CHCI POLOŽIT DOTAZ
VETERINÁŘI ZDARMA

ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY
K PŘEČTENÍ

ONLINE
PORADNA

Čipování psů a koček. Věděli jste, že zvíře musíte ještě registrovat? Jinak ho nenajdete, když se ztratí

17.1.2017    20 839 přečtení    28 hodnocení     4 komentáře

Hobby

Při čipování veterinář vpichuje pod kůži psa či kočky milimetrový mikročip s jedinečným číselným kódem, který slouží k dohledání zvířete, když se ztratí. Očipováním to ale teprve začíná, dalším krokem je zápis do evidence jedné ze dvou institucí - bez něj je mikročip v podstatě k ničemu a zvíře je nedohledatelné.

Co je mikročip a jak se aplikuje

Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturní zařízení, s životností až 25 let, které má svůj vlastní neopakovatelný číselný kód. Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem. Aplikátor je v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží (podobně jako u očkování). 

Jedná se pouze o pasivní nosič informací, neobsahuje vlastní zdroj energie a pro své okolí i svého nositele je zcela neškodný. Aktivovat mikročip umí jen speciální čtecí zařízení. Navíc je povrch čipu upraven tak, aby na něj tělo psa či kočky nereagovalo jako na cizí těleso. Dražší čipy jsou vybaveny antimigrační čepičkou, která navíc zabraňuje putování čipu.

Bez registrace čip nikdo nedohledá, a tedy ani vašeho mazlíčka ne

Psy a kočky necháváme čipovat proto, abychom je našli, pokud se zaběhnou, zatoulají nebo je někdo unese. Věděli jste ale, že po očipování musíte provést registraci do Centrální evidence zvířat a věcí v ČR nebo do Národního registru zvířat? Bohužel bez spojení registrace do evidence toho čip sám o sobě moc nedokáže.

Jak vůbec kód mikročipu vypadá a co z něj lze vyčíst? Kód mikročipu vypadá například takto 0000622F24, 968000003085586 nebo 5ECF7CEB68A20081. Kód mikročipu neobsahuje ani Vaše jméno, telefon, e-mail. Mikročip nelze ani vyhledat přes satelit. Jakmile se pejsek nebo kočička ztratí, tak nelze zjistit, komu patří.

Evidence je placená služba

Pojďte se s námi podívat na to, jak zjistíte, zda má váš pes či kočka registrovaný čip, případně jak samotnou registraci provést. Níže můžete navštívit weby, kde najdete nejen postup, ale také informace, co všechno můžete do evidence o svém mazlíčkovi uvést.

Weby k evidenci mazlíčků:

  • Národní registr majitelů zvířat
  • Centrální evidence zvířat

Připomínáme, že evidence je placená služba, pohybuje se v rozmezí od 190 - 450 Kč.

Registrační poplatek je jednorázový poplatek a pokrývá náklady spojené s registrací a se zveřejněním údajů v prvním roce. V dalších letech se již žádný další registrační ani udržovací poplatek za zařazený údaj neplatí.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 88% (hlasů: 28)

Témata

Autor článku

17.1.2017

Zdroje

www.narodniregistr.cz
www.muj-pes.cz
www.identifikace.cz

Další články z tématu

Diskuze k článku

Pro odeslání komentáře je potřeba vyplnit všechny položky.

Poslat příspěvek

Dogplanet.cz

10.1.2020 18:51

Pejska můžete registrovat na www.dogplanet.cz . Osobní údaje chráníme a nepředáváme je třetím osobám. Kontaktní údaje se zobrazí pouze při zadání čísla čipu Vašeho mazlíčka, takže žádné zneužití nehrozí. Navíc je registrace zpoplatněna pouze částkou 99 Kč. :)

Renata

4.7.2017 12:25

Ad Čenda Matějová: nevím, jestli máte osobní zkušenost, nebo ne. Já mám psa u národního registru právě proto, že se telefon nezobrazuje. Měla jsem ho i backhome, ale bohužel jsem zažila i reklamní telefonát právě na základě zobrazeného čísla. Takže to nechci. Z registru je prodleva asi tak minutu než vytočí číslo? Ztraceného psa mi hlásili hned, co jim zavolal útulek.

IVETA

26.1.2017 10:02

dík za typ mám 2 míci a tak sem uvažovala o čipu ale nevím tu cenu a kde registrovat takže to BACK HOME A KOLIK TEDA STOJÍ SICE FUNKČNÍ ALE ZBYTEČNĚ KVŮLI NÓBL ZNAČCE NEPŘEDRAŽENÝ ČIP?? A právě že sem slyšela že ani s čipem se nemusí zvýře najít třeba když se ocitne za hranicema tak váhám. Obě sou kastrované očkované, a když je občas třeba i mimo očkování se de na veterinu.

Čenda Matějová

18.1.2017 16:44

Dobrý den, registrů čipů je mnohem víc - bohužel. Není zaručeno, že se v útulku podívají do všech http://www.ochranazvirat.cz/81/czech/rubrika/registry-cipovanych-zvirat/. Registrace zdarma je v registru BackHome (pro čipy jimi dodávané). Národní registr není státem garantovaná služba, ale soukromá organizace, což se taky neví. Útulky doporučují BackHome. Důvod? Po zadání čísla čipu se jim hned zobrazí údaje, které majitel zadal - adresa, telefon, fotka psa atd. Navíc se dají zvířata jednoduše dohledat i za hranicemi ČR. U Národního registru se čeká, až registr útulek s majitelem propojí. A to někdy trvá.

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Vašemu šťěňátku rostou druhé zuby. Co s tím?

Výchově mladého psa věnujete mnoho úsilí a času, ale jakkoliv se to může zdát ohromující, nic už vás asi ve vývoji nepřekvapí tolik, jako když štěněti rostou zuby. Jednou z nejčastějších otázek, na které si majitelé psa a veterináři odpovídají, je: jak mám pečovat o štěně, kterému rostou nové zuby.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Nejčastější stomatologické problémy psů a koček, 1. část

Zuby zvířat mají obecně více funkcí než zuby lidské. Především masožravci je používají k chytání, držení, nošení, kousání, drcení a dalšímu mechanickému zpracování potravy. Kromě žvýkacích funkcí jsou zuby rovněž používány k obraně, útoku i při rozmnožovacím chování. Zuby dočasné jsou později vyměněny za zuby trvalé, přetrvávající po celý život.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?