VETERINÁRNÍ
PORADNA

ZAJÍMAVÉ
ČLÁNKY

ONLINE
PORADNA

Škrábe vaše kočka po nábytku? Zde je 9 tipů, jak ji to odnaučit

27.8.2016   

Vaše sladká kočička dokáže být pěkná šelma. Škrábání je jedním ze základních kočičích instinktů. Ve volné přírodě si tak mimo jiné označují svá teritoria a odstraňují odumřelé buňky z drápů. Proti škrábání je potřeba včas zasáhnout. Pokud se vám nepodaří odnaučit ji to na sto procent, jistě tento zlozvyk dokážete výrazně zmírnit trpělivým a láskyplným přístupem.

1. Škrabadlo a jiná místa, kde se může kočka vybít

Nemůžete vaši kočku donutit neškrábat po stole či nábytku, jestliže nemá jiné místo, kde by se vybila. Pořiďte jí tedy škrabadlo, strom na šplhání nebo cokoliv jiného, co upoutá její pozornost.

2. Udělejte jí prostor na okně

Kočky dokáží strávit za oknem celé hodiny, jestliže máte tu možnost, nechce kočku, ať se uvelebí a pozoruje dění za oknem. Pozorováním ptáků a veverek stráví hodiny. Nezapomeňte okna důkladně zajistit, aby nevyskočila.

3. Zamaskujte nábytek něčím, co nemá ráda

Hliníkové či plastové fólie a krytky mohou být alespoň částečným řešením, je ale potřeba mít se na pozoru, aby kočka nespolkla kousek plastu či fólie. 

4. Zkracujte kočce pravidelně drápky

Krátké drápky odrazují od škrábání, pravidelným zkracování předejdete problémům.

5. Kupte kočce balónek

Hra s balónkem je nekonečná zábava. Pozor ale na kousky hmoty, které se z balónku odlamují a kočka je může spolknout.

6. Mějte po ruce lahev s vodou

Někteří chovatelé koček nedají dopustit na stříknutí vody z lahve. Je to jedna z možností, jak dát kočce najevo, že škrábání netolerujete. Dejte si však pozor na to, aby kočka měla vodu spojenou s lahví, a ne s vámi. Musí to být pro ni "nečekaný" trest, voda je pro ni velmi nepříjemná.

7. Posprejujte nábytek osvežovačem vzduchu

Kočky nemají rády citrusové vůně a raději si najdou jiné příhodnější místo, kde si obrousí drápky.

8. Nastražte léčky kolem nábytku

Můžete například hodit minci do plechovky od nápoje. Plechovku umístěte poblíž nábytku. Jakmile kočka hrábne po plechovce, ozve se zvuk, který by ji měl vyděsit.

9. Odstaňte skokanské můstky

Kočky jsou vynalézavé a často využívají předměty či jiné kusy nábytku, aby mohly vyskočit, kam potřebují. Odstraňte proto veškeré tyto věci kolem.

Závěrečné shrnutí

Pokud se budete kočce věnovat a zabavíte ji, nebude se nudit a hledat rozptýlení jinde. Navíc pravidelná hra a společné aktivity utuží váš vztah.

Jak se vám článek líbil?

Hodnocení čtenářů: 87% (hlasů: 32)

Témata

Autor článku

Zdroje

petful.com

NAPOSLEDY PŘEČTENÉ ČLÁNKY

Jak se zbavit klíštěte u psa: návod na úspěšnou likvidaci parazita

Některé druhy klíšťat přenášejí potenciálně smrtelná onemocnění, která se kousnutím klíštěte přenesou na vašeho psa. V této části roku jsou právě klíšťata nejaktivnější a hledají hostitele, na kterých by se mohla živit. Abyste zabránili přenosu chorob a zajistili svému psovi klidné léto, je důležité vašeho mazlíka pravidelně kontrolovat na přítomnost parazitů

Jak naučit papouška chodit na záchod

Jistě jste slyšeli o výchově koček, psů, dokonce možná i králíků, ale co výchova ptáků? Ty je totiž možné také vycvičit, například aby si ulevili na povel. Obecně platí, že u mladších ptáků je výcvik jednodušší než u těch starších a výcvik větších ptáků je snazší, protože se nevyprazdňují tak často. Zatímco andulka se bude potřebovat vyprázdnit několikrát za hodinu, u většího papouška to může trvat hodiny.

První pomoc

První pomoc: jak na odřeninu poraněného psa

Rozdíl mezi řeznou ránou a odřeninou je, že řezné rány jsou delší, jejich okraje jsou hladké a úhly ostré. Nejhlubší bývají uprostřed. Odřenina je méně hluboká než řezná rána a krvácení, pokud k němu vůbec dojde, je jen minimální. Mírné odřeniny mohou po zahojení zůstat bez následků, hlubší odřeniny však mohou na kůži zanechat jizvu. Traumatičtější odření, které naruší nebo odstraní všechny vrstvy kůže, se nazývá avulze.

Jak správně čistit vodu v akváriu

Pravidelná výměna vody je jedním z nejdůležitějších aspektů zdravého prostředí v akváriu. Pro nádrže s živými rostlinami je nejlepší, měnit vodu každý týden, abychom doplnili hladinu stopových prvků. V neosázeném akváriu bychom měli každý týden zkontrolovat vlastnosti vody příslušnými postupy a podle toho se rozhodnout, zda je potřeba vodu vyměnit, nebo ne.

ZOBRAZIT DALŠÍ ČLÁNKY
  Položit dotaz do poradny

REGISTRACE

Můžete se zaregistrovat přes Facebook

BĚŽNÁ REGISTRACE

Vložte platný email.

Heslo musí mít minimálně 6 znaků.

Zadaná hesla se neshodují.

Tento email je již zaregistrován.
Zvažte využití funkce zapomenuté heslo.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Děkujeme za registraci!
Pokyny k aktivaci účtu najdete v emailu. Bez aktivace se nelze přihlásit!

REGISTROVAT SE

Registrací souhlasíte se zpracováním osobních údajů a přihlášením k našemu skvělému newsletteru.
Děkujeme!

PŘIHLÁŠENÍ

Můžete se přihlásit přes Facebook

BĚŽNÉ PŘIHLÁŠENÍ

Vložte platný email.

Přihlášení bylo neúspěšné.

Nastala neznámá chyba.
Kontaktujte nás prosíme na info@radaveterinare.cz. Děkujeme.

Přihlášení bylo úspěšné!

PŘIHLÁSIT SE

Ještě u nás nemáte účet?