VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Sedativa

Otázka 17.1.2019     Pes

Dobrý den, chci nechat scému 19 měsíčnímu labradorovi RTG kyčlí a srdce. Přijde mi, že občas špatně našlápne na zadní nohu a jednou na ní i zakulhal. Zároveň chci i preventivně vyšetřit srdíčko. Bude se ovšem muset pod sedativa. Mám z toho veliký strach. Jsou nějaká rizika? Co když by nedej bože měl slabší srdíčko, ale právě budeme teprve zjišťovat podle RTG. Neuškodí mu sedativa ? Chci mu nechat udělat preventivně RTG, ale ne ho ohrozit. Děkuji.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Pokud bychom brali věci do extrémů, ohrozit zvíře na životě může třeba formou alergické reakce jakýkoliv podaný lék. Stejně tak u jakékoliv sedace/anestezie je tu vždy riziko komplikací, zejména u oběhového systému. Stejná situace je i v humánní medicíně, kde i přes pečlivě provedená předoperační vyšetření může dojít i u zdánlivě banálních zákroků k fatálním komplikacím. Živý organismus zkrátka není stroj a nikdy nic není stoprocentně předvídatelné. K tomu, abychom rizika dokázali předvídat a minimalizovat a tím předcházet komplikacím, celý život studujeme, získáváme zkušenosti a používáme nejmodernější postupy. A teď k Vaší situaci: u některých, extrémně klidných a dobře manipulovatelných psů se dá rtg končetin a kyčlí udělat i bez sedace. Na druhou stranu špatně zhotovený snímek (třeba v důsledku špatné pozice nebo pohybu pacienta) je k ničemu a takové vyšetření zbytečně frustruje všechny zúčastněné. Takže vyšetření končetin raději v sedaci. Vyšetření srdce se skládá z poslechu fonendoskopem, sonografického vyšetření a rtg vyšetření. Teprve všechna tato vyšetření dají lékaři obraz o stavu a funkci srdce. Samostatně jsou pouze orientační. Rtg hrudníku vleže na boku většina psů zvládne bez sedace, sono také. U rizikových pacientů nebo na přání majitele děláme předoperační vyšetření krve, které by upozornilo na případné komplikace související se špatnou funkcí jater a ledvin. Takže závěr: Vyšetření v sedaci s sebou nese u mladého zvířete jen zanedbatelná rizika, zvláště předchází-li mu předoperační vyšetření. Pokud je ale celá situace pro Vás nadměrně stresující a pes nemá klinické problémy, do žádného preventivního vyšetřování se nepouštějte. S pozdravem, Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Hobby

Čipování psů a koček. Věděli jste, že zvíře musíte ještě registrovat? Jinak ho nenajdete, když se ztratí

Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Potravinová alergie a intolerance u psů: příčiny, projevy a jak najít alergen

Potravní alergie na stravu se u psů a koček objevuje tehdy, krmí-li majitel nevhodným složením delší dobu, může se projevit v jakémkoliv věku vašeho mazlíčka. Z odborných studií bylo zjištěno, že zhruba jedna třetina psů trpících alergií na krmivo, jsou mladí psi do jednoho roku stáří. U koček byl zjištěn průměrný věk výskytu potravní alergie 4–5 let. Přestože převládá domněnka, že hlavní příčinou alergií je strava, není tomu tak. Odhaduje se, že potravní alergie způsobují pouze 10–20 % ze všech alergií vyskytujících se u psů. Potravinová alergie je až na třetím místě, daleko za alergiemi vyvolanými blechami nebo životním prostředím (prach, roztoči, dýchací alergie).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak správně vybrat granule pro kočku i pro psa? Čťete složení, nenechte se strhnout reklamou

Suchá krmiva (granule) představují v dnešní době nejčastěji používaný způsob krmení. Jejich nespornou výhodou je dobrá skladovatelnost, jednoduchá manipulace a dávkování. Suchá krmiva mají ale i řadu nevýhod, jako je neznámé přesné surovinové složení, často sporná kvalita surovin či použití chemických látek, pro zvíře pak znamenají také nižší chutnost a menší stimulaci činnosti trávicího traktu. Na co se tedy při výběru granulí zaměřit?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?