VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Rozmnožování chameleona: kdy začít a jak na to

5.11.2016   

Chovatel

Pokud chcete své chameleony rozmnožovat a nevíte, odkud začít, přečtěte si pár rad od dlouholeté chovatelky.

Ideální počet snůšek: jedenkrát až dvakrát ročně

U chameleona jemenského začíná pohlavní dospělost kolem 6. měsíce věku. Já ale rozhodně doporučuji první páření mezi 10.–12. měsícem. Sama se také řídím tím, jak je samička velká. Pokud je i v tomto věku drobnější, tak ji ještě k rozmnožování nedávám. Jakmile je ale dostatečně velká, začnu ji ukazovat samci přes sklo, abych viděla, zda je na páření opravdu připravená.

Znaky připravenosti k páření

Pokud je samička připravná, klidně si samečka prohlíží, neutíká, ani na něj přes sklo agresivně neútočí, pak je možné pustit ji k samci do terária. Samec se nafukuje, aby působil co největším dojmem, a ukazuje pestrost barev. Moje zkušenosti se samci jsou různé, někteří čekají, popřípadě dělají namlouvací rituály – pokyvují hlavou, klidně následují samičku po teráriu, ta na ně opodál čeká. Někteří samci naopak žádné rituály nedělají a jdou takzvaně "rovnou na věc", je to opravdu individuální u každého jedince. První páření u mladých samic trvalo i týden, než samička barvou a útoky začala samci naznačovat, že o něho už nemá zájem a při dalším páření stačil samičce jen jeden akt a samce už si k tělu nepustila.

Po spáření zvířat je od sebe oddělím do samostatných terárií, a to tak, aby na sebe neviděla a nestresovala se. Já je mám celoročně oddělená a mezi jednotlivými terárii mám umístěný karton z krabice.

Březost samičky

Když je samička březí, krmím ji neomezeně cvrčky a dvakrát týdně přidávám červy. S červy opatrně, jsou tuční a samička by mohla zbytečně přibrat. Dále jí zvýším příjem vápníku na dvakrát týdně.

Období mezi pářením a snůškou je přibližně jeden měsíc. I když mám v chovu samičku, která klade vajíčka po devatenácti dnech. Asi záleží na tom, jestli je na páření připravená už déle. Ke konci březosti jdou na samici pod kůží vidět jasně viditelná vejce. 

Příště se můžete těšit na informace o kladení vajec, přípravě kladiště a inkubaci.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 87% (hlasů: 26)

Témata

Autor článku

5.11.2016

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Kloubní výživa pro psy, 3. díl: aktivní látky

Minule jsme se seznámili se stavbou kloubu. Nyní už víme, z čeho se kloub skládá a jak se promazává. Poškození kloubní chrupavky je bohužel nezvratné. Na druhou stranu je tu kloubní maz, který může prostřednictvím doplňkového vyživování výrazně pomoci.

Granule a konzervy: co řešit při jejich výběru?

Dnešní trh se jídlem pro psy je doslova přesycený značkami všeho druhu. Neplatí, že čím dražší, tím kvalitnější. Co byste tedy měli zohlednit při výběru komerčního krmiva, tedy granulí a konzerv.

Hobby

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

Jak se vyrovnat se smrtí mazlíčka

Dokonce i nebližší lidé občas nesplní naše očekávání, zklamou nás nebo způsobí bolest. Všechny neshody jsou součástí mezilidských vztahů. Na rozdíl od lidí jsou nám ale naši zvířecí kamarádi bezmezně věrní, oddaní a stálí, nikdy nekritizují, jsou vždy rádi, když nás vidí. Není tedy divu, že když mazlíček zemře, cítíme hluboký pocit ztráty a snažíme se s tímto faktem vyrovnat, jak nejlépe dokážeme.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?