VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Ptačí řeč těla. Co se vám papoušek snaží říct očima a hlasovým projevem

30.8.2016   

Ptáci nejsou typičtí mazlíčci, kteří vám, jako například psi, budou projevovat svou náklannost vždy a všude. Jednou jsou náladoví, jindy by si s vámi hráli hodiny. Ptáci komunikují několika jazyky řeči těla. Pozorujte například jejich oči a hlasové projevy.

Ptačí oči

Na rozdíl od lidí jsou ptáci schopni ovládat své duhovky a dokáží zvětšovat a zmenšovat oční panenky. Je to známka zájmu, naštvání, vyděšení nebo také agrese. Tento projev chápejte v kontextu aktuálního prostředí a situace, ve které se papoušek nachází.

Vokalizace

Ve volné přírodě ptáci používají různé hlasové projevy k tomu, aby varovali ostatní před nebezpečím, aby přilákali opačné pohlaví, chránili si své teritorium a udržovali kontakt se skupinou. Hodně ptáků se projevuje hlasitě a snaží se tak vámi komunikovat. 

Prozpěvování, štěbetání a pískání jsou známky toho, že je ptáček šťastný, spokojený a zdravý. Někteří ptáci mají rádi společnost, a tak se hlasově projevují o to víc, když je někdo kolem. Někteří ptáci ztichnou, jestliže je někdo pozorue.

Cvrlikání může být jemné až velmi hlasité. Jemné a tlumené může být známkou spokojenosti, nebo se může objevovat tehdy, když učíte papouška mluvit. Jestliže papoušek cvrliká hlasitě, možná se snaží upoutat vaši pozornost a říká vám: „Tady jsem!“ Ve volné přírodě ptáci cvrlikají nejčastěji večer před spaním a když komunikují s ostatními členy hejna.

Vrnění a předení není stejné jako u kočky. Ptačí předení je spíš jako jemné vrčení, papoušek vám tak dává najevo svoji spokojenost, ale také zlost. Tento hlasový projev je opět potřeba vnímat v kontextu aktuální situace a prostředí.

 

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 93% (hlasů: 28)

Témata

Autor článku

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Hobby

Psí paspárek: pátý prst, který je potřeba odstranit?

Podívejte se na tlapku svého psa. Kolik vidíte drápků? Většina psů má čtyři na zadních končetinách a pět na obou předních končetinách. Ten drápeček navíc na vnitřní straně zadní nohy se jmenuje paspárek. Víte, proč ho pes má a jestli ho má mít?

První pomoc

První pomoc: otrava jedy

Jed je jinými slovy toxická látka, která má v různých dávkách za určitých situací toxický účinek na živý organismus. Míra toxicity je definována zkratkou LD50 – je to letální (smrtelná dávka) při které uhyne 50% jedinců.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?