CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Veterinární péče v Česku: 4 důvody, proč to není levná záležitost

24.1.2017    18 218 přečtení    70 hodnocení     4 komentáře

Hobby

Máte pocit, že si váš veterinář účtuje za každou návštěvu příliš mnoho peněz? Možná to nebude tak úplně pravda, přestože nepopíráme, že návštěva lékaře, který vašemu mazlíčkovi pravidelně i nepravidelně pomáhá, se může prodražit. Přemýšleli jste nad tím, proč někdy stojí tolik?

Kdo je veterinář a co provádí za služby

Veterinář je lékař, který místo lidí léčí zvířata. Má zodpovědnost za zdraví vašeho mazlíčka, pokud mu jej svěříte do péče. Nabízené služby a ceny se liší, stejně tak praxe a vybavení ordinace. Každý veterinář se oceňuje jinak a kromě ošetření a kvality vám prodává také svůj standard a vkus.

Co všechno má vliv na cenu ošetření u veterináře

  1. Kvalifikace a studium. Veterinární medicína je jedním z nejnáročnějších oborů vůbec a po šestiletém studiu vzdělávání nekončí. Veterinář musí umět rozpoznat a vyřešit zdravotní problémy téměř každého zvířete. V průběhu let se pak může specializovat. Chce to čas a soustavnou přípravu a dlouhodobé, nikdy nekončící studium. I když lékaři po absolvování univerzity nebrání nic (pokud nepočítáme finanční stránku věci) otevřít si vlastní praxi, většina absolventů projde řadou ordinací soukromých lékařů, aby získala praktické zkušenosti. V této době se jeho plat pohybuje v částce do 20 tisíc korun. V ordinaci tráví téměř veškerý svůj volný čas a je z něj „holka pro všechno“. A protože i veterinární medicína jde kupředu, absolvují zvěrolékaři v průběhu dalších let řadu seminářů a workshopů, které si převážně hradí z vlastní kapsy a tráví na nich čas o víkendech.
  2. Vybavení ordinace. Veterinární zařízení a vybavení ordinace je docela nákladná záležitost, podobně jako třeba ordinace u zubaře. Čím kvalitnější vybavení, tím kvalitnější péče a tím více může ošetření stát. Například pořizovací cena kvalitního stříhacího strojku, který je nepostradatelný v každodenní praxi, je průměrně 5 tisíc korun. Ceny nových vyšetřovacích stolů začínají na desetitisícových částkách. A to jsou jen dvě drobná stébla v kupce sena. Základní solidní vybavení ordinace pro praxi malých zvířat lze pořídit v průměru od dvou miliónů korun. Na tuto částku si veterinář musí vydělat sám, případně si půjčit. Nehledě na to, že spousta přístrojů vyžaduje servis, který je rovněž nákladný.
  3. Zvířata nejsou pojištěná. V České republice je mnoho lékařských úkonů a léků hrazeno pojišťovnou, proto při standardním ošetření doplácíte třeba za léky, ale ne za operaci, rentgen nebo vyšetření na pohotovosti. Zvířata nejsou pojištěná, a proto tyto úkony nemá veterináři kdo jiný uhradit než majitel zvířete. Pojištění zvířat je u nás zatím v plenkách, přestože existuje několik pojišťoven, které se této problematice věnují, podmínky jsou ale individuální.
  4. Veterinární medicína je byznys. Ano, veterinář je stejně jako každý jiný zaměstnanec či zaměstnavatel se snaží vydělat peníze nejen pro sebe a pro svoji rodinu, ale také na rozvoj praxe.

Kvalitní a k tomu cenově adekvátní veterinární péče může pro některé majitele mazlíčků stále znamenat příliš velký luxus. Je ale potřeba uvědomit si zodpovědnost, kterou vůči svému zvířátku máte.

Co nejčastěji u veterináře absolvujete

  1. Pravidelnou půlroční a roční prohlídku.
  2. Vakcinaci, antiparazitární program, konzultace ohledně výživy.
  3. Zubní prohlídku.
  4. Ošetření úrazu a nenadálých nehod.

Fakta v číslech pro veterinární trh v ČR
3 432 – počet veterinářů registrovaných Veterinární komorou ČR
¾ českých domácností mají mazlíčka (psy 48 %, kočky 31 %, hlodavce 17 %)
13 000 Kč– roční péče o psa (10 000 Kč za krmivo, 3 000 Kč za doplňky)
9 000 Kč – roční péče o kočku (7 000 Kč za krmivo, 2 000 Kč za doplňky)
7 mld. korun za krmivo pro mazlíčky

Než si zvíře pořídíte, bude dobré zamyslet se nad celkovými náklady, které s sebou nese péče o ně. A nezapomínejte na to, že cena bývá úměrná kvalitě a času, kterou veterinář vkládá do své praxe, vzdělání a vybavení ordinace. Majitelé si často neuvědomují, že veterinární ošetření je služba jako každá jiná. Když si zavoláte domů instalatéra, nepřekvapí vás, že od něj dostanete účet.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 70)

