zdravotní problémy
Vytrhávání peří u papoušků je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se u nich setkáváme. Příčiny jsou různorodé. Obecně je lze rozdělit na psychické a zdravotní.
ONLINE
PORADNA
27.8.2016
Bojovnice pestrá je jedna z nejkrásnějších a nejbarevnějších akvarijních ryb, pochází z Asie, kde žije v močálech a rýžových plantážích. Jejich krása a majestátnost jsou také jedny z důvodů, proč je mezi akvaristy tolik oblíbená, přestože to s ní není jednoduché.
Je to ryba pocházející z Asie, která dorůstá do délky až 6 centimetrů a dožívá se 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus – samci jsou větší, mohutnější a barevnější než samice. Ryba se vyznačuje silnou agresí, proto také dostala název „bojovnice“. Samci se díky této vlastnosti v Asii používají k zápasům mezi sebou.
Můj dům, můj hrad. Všichni máme rádi doma čisto a pořádek. A stejně tak i vaše ryba potřebuje kolem sebe čisté prostředí, aby byla šťastná a vitální. Ze znečištěné vody může chytit plísně a parazity, pokud je nemocná nebo nešťastná, její tělo vybledne a v nejhorším případě může pojít. Nikdy nechovejte dohromady dva samce, budou proti sobě bojovat. Pokud budou ryby sdílet akvárium i s jinými druhy, je lepší chovat vždy jen jednu betu.
Obecně platí, že na jednu bojovnici připadá 10–15 litrů vody. Bojovnice pestré pocházejí z asijských močálů a rýžových polí, takže jsou zvyklé na prostor kolem sebe. Tomu je také potřeba přizpůsobit velikost akvária, jelikož v něm pravděpodobně budete chovat i další druhy. Kupte spoustu rostlin a úkrytů, každá ryba má ráda, když se může alespoň na chvíli schovat. Rybám zásadně nepořizujte kulaté akvárium, špatně se v něm orientují a můžou se i zbláznit.
Jelikož bojovnice pochází z teplých krajin, potřebuje teplotu vody 24–27 °C, proto je podstatné a nezbytné mít v akváriu topné tělísko, které bude vodu ohřívat na požadovanou teplotu. Bojovnice pestrá sama nepotřebuje vzduchování. Dýchá totiž orgánem zvaným labyrint. Nedýchá tedy kyslík rozpuštěný ve vodě, ale každých 2–20 minut plave na hladinu, aby se nadechla. Nezapomínejte na filtraci. Ryba ale není hbitý plavec, žije ve stojatých vodách, a tak je dobré mít filtr, který nebude vytvářet v akváriu silný proud a vlny. Na akváriu mějte vždy skleněný kryt, víko, aby ryba jednak nevyskočila a jednak nedýchala studený okolní vzduch, když se nadechuje u hladiny.
Bojovnice není náročná. Můžete jí koupit speciální krmivo – vločkové, granulované, můžete ji krmit také nitěnkami či sušenými komářími larvami. Pokud budete krmit příliš, může se stát, že bude mít zácpu. V takovém případě ji nechejte pár dnů vyhladovět nebo výrazně snižte krmnou dávku. Po několika dnech by se vyměšování mělo upravit.
Toto se může stát. Na vině může být stresující prostředí, špatná kvalita vody či krmiva. Je důležité zapátrat po příčině. Nemocnou rybu poznáte takto:
Jestliže vaše beta zjevně trpí kožní nemocí, vyhledejte pomoc veterináře nebo odborníka, který vám poradí, jak ošetřit vodu v akváriu a jak rybu vyléčit.
Odborník
Vytrhávání peří u papoušků je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se u nich setkáváme. Příčiny jsou různorodé. Obecně je lze rozdělit na psychické a zdravotní.
Odborník
Nadcházející horké letní dny mohou být náročné a zdraví nebezpečné nejenom pro malé děti a starší osoby, ale také pro vaše čtyřnohé mazlíčky, především pak pro psy. Jak pejska ochránit a co dělat, když mu není dobře?
Hobby
Přestože svého chlupáče kartáčujete a staráte se o jeho srst, jak nejlépe dovedete, najednou je matná, zacuchaná a bez života. Na kvalitu srsti má vliv mnoho faktorů. Jak se s nimi vypořádat a zajistit, aby se zvířátko opět krásně lesklo a nemělo všude chuchvalce?
Hobby
Až budete letos vymýšlet dárek k Vánocům pro svého mazlíčka, zkuste na to jít originálně. Podívejte se na naše tři tipy na netradiční vánoční dárky pro milovníky zvířat.
Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.
© 2016 - 2024 | HKR Vet s.r.o.
REGISTRACE
Můžete se zaregistrovat přes Facebook
Registrovat přes FacebookBĚŽNÁ REGISTRACE
Vložte platný email.
Heslo musí mít minimálně 6 znaků.
Zadaná hesla se neshodují.
Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!
Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!
PŘIHLÁŠENÍ
Můžete se přihlásit přes Facebook
Přihlásit přes FacebookBĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ
Vložte platný email.
Přihlášení bylo neúspěšné.
Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.
Přihlášení bylo úspěšné!
PŘIHLÁSIT SEJeště u nás nemáte účet? Registrujte se zdarma!