VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Chronické zvracení

Otázka 31.7.2018     Kočka

Dobrý den, inspiroval mě článek na zdejším webu (https://www.radaveterinare.cz/kocka/clanky/kdyz-kocka-zvraci-a-ma-zazivaci-potize-muze-to-mit-hned-nekolik-pricin-259) pro napsání mého dotazu. Máme doma kocoura, kastrovaného, narozen v roce 2005, jako asi 6ti měsíčního jsme si ho vzali z útulku. Kocour je větší postavy (asi jako ruská modrá nebo Kartouzská kočka - má i povislé bříško :) ), váha kolem 4,7 kg. Problém je, že nás kocour trpí chronickým zvracením. Nedokáži říct, jak dlouho už, ale počítá se to na roky (tipuji více jak 4 roky). Stravu jsme zkoušeli měnit, ale nemá to vliv. Zkoušeli jsme i kotěcí granule, také bez úspěchu. Kočka zvrací častěji po jídle, není ale výjimkou, kdy spí třeba hodinu, vzbudí se kvůli zvracení a zvrací. Zvratky bývají nenatrávené, většinou zvrací 2-3 po sobě, mnohdy jako třetí jsou již jen sliny. Po zvracení kočka ihned vyhledává potravu. Kočka je čistě domácí, žijící v bytě, květiny nemáme přístupné. Kočka nevrací každý den. Je období, kdy zvrací třikrát denně, poté třeba týden nic. U veterináře jsme byli opakovaně, bylo nám vždy sděleno, že kocour je tlustý, vyžraný, až mu dáme dietu.... Děkuji za váš názor.

Veterinář odpovídá Veterinární ordinace POLNIČKA PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den. U šelem je občasné (max. 1x do týdne) zvracení potravy považováno za normální. Jejich žaludek je uzpůsoben ke snadnému vyzvrácení potravy, pokud je jí buď příliš mnoho (nadměrný rychlý příjem) nebo pokud nějakým způsobem dráždí. Zvracení nesmí být doprovázeno změnami celkového zdravotního stavu (apatie, nechutenství, průjem, hubnutí), zvratky nesmí obsahovat krev, parazity, případně cizí tělesa. Pak je třeba navštívit veterinu. Po zvracení je vhodné dát 12 hodin hladovku. Příčinou zvracení Vašeho kocoura může být cokoliv od jednoduše "slabého" žaludku, přes zbavování se chuchvalců chlupů (trichobezoáry - častý problém domácích koček, lze řešit speciálními krmnými doplňky), až po počínající orgánové postižení. Vzhledem k věku v úvahu připadá zejména onemocnění ledvin, které by bylo vhodné vyloučit celkovým vyšetřením a vyšetřením krve. S pozdravem Jan Havránek

Další zajímavý obsah

Odborník

Nebezpečná onemocnění koček: FIP, FIV, FeLV. Víte o nich všechno?

Chov koček, které mají volně přístup ven a mohou běhat po okolí, s sebou přináší mnohá rizika. Mimo domov na kočku číhá spousta nebezpečí – vedle kol automobilů, kočičích rivalů a rváčů a zlých lidí jsou to i nebezpečné a pro kočku smrtelné virové infekce. Patří mezi ně infekční peritonitida koček, virová imunodeficience a felinní virová leukémie.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Obezita u psů a koček: proč je nebezpečná?

Obezita patří mezi celosvětově velmi rozšířená civilizační onemocnění současné doby a jinak tomu není ani u našich domácích mazlíčků. Zatím co člověk své stravovací návyky může vůlí ovlivnit a změnit, zvíře je plně závislé na péči svého majitele. Obecně platí, že majitelé psů a koček milují své svěřence natolik, že jim vždy rádi dopřejí více než je potřeba a pak vznikají problémy s váhou. Proč je obezita nebezpečná a jak s ní lze bojovat?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Onemocnění psů a koček přenášená klíšťaty v Česku a zahraničí

První věc, kterou byste vždy měli sdělit svému veterináři je, zda byl pes v zahraničí a kde. Z pohledu infekce onemocněním přenášeném klíšťaty, je to velmi zásadní informace. Pokud pes do zahraničí necestoval, ale cestoval na jižní Moravu, sdělte to, prosím, také. Moravu pochopitelně nepovažujeme za zahraničí, bohužel ale, někteří, donedávna „exotičtí“ parazité, ji pomalu také pojímají za vlastní a to z důvodu vyšších průměrných teplot.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Očkování koček: základní doporučitelná a volitelná očkování

Málokterý domácí mazlíček má v rámci druhu tak rozdílné podmínky života jako kočka. Kočka žijící striktně v malém bytě má pochopitelně také naprosto jiný potenciální kontakt s infekcemi než kočka volně pobíhající po celé vesnici a lovící si venku potravu. Nejen to je zapotřebí vzít v úvahu při zvažování vhodného očkování. Přinášíme doporučení ohledně vakcinace koček podle nejnovějších poznatků Světové asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA).

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?