Témata

Autor článku

24.1.2017

Zdroje

www.petmd.com
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/gfk-za-psa-cesi-rocne-utrati-v-prumeru-13-000-korun/1406188
www.veterina-info.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Honza

18.2.2019 11:15

Reakce pana Kubíka je úsměvná. Článek je podle mne ještě hodně měkký. Když přijdete na některou vybavenější kliniku, tak jen pár přístrojů, které lékař k léčbě Vašeho zvířete použije stálo několik milionů. Sono nebo rentgen bude v řádu statisíců až milionů, analyzátor krve bude taky za pár set tisíc. Na to všechno si lékař musí vydělat a pokud chce jít s dobou, bude to za pár let muset obnovit. Veterina je podnikání jako každé jiné. Pokud vám tyto služby přijdou drahé, máte dvě možnosti, buď si nepořizovat zvíře a nemuset je platit nebo se podívat po levnější konkurenci. Pokud je i levnější konkurence nad vaše možnosti, znamená to, že vaše možnosti jsou nižší než možnosti ostatních nebo jsou vaše priority nastaveny jinak, na což máte svaté právo. Kdyby veterinář nastavil takové ceny, za které by mu tam nechodili lidi, tak zkrachuje. Je to otázka nabídky a poptávky. Mimochodem, viděl jste někdy výpis plateb své pojišťovny? Možná byste se divil. Ono zdravotnictví není zadarmo, jen u veterináře to je víc vidět, když musíte vytáhnout peněženku. Jen tak namátkou: Ošetření škrábnutí sekerou (desinfekce, zalepení, čas strávený v ordinaci tak 5 minut vč. papírování) - 533 Kč Spirometrie (dýchnutí do přístroje, vyšetření cca. na dvě minuty vč. vyhodnocení) - 280 Kč Vyšetření alergologem (tzn. 10 minut povídání v ordinaci, další testy jsou účtovány zvlášť) 723 Kč. Operační výkony budou v řádu desítek až stovek tisíc, což se psem na veterině nikdy nenecháte, ani na drahé. A teď pokud jde o péči o zdravé - porod vaginální cca. 30 000, porod císařem cca. 50 000. Pořád vám veterinární péče přijde drahá?

Laďa

7.2.2017 16:01

Dobrý den, pan Kubík má i v lecčem pravdu i když ten text vypadá jako by byl příšerně rozčilený.. ;o) Já se domnívám, že i přes veškeré v článku napsané i pravdy nejsou veterináři jediní kdo má i vysoké náklady na podnikání a problém vidím hlavně v tom, že ač přijdu do jakékoli veterinární ordinace, NIKDE jsem doposud neviděl žádný byť i jen informativní ceník na alespoň základní úkony. Dokonce se mi i již párkrát stalo, že tentýž úkon stál pokaždé jinou částku a to v rozmezí i jen 14 dní. Problém byl jen v tom, že jedenkrát (dráže) účtoval sám lékař a podruhé "pouze" sestra. Nelze se poté divit tomu, že se najdou i tací jako je např. p.Kubík. Nu a to si myslím že nemá ani cenu rozebírat "léčení" hosp.zvířat. Mnoho žel mladých veterinářů o velkých zvířatech mnoho neví neb jim zřejmě chybí prax, a tak léčí způsobem - dáme něco na něco a pak zkusíme ještě něco a až to bude finančně hodně tak to zase za hodně utratíme a bude - sám jsem to zažil a dnes vím, že pokud je s hosp.zvířetem problém, nejlepčí co nejdříve porazit a ušetřit za veta i kafilerku. Tož tak...

Kateřina Zouharová

4.2.2017 11:16

Moc pěkně napsané, děkuji za takovýto článek.

Kubík

3.2.2017 09:54

Dobrý den mne se vůbec nelíbí že veterináři si veterináři učtujou v dnešní době tak nehorázný peníze ! Ty argumenty který píšete je neopravňujou se pakovat šíleným způsobem ! A navíc kolikrát ani nepomůžou jenom berou šílené peníze za léčbu jakéhokoli zvířátka přijde vám to normální ? Mne ne ! Mne nezajíma že si otevře ordinaci a stojí je to peníze lidi v dnešní době nemají moc peněz a tak se stává že lidi vyhazujou pejsky ,kočičky protože nemají na léčbu předražených veterinářů kde mají vůbec nějaké hranice na sazbu ? na léčeni jak to že kamarádi veterinářů mají lepší ceny než obyčejný průměrny člověk ? Spoustu lidi by i adoptovalo pejsky z množirný ale nemůže si to dovolit kvůli nehorázným cenám u veterináře ! Málo kdy se najde veterinář který neparazituje na zvířatkach jste nehorázný a vůbec se my to nelíbí !

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?