VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Nadměrné množství jídla?

Otázka 19.10.2019     Pes

Dobrý den. Mám doma jorkšírského teriéra, má 6 let, a je to skutečně drobek.. Když se zadaří, vytáhne svou váhu až na rekordní 2kg, jinak se držíme kolem 1,8-1,9kg.. Jedná se o akčního pejska, jsou sice dny, které prospí, ale většinu dnů prolítá na zahradě, nebo za hračkou. Proto je také velmi hubený.. Nedávno mu paní veterinářka zjistila nemoc jater - nesnášenlivost bílkovin (přesný název nemoci neznám), a já mu musela nastolit tvrdou dietu. Problém je v tom, že měl vždy k dispozici mističku s jídlem, a mohl si kdykoliv dojít pro jídlo. Začala jsem ale uvažovat o pořízení druhého pejska, a je jasné, že tento systém nemůže fungovat, štěně zkrátka pro správný vývoj bílkoviny potřebuje, a stravu tudíž musíme oddělit. Pejska jsem začala zvykat na systém, kdy dostane jídlo 2x-3x denně - dopoledne granule, večer konzervu. (vše v rámci diety) Velice rychle pochopil, že pokud se nenají, když já určím, tak potom přes den jídlo nedostane, a tak začal jíst větší množství.. Rozhodla jsem se mu množství měřit a porovnávat s informací od paní veterinářky a s doporučením dávkování na obalech granulí. Jedná se o váhu skutečně směšnou, ale na jeho váhu vychází 40-50g/den Nejdříve to bylo v pořádku, plus mínus se držel v normě, ale v poslední době začal postupně přidávat, a dnes tuto dávku překročil dvojnásobně! 100g. Ano, i já za to můžu, neměla bych mu cpát více jídla, ale jasně mi dal najevo, že má ještě hlad. Chci se tedy zeptat, jestli mu to nemůže uškodit.. Nebo naopak přispět, že by konečně malinko přibral? Poslední, co bych chtěla, je jakési protržení žaludku, pokud se to vůbec může stát. Pro úplnost informací - nevím jestli tato k něčemu bude - ale pejsek na konci června 2019 prodělal velice těžký úraz hlavy, jsem ráda, že se vůbec probojoval zpět mezi nás, a proto ho tolik pozoruji. Děkuji, přeji krásný zbytek dne

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Váš dotaz je velmi obsáhlý a já jej nemohu kvalifikovaně zodpovědět bez znalosti diagnózy Vašeho pejska, omlouvám se. Důkladně se poraďte s ošetřujícím veteirnářem. Žádní protržení žaludku se rozhodně stát nemůže, to se nebojte, dlouhodobým přejídáním pes bude tloustnout, jednorázovým mu může být především těžko. Nicméně bez znalosti diagnózy Vám nemohu sdělit ani případná rizika.

Další zajímavý obsah

Hobby

Přinesli jsme si domů pejska. Proč mu máme co nejdřív najít veterináře?

Nový chundelatý člen domácnosti je radost sama o sobě. Zároveň je péče o něj ale spojena s velkou zodpovědností. Jistě jste se důkladně připravili, nakoupili jste základní věci, tedy misku, jídlo, obojek, pelíšek a hračky. Přihlásili jste ho ale už k veterináři? Vašeho mazlíka byste rozhodně měli nechat vyšetřit co nejdříve, možné zdravotní problémy totiž mohou ovlivnit celou domácnost.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Bezpečné prázdniny: jak v pohodě cestovat se psem či kočkou

Pokud máte domácí mazlíčky, pak víte, že ať už se vydáváte na cestu za prací nebo odpočinkem, čelíte rozhodnutí, jestli ho vezmete s sebou, nebo ho svěříte do péče rodině, přátelům či zvířecímu hotelu. U většiny majitelů vyhrává možnost mít ho u sebe, a tak jsme pro vás připravili následující tipy, které vám pomohou se na cestu s vaším zvířecím miláčkem připravit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Odborník

Lidské léky pro psy a kočky. Ano, nebo ne?

Majitelé mazlíčků si často stěžují na to, že je veterináři nutí kupovat drahé léky pro zvířata. Je potřeba uvědomit si, že humánní léčivé přípravky jsou vyvinuté pro lidi, ty veterinární pro zvířata. Neopatrným zacházením a neznalostí můžete zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, v některých případech i smrt.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Kloubní výživa pro psy, 1. díl: kdy a proč klouby psa řešit

Přinesli jste si domů roztomilé štěňátko a těšíte se, jak spolu budete zažívat krásné chvilky. Ze štěňátka se postupně stane váš parťák, a vy si spolu budete užívat dlouhé procházky sluncem prozářenou krajinou… Prostě idylka. Aby tato idylka trvala co nejdelší dobu, je potřeba tomu jít trochu naproti a nic nenechat náhodě. O své tělo se taky staráme, když nás něco bolí, snažíme se to řešit. Pes má tu smůlu, že neumí o své bolesti mluvit. Proto v některých případech poznáme, že je něco špatně až pozdě.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?