VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Nádor u kočky?

Otázka 26.1.2021     Kočka

Dobrý den, Chtěl bych Vás požádat o konzultaci. V uplynulých letech se u našich koček objevily fibroadenomy. Příčinou je nepochybně podávání ANDROCURu, který jsem v roce 2013 zvolil jako "rychlé" řešení situace, kdy jsme byli zavaleni koťaty. Mé matce se však toto řešení zalíbilo a navzdory mým protestům jej kupovala od veterinářky a podávala jej kočkám každý rok. Výsledkem bylo, že jedna kočka, které matka nevědomky ANDROCUR aplikovala v období březosti, zemřela při porodu, a další těhotnou jsme u veterináře zachránili takřka hrobníkovi z lopaty. Navzdory tomu matka v podávání ANDROCURu pokračovala a v roce 2017 se u tří koček objevily nezhoubné nádory (fibroadenomy) - u jedné dokonce velikosti mandarinky. S jednou jsme v roce 2018 byli na operaci, kdy jí byl fibroadenom vyoperován. Teprve tehdy - po ostré výměně názorů - matka od této "terapie" ustoupila. U té operované (následně i sterilizované) kočky fibroadenom zmizel, ale u té třetí, která ho měla velikosti mandarinky, se nejdřív jakoby smrskl na zaschlý strup, a v roce 2018 jsem na jeho místě začal pozorovat krvavou skvrnu - zjevně od toho, že si kočka to místo vykusuje. Bohužel, tento problém nezmizel a krvavý flek na místě pořád zůstával. V červenci 2020 přišla domů po delší době z "londačky" a zdálo se mi, že působí nějak vyhuble a zesláble. Proto jsem měl obavy, že je už "v posledním tažení". Naštěstí to byl dojem mylný; byla jen vyhládlá. Dnes jsem si ale všiml u krmení, že nějak těžce (jakoby břichem) dýchá. Nahmatal jsem jí místo toho fibroadenomu a zjistil jsem, že tam má tenký, ale plochou obrovský strup, a v jeho blízkosti má navíc minimálně od léta malou bouličku. Kočka je bohužel poměrně plachá a velice lekavá, a není možné se jí na to podívat ani to teď vyfotit. Proto vám v příloze posílám jen fotky té krvavé skvrny, které jsem udělal v létě. Zvláštní ovšem je, že se jinak chová normálně. Možná je na zimní období trochu hubenější, než obvykle, ale navenek je aktivní, dobře žere, a mazlí se. Chtěl jsem se tudíž hlavně poradit o tom, zda je možné, aby se takto choval zhoubný nádor. Proč si kočka to místo i po více než dvou letech stále vykusuje? K tomu dodávám, že kočka je stará 10,5 roku. Za radu předem děkuji. - Pavel Grasgruber

Veterinář odpovídá MVDr. Kateřina Veselá PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den pane Grasgrubere, zhoubný nádor by se takhle nechoval. Fibroadenomy patří do skupiny nádorů nezhoubných, rostou pomalu, netvoří metastázy a dají se v závislosti na lokalizaci poměrně dobře vyoperovat, protože jsou dobře ohraničené od okolí. Někdy se může i stát, že na nějakou dobu přestanou růst a po nějaké době nohou opět začít, což se pravděpodobně stalo u Vaší kočky, proto si to místo začala znova vykusovat. Trošku mi dělá starosti to, že začala ztrácet hmotnost jak popisujete, u koček to není nikdy dobré znamení, proto bych Vám doporučila vyšetření krve, především se zaměřit na parametry ledvin. Kočky bohužel trpí ve vyšším věku na chronické selhání ledvin a právě ztráta hmotnosti je i jeden z příznaků tohoto onemocnění. Přeji hezký zbytek dne. S pozdravem, MVDr. Kateřina Veselá

Reakce od tazatele

Dobrý den. Děkuji za odpověd. Rovněž jiný veterinář je toho názoru, že se o zhoubný nádor nejedná. To mě uklidnilo, protože bych byl opravdu nerad, aby trpěla. Co se týče hmotnosti, není to nijak tragické. Spíš má takovou "letní hmotnost", na rozdíl od jiných našich koček, které jsou jak kuličky. Problém je ovšem v tom, jak ji k veterináři dopravit, protože je extrémně labilní a lekavá, a zda má vůbec smysl (v jejím věku) provádět drahou operaci. (Zní to asi cynicky, ale dosud žádná naše kočka nežila déle než deset a půl roku).

Reakce od veterináře

Dobrý den, ano to chápu, v těchto případech je to těžké ji dopravit k veterináři. V případě že se místo fibropapilomu bude zhoršovat (zvětšovat, začne to mokvat, bude si to stále vylizovat, popřípadě přestane jíst úplně) tak to bude bohužel nevyhnutelné ji k němu dovést.

Další zajímavý obsah

Odborník

Antiparazitika pro kočku či psa. Jak si správně vybrat?

Dnes máme široký výběr antiparazitárních preparátů působících proti blechám a klíšťatům. Tito parazité dokáží psa i kočku pořádně potrápit. Kromě toho, že sají krev, mohou být zdrojem přenosných onemocnění a přenašečem vnitřních parazitů, mohou na ně vznikat velmi nepříjemné alergické reakce. Každá forma má své klady i zápory.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

První pomoc

První pomoc: pokousání, poškrábání nebo zhmoždění jiným zvířetem

Rána kousnutím (vulnus morsum) může být podobná ráně bodné, zhmožděnině nebo tržné ráně. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?