VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Čím krmit chameleona? Základem je hmyzí menu

30.10.2016   

Chovatel

Výživa zvířete je základ u všech živočišných druhů. Také chameleon by měl dostávat pestrou stravu, hlavně živý hmyz.

Co dělat a nědělat

Především chci říct, že chameleon je hmyzožravec a nějaké to ovoce mu dáváme opravdu jen výjimečně! Není možné mu podávat kuřecí ani jiné maso, jak se mě často budoucí chovatelé ptají. A hmyz musí být vždy živý, nikoli sušený.  

Jak uchováváme hmyz

Hmyz je nutné uchovávat tak, aby se nezapařil, to znamená ve vzdušném prostředí. Vhodné jsou kýble s víkem. Já doporučuju hustě víko propíchat, aby měl hmyz dostatek vzduchu.

  1. Na dno kýble dáme jednu nebo dvě krabičky od vajec, aby se hmyz mohl schovávat.
  2. Hmyz krmíme ovocem a zeleninou. Každý den dáváme novou dávku a starou vždy vyhazujeme, aby nám nezačala hnít. Je potřeba uvědomit si, že co cvrčci sežerou, případně o co se otřou, to pak sežere i chameleon, takže čistota a čerstvost travy jsou velmi důležité.

Krmení mláďat

Mláďata po vylíhnutí krmím takzvanými mikrocvrčky. To jsou cvrčci o velikosti přibližně 2 milimetrů. Mláďata krmím třikrát denně, musí mít stálý a pravidelný přísun potravy. Zároveň i třikrát denně rosím, aby měla dostatek vody.

Do pěti měsíců věku obaluji potravu jedenkrát týdně ve vitamínech a jedenkrát týdně ve vápníku. Četla jsem, že se má obalovat každé krmení každý den a ze začátku jsem to také dělala, ale stalo se mi pak, že jsem tímto přístupem zvířata převitamínovala. Po poradě s veterinářem a několika chovateli jsem ale začala dávat vitamíny jen jedenkrát týdně, a stačí to. Žádné nedostatky vápníku, křivé nohy a podobně. A to některé z nich mám už vice jak čtyři roky.

Krmení dospělého jedince

Jakmile jsou chameleoni dospělí, krmím je pouze jednou denně, pravidelně jim jedenkrát týdně dopřávám půst, vápník jednou za 14 dnů a vitamíny jednou za měsíc. V letních měsících je fajn chameleony krmit volně nachytaným hmyzem na louce.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 87% (hlasů: 87)

Témata

Autor článku

30.10.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Očkování a odčervování šťeňat. Kdy začít?

Jestliže se chystáte pořídit si pejska, jednou ze základních věcí, kterou s ním absolvujete, je očkování u veterináře. Přečtětě si proto několik užitečných informací, které vám pomohou zorientovat se ve vakcinaci vašeho čtyřnohého přítele.

Pes a kočka s průkazem původu: nutnost, nebo předražený papír?

Chov plemen psů a koček podléhá mnoha trendům. Některým lidem na trendech nezáleží a chtějí jen udělat dobrý skutek a pořídí si nalezence z útulku. Jiní mají jasnou představu o plemeni a tady už nastává otázka, kde a za jakých podmínek si svého mazlíčka pořídit. Je nutno brát v potaz, že kočka i pes je velký závazek a bude nám dělat radost po mnoho let. Tak tedy s průkazem původu, nebo bez?

Hobby

Slepý pes i kočka: jak pomoci nevidomému mazlíčkovi

Váš mazlíček může oslepnout postupně i náhle z mnoha důvodů, mezi ty nejčastější patří diabetes, onemocnění sítnice, oční trauma či glaukom, na vině může být take genetika. Problému si nemusíte ze začátku vůbec všimnout, máte-li však podezření, určitě jděte ke svému veterináři.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?