VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

Dotaz na vážnost stavu a riziko narkózy

Otázka 28.2.2020     Pes

Dobrý den, v příloze zasílám poslední zprávu mého psa po echu srdce. Dostal Enap 10mg - půl ráno a půl večer. Má cca 14,5 kg. Má kolem 10 let, přesně to nevím, mám ho ze spolku a předtím byl dlouhodobě týraný. Momentálně má glaukom v oku, přes krevní sraženiny není vidět na oční pozadí, na kapky - Timolol a Solusin 2x denně nereaguje, ale od první návštěvy se oční tlak snížil - z původních 97 na 50 (při poslední návštěvě). Přesto mu oko začalo slzet, drží ho spíše přivřené a už si nechce nechat kapat, přesto jej vždy přeperu a kapky nakapu. Paní veterinářka nám řekla, že bude nutné vyjmutí oka. Nejlepší to vzhledem ke stavu srdce prý bude v celkové narkóze s umělou plicní ventilací. Pouze sedaci nedoporučuje kvůli menší kontrole srdce a dechu. Přes den si normálně hraje, venku tahá a běhá, nemá potíže s dechem, pěkně jí, loudí dobrotky, vůbec bych neřekla, že jej něco trápí. Poslední cca dva týdny začíná skoro pravidelně ve stejnou dobu večer rychle a hodně dýchat, s otevřenou tlamou, pomlaskává a občas pokašlává, to ale prý může být způsobeno pochroumanou průdušnici z několikaletého držení na řetězu, z čehož má i obroušené zuby, jak se z něj snažil dostat (ne v mé péči, ale u předchozích majitelů). Jak moc je to se srdcem špatné a jak velké je riziko u operace? Myslíte, že je operace opravdu nutná? Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Tereza

Veterinář odpovídá MVDr. Zuzana Richterová PROFIL VETERINÁŘE

Dobrý den, Terezo. Závažnost srdečního onemocnění musí posoudit ošetřující lékař a dle toho zvolit vhodnou anestezii, rozhodně to není vyloučené a i nemocná zvířata se operují. Jen je potřeba stav psa předem dobře znát. Glaukom jej určitě trápí, je to bolestivé a pokud nereaguje na léčbu, bude se pravděpodobně zhoršovat a vyjmutí oka je pak víceméně jediné řešení. Neváhejte se případně poradit ještě s jiným veterinářem, specialistou ofthalmologem a případně kardiologem.

Další zajímavý obsah

Hobby

Zoonózy útočí: 10 nepostradatelných hygienických návyků, když máte doma mazlíčka

Kdy jste naposledy vyměnili své kočce písek v toaletě a psovi pořádně umyli misku? Naše mazlíčky zbožňujeme, proto je také máme, jejich přítomnost s sebou ale přináší navíc bakterie a roztoče, a tedy i vyšší nároky na hygienu. A co teprve tehdy, když máte děti. Čistá domácnost je zdravá domácnost a o domovu se zvířátky to platí dvojnásob. Zoonózy totiž v nečistém prostředí číhají na každém kroku.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?