VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Úbytek váhy u želvy zelenavé

Otázka 30.5.2018     Želvy

Dobrý den, potřebuji se poradit ohledně úbytku váhy u želvičky. Máme ji od začátku února 2018 (tehdy jsme ji koupili od chovatele jako cca roční), když jsme si ji přinesli, vážila 27g. Aktuálně váží 21g. Mám strach, co se s ní děje. Želva normálně žere (dáváme jí pampeliškové a jitrocelové listy), a několikrát za den (minimálně 1x) kadí. Cca 3x týdně ji koupu. Když jí žrádlo posypu vápníkem, tak to očuchá a nežere to. Má v terárku sépiovou kost, ale nevšímá si jí. Svítíme jí jak žárovkou "sluníčkovou", tak tepelnou (pod ní má cca 35-37C), svítí se jí od 8-12 a od 14-18h. Pod žárovkama má kameny. V terárku má i směs lignocelu a pak ještě zvlášť hobliny, které jsou vlhké a má tam domeček na spaní. Sama si do něj ale neleze, zahrabává se do těch kamenů. Na noc ji do hoblin přesunuju já. Nakolik je aktivní nedokážu posoudit, protože doma přes den nejsem. Většinou ji najdu pod žárovkou, že se nahřívá, a určitě se chodí nažrat. Někdy se trochu prochází pod žárovkami, ale že by měla nějak víc pohybu, to si nemyslím. Někdy večer mi přijde, že má trochu změklý krunýř, ale po noci, nebo když se vykoupe, tak mi zase přijde, že ho má tvrdý. Na první pohled vypadá želvička v pohodě. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat, aby želva byla v pořádku? Je takový úbytek váhy už závažný a je potřeba to řešit? A případně jak? Děkuji vám za informaci.

Veterinář odpovídá Veterina Kadaň PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, nepíšete, o jaký druh želvy se jedná, pravděpodobně to bude tedy suchozemská býložravá želva. Není normální,aby se zmenšovala místo zvětšovala, pokud má dostatečně velké terárko. Stravu bych obohatila např. o jetel a granule pro suchozemské želvy. Ideální je teď v létě ji slunit přímo na slunci, např.může být v bedýnce na balkoně. Může se totiž jednat o poruchu metabolismu díky nedostatku správného typu světelného záření (má to vliv na vitamin D a na metabolismus vápníku a celkově pak na rovnováhu v organismu). Pokud nezačne růst, určitě bych Vám doporučila zajet s ní ke zvěrolékaři, který se želvami zabývá, což si dopředu ověřte.

Další zajímavý obsah

Odborník

Jak se připravit na návštěvu veteriny?

Spolupráce veterináře a klienta je jedním ze zásadních bodů léčby a vzájemné porozumění, je obrovským krokem na cestě k úspěšné terapii. Jako autorka článku musím přeci jen trochu více stát na straně těch v bílých, zelených nebo modrých pláštích. Z této pozice vám i lépe přiblížím, proč ta komunikace někdy tolik vázne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Jak si porozumět s veterinářem?

Pokud vlastníte nebo se chystáte pořídit si domácí zvíře, do vašeho života s ním více či méně vstoupí také veterinární lékaři. Aby vám prostředí veterinárních ordinací nenahánělo hrůzu, abyste chodili na veterinu pokud možno rádi a především aby vám a vašemu zvířeti veterinární péče přinášela pokud možno jen samé benefity, je tu seriál článků o porozumění si s veterinářem.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?