VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

stále se nelepšící - spíše naopak - stav kocourka

Otázka 16.1.2020     Kočka

Dobrý den, máme doma kocourka, je to čistokrevný Birmák, kterého však máme pouze na mazlení. V červenci mu budou 3 roky. K tomu máme i jednoho pouličního, kterému již bude 8. Birmák je spíše doma, ale sem tam si zaběhne na zahradu či k sousedům, druhý je částečně doma a částečně venku. Začátkem loňského roku dostal náš Birmák zánět močáku, na který jsme však nepřišli hned, takže už byl rozjetý. Nasadili jsme dietu Hills C/D a s antibiotiky zánět přeléčili. Problém je však s ošetřením, kdy vše bojkotuje, prášky je do něj problém dostat, při injekcích se bránil a škrábal, kousal. Původem byl tehdy pravděpodobně dle pana veterináře stres. začátkem listopadu, možná trochu dřív jsem si všimla divného chování, kdy kocourek, který je zvyklý spávat vedle mě na posteli u hlavy, nejprve polehával u nohou a pak přešel do obýváku. Když jsem našla loužičku na gauči, hned jsme jeli na veterinu. Zánět jsme chytli brzy, takže dr. nasadil antibiotika, jenže hodnoty se nelepšili, dostal tedy jiné, opět bez známky zlepšení s tím, že jsem jsem již řešila i opravdu velký problém je do něj dostat ( doposud fungovalo rozdrtit a máznout třeba s Lučinou do pusy nebo rozmazat okolo. S dr jsme se tedy dohodli na podání injekce na 14 dní. Přešli jsme i z C/D na S/D. Dnes dostal již třetí a dle rozboru moči má jen mírně zvýšené bílé krvinky, což je údajně stresem, jinak je v pořádku. Jenže není. Jeho chování je divnější a divnější. Vyhýbá se nám, pokud ho přijdu pohladit, při dobré náladě se nechá párkrát, v noci chodí a brečí. začátkem týdne dostal nějaké "kostičky", které by ho měli uklidnit. Dnes mu asi 5 hodin po návštěvě dr, kde se aplikovala ATB injekce a tableta na odčervení, začala slzet očička, zvracel, oči má jakoby v sloup, tak jsem zjistila, že to je nějaké třetí víčko, které má cca přes 3/4 oka a pokud k němu přijdu, odchází pryč. Ještě do toho jsme minulý týden u druhého kocourka zjistili psí škrkavky. Pravidelně očkujeme a odčervujeme, při roční kontrole v prosinci, nevím jak je možné, ale dostal pouze očkování a odčervení se neprovedlo. Asi i kvůli nemoci druhého jsem opomenula já i veterinář. Nemocný Birmák má však stolici v pohodě, tvrdou bez parazitů, jen ji má méně než obvykle, když je v pořádku. Prosím nemáte nějaký nápad nebo zkušenost, v čem by mohl být problém? Mnohokrát Vám děkuji za čas a pomoc.

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. Váš dotaz je velmi obsáhlý a vyřešit kocourův problém na dálku bez vyšetření smaouzřejmě nelze. Odčervěte ho každopádně, škrkavky ve většině případů vidět nejsou a když, tak je již začervení dost intenzivní. Odčervěte všechna zvířata 2x po 14 dnech. K onemocnění močových cest se bez vyšetření a laboratorních výsledků příliš vyjádřit nemohu. Nevím, proč dokola dostává antibiotika, když v moči bakterie údajně nejsou, ale rozhodně by se antibiotika neměla měnit bez laboratorní kultivace. Typ diety je třeba nasadit podle složení moči. Určitě bych doporučila používat některý z preparátů proti stresu, jako např. Feliway, Serene, Alavis calming, nebo jiné přírodní preparáty, je třeba toho vyzkoušet víc, co by mohlo nejlépe fungovat. U kocourů jsou onemocnění močových cest skutečně často bez zjevných příznaků a příčin a je pak zapotřebí eliminovat právě stres a použít některé potřebné doplňky. Přeji hodně zdraví a určitě boj nevzdávejte, někdy je to pátrání dlouhé, ale nějaké zlepšení by se dostavit mělo.

Další zajímavý obsah

Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky

Existují psi a kočky pohodáři a ti, kteří se lekají kdejakého šustnutí, stresují je cesty dopravními prostředky, na výletech zvrací, a že byste je nechali doma o samotě, si můžete nechat tak akorát zdát. Veškerý diskomfort, který vaše zvířátko prožívá a na který špatně reaguje, je pro něj stres. A koneckonců je to stres i pro vás jako pro majitele.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